У фотоколажі було використано фото з сайту pokrovsk.city
За 4 дні перед новим 2020-м роком, 27 грудня, відділ освіти Покровської міської ради за результатами проведеного тендеру підписав з підрядною фірмою договір на реконструкцію майданчика для занять ігровими видами спорту на базі ЗОШ № 4. За договором фірма мала до кінця травня наступного року, тобто за 5 місяців, завершити роботи, оплата за які мала здійснюватись по факту. Підрядник запросив за спортмайданчик понад 1,9 мільйона гривень. Ці кошти передбачила держава у вигляді багатомільйонних субвенцій для кожної з областей.
Проте того ж 27 грудня відділ освіти вже встиг перерахувати підряднику понад мільйон гривень. Оплата здійснювалася на підставі наданого останнім акту виконаних робіт. Тобто виходить, що за один день чиновники уклали договір з підрядником, отримали від нього акти виконаних робіт на мільйон грн і перерахували гроші.
Журналісти ІА «Вчасно», аби поглянути на стан робіт, за які вже було сплачено більшу частину суми, виїхали на об'єкт, де побачили лише розчищене для майданчика поле.
Зйомка 16 січня 2020 року / фото: ІА Вчасно
Щоб розібратися в ситуації, журналісти надіслали до відділу освіти Покровська запит, в якому попросили надати копії проплачених актів виконаних робіт, адже саме в них має бути докладно описано, на що пішов мільйон гривень з бюджету.
Однак покровські чиновники з освіти письмово відмовили редакції, пославшись у відповіді на те, що така інформація є начебто комерційною таємницею підрядника.
«Така відповідь дуже здивувала нас, адже бюджетні гроші — не власність чиновників, люди мають право знати, яким чином вони витрачаються, — коментує ситуацію журналіст ІА „Вчасно“ Олександр Цахнів. — Про це чітко написано у ст. 6 Закону „Про доступ до публічної інформації“, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами. В Законі також йдеться про те, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений».
Зазначимо, що редакція двічі надсилала інформаційні запити до відділу освіти, де посилалася на всі чинні норми законодавства України, але результату так і не було. «Це ж далеко не перший випадок, коли чиновники Покровської міськради не дають чіткої відповіді на інформзапити журналістів, — розповідає директорка ІА «Вчасно» Марія Давиденко. — Зазвичай їх відповіді не по суті: багато слів — мало конструктиву. Більше того, деякі місцеві держслужбовці взагалі навіть не відповідають на інформаційні запити, порушуючи законодавство. Складається враження, що вони не знайомі з законами країни, в якій працюють. Коли ми показуємо ці відповіді юристам, вони хапаються за голову з питанням: «Як таке може бути?».
Тож цього разу редакція вирішила не зупинятися, а йти далі за всіма нормами законів і все ж отримати інформацію від чиновників відділу освіти Покровська. За допомогою юристки Анастасії Вирової з центру «ДІЙ-Краматорськ» журналісти звернулися до суду.
Попри те, що чиновники намагалися відкликати позов редакції «Вчасно», 19 травня Донецький окружний адміністративний суд виніс рішення, яким визнав протиправними дії відділу освіти Покровської міської ради та зобов'язав його повторно розглянути запит журналістів та надати їм інформацію щодо документів, які стосуються відносин чиновників з підрядником, який зобов`язався реконструювати спортмайданчики за бюджетні гроші.
Рішення суду набирає чинності через місяць після його оголошення. Тож редакція чекає виконання цього рішення зі сторони відділу освіти Покровської міськради у терміни, встановлені Законом України.