На Донеччині родину переселенців -інвалідів викинули на вулицю, люди провели ніч на вулиці / Фото: Антон Воронов
70-річна Лідія Філоненко має другу групу інвалідності та її син Євген, якій є інвалідом першої групи, провели ніч на узбіччі дороги біля дому, в якому вони прожили два роки та який їм довелося звільнити. Сільська влада відмовилася допомагати людям, які залишилися на вулиці, повідомляє «Вчасно».
За словами Лідії Філоненко, вона переселенка з окупованої Горлівки, у 2014 році разом з другими інвалідами з окупованої Донеччини опинилася на Одещині у санаторії «Куяльник». Але у 2016 році переселенців з «Куяльника» перевезли до Святих гір на Донеччині.
Умови проживання у санаторії на Донеччині були незадовільними — житло погано опалювалося, не було можливості готувати їжу, в кімнаті був грибок. Тому через два роки родина переселенців опинилася у селі Ярова. Тоді староста Ярівського старостинського округу Олег Богуславський надав Лідії і її синові для проживання покинутий будинок, власниця якого проживає на окупованих територіях.
Але вчора родину примусово вигнали з будинку. Лідія Філоненко розповіла «Вчасно», що провела ніч разом з сином-інвалідом на узбіччі дорозі просто неба, поруч зі своїми речами.
«Я вже не можу переїжджати, я хочу, щоб мені дали постійне житло до кінця війни, — говорить Лідія Філоненко. — Син у дуже поганому психічному стані, через це ми не можемо знаходитися у Горлівці поки там війна. Ми стали у Лимані в чергу на отримання такого житла як переселенці. Коли ми заселялися, староста казав, що цей будинок не потрібен власниці. Я наймала людей, які відремонтували дах, електрику, але тепер через конфлікт зі старостою нас виселяють. У будинку залишилася частина наших речей, город, що я саджала. Дуже шкода».
Жінка та її син провели на узбіччі ніч ще майже пів дня. Нікого з місцевої влади не цікавило те, що люди спали на вулиці та продовжували лежати біля будинку на землі. Журналісти «Вчасно» дізналися про ситуацію від небайдужих людей. Одразу намагалися під'єднати деякі волонтерські організації, щоб поселити родину хоча б до моменту з`ясування обставин, але все марно. Спроби додзвонитися до соціальної служби у Лимані також були безуспішними, додзвонитися до представника Донецької обласної адміністрації, який відповідає за питання переселенців, також не змогли.
Оперативно відгукнувся на ситуацію голова громадської ради при ДонОДА Антон Воронов, який одразу після звернення журналістів виїхав у Ярову до родини переселенців. Він спілкувався з Лідією Філоненко та звернувся до старости Олега Богуславського.
За словами Олега Богуславського, власниця будинку вигнала родину переселенців через конфлікт, при цьому зробила це у рамках закону — вона попереджала родину та давала їм час на пошук іншого житла. Староста заявив, що Лідія Філоненко, начебто, забруднила будинок та сварилася з власницею, через це ніхто у селі не буде їй допомагати, а він сам не має будинків у комунальній власності й тому не може нічого зробити.
Голові громадської ради Антону Воронову, який єдиний приїхав до села, щоб допомогти родині, Олег Богуславський відповів більш відверто — він сказав, що його не цікавить те, що у його громаді люди сплять на узбіччі.
«Це представник української влади, він людей, які через війну вимушено покинули окуповану територію, залишив на узбіччі, — розповів Антон Воронов. — У нього в селі половина будинків пустують, у сусідніх селах також. За роки війни жодний будинок у районі не був признаний виморочним майном та не був переданий переселенцям. Цю родину декілька місяців попереджали про те, що вони повинні звільнити будинок, та староста нічого не зробив, щоб забезпечити їх житлом. Хоча він представник виконкому Лиманської міської ради та мав можливість підняти це питання на засіданнях. Він мав всі можливості, щоб допомагати, але просто самоусунувся».
Антон Воронов особисто обійшов сіло та знайшов поруч з тим будинком, з якого виселили родину, інший пустий дім, власники якого погодилися пустити в нього Лідію Філоненко та її сина.
«Власники приводять житло у порядок, та родина вже заселяється в цей будинок, — розповів Антон Воронов. — Також Лідія Філоненко знайшла недалеко інший порожній будинок, який продають за 1000 доларів. Місцева церковна громада вже погодилася допомогти переселенцям і викупити для них це житло. Також у жінки вже є контакти міжнародних благодійних організацій, які зможуть надалі допомагати їм».
На момент створення цього матеріалу журналісти «Вчасно» отримали нову інформацію щодо долі Лідії Філоненко та її сина — через добу після заселення в інший будинок в селі Ярова, власники житла передумали здавати його та наразі вимагають від родини інвалідів виїхати з дому. Самі переселенці підозрюють, що така зміна в настрої господарів житла не могла статися без участі старости Олега Богуславського.
Вихід з цієї ситуації наразі можуть знайти лише соціальні служби Лиманського району та Донецька обласна державна адміністрація, від яких поки немає конкретних дій та реакцій.