Як чиновники Покровська витрачають бюджет: навігація по сайту міської ради
Ефективність роботи місцевих чиновників простіше оцінити тоді, коли ті показують, як саме розподіляють кошти громади. Прозорість бюджету — не дуже комфортна опція для тих із них, хто робить це не сумлінно. І водночас вона дуже зручна для жителя громади. У останнього стає більше можливостей запобігти нераціональному витрачанню коштів, внести свої пропозиції, попередити або ж повідомити про корупцію. Знаючи про суми, що їх передбачили, приміром, на святковий захід, будівництво закладів медицини чи освіти, харчування дітей в школах чи дитсадках тощо, житель громади може співставити з тим, що є по факту і, у разі недоцільної розтрати, так би мовити, «бити в дзвін».
Тож журналісти «Вчасно» саме для пересічного жителя громади визначили основні документи та звіти, які мають оприлюднюватися на сайті, і які допоможуть розібратися в питаннях бюджету.
Місцевий бюджет — це річний план, в якому місцеві чиновники прописують, за рахунок яких коштів вони мають намір підтримувати життєдіяльність громади та забезпечувати її розвиток.
Переважно міський бюджет наповнюється за рахунок місцевих та державних податків, різного роду фінансових вливань держави, інших громад, фондів тощо. А витрачаються ці кошти здебільшого на зарплату працівників бюджетної сфери, утримання установ бюджетної сфери міського підпорядкування, соціальні виплати та розвиток міста (ремонти/реконструкції/будівництва об'єктів міської інфраструктури: доріг, публічних просторів, закладів освіти, культури, медицини та ін.).
ЧИТАЙТЕ: Міський бюджет: практичне значення для функціонування міста
ЧИТАЙТЕ: Особливості формування та виконання бюджету об'єднаних територіальних громад
Сайт Покровської ОТГ містить два розділи де, головним чином, зосереджено дані про бюджет та його витрачання. Це «Бюджет» та «Закупівлі». В розділі «Бюджет» міститься рішення міської ради про бюджет на поточний, візуалізовані показники бюджету (платформа OpenBudget), бюджетні звіти та інша бюджетна документація.
Крім того, в ознайомленні з показниками бюджету в пригоді може стати Веб-сервіс «Поіменне голосування/документи міської ради». Тут мають бути проєкти рішень та рішення про міський бюджет, про програму соціального та економічного розвитку, зміни до них та звіти про виконання.
Головним документом, в якому міститься інформація про річний бюджет громади є рішення міської ради «Про міський бюджет» з додатками та пояснювальною запискою. Розглядається і затверджується це рішення місцевими депутатами на сесії міської ради. Після цього оприлюднюється на сайті.
Крім того за 10 днів до розгляду, проєкт рішення «Про міський бюджет», як власне і будь-який інший проєкт рішення, також має бути оприлюднений.
Для цього на сайті Покровської міської ради є вищезгаданий веб-сервіс «Поіменне голосування/Документи міської ради».
І логічно було б припустити, що в числі цих документів мали б бути проєкти рішень «Про міський бюджет» за останні роки. Але зась. На даному веб-сервісі можна знайти тільки вже прийняті депутатами рішення «Про місцевий бюджет» на 2021 та попередні роки.
Зауважимо, що відсутність проєкту рішення «Про міський бюджет» в переліку інших проєктів рішень є суттєвим недоліком. Загалом, проєктів рішень в цілому на сайті ради оприлюднено на порядок менше рішень прийнятих.
Це, в свою чергу, може свідчити про порушення законодавства про доступ громадян до публічної інформації. Адже вибіркове оприлюднення проєктів рішень дає неповну картину того, що загалом депутати розглядатимуть на пленарних засіданнях міської ради.
Протягом року чиновники мають також публікувати звіти (місячні, квартальні, річні) про виконання запланованих показників бюджету.
Це питання Покровська міська рада вирішує зокрема за допомогою веб-сервісу «Open Budget» («Бюджет для громадян»). Це офіційний державний портал з відкритими даними про публічні фінанси: державний та місцеві бюджети. Потрапити на нього можна, натиснувши на вищезгаданий розділ «Бюджет» і вибравши в ньому веб-сервіс «Прозорий бюджет».
За допомогою наявного на веб-сервісі функціоналу можна як візуально (у вигляді діаграм), так і в числовому виразі ознайомитися з показниками бюджету.
Так, «Open Budget» дозволяє відстежувати виконання його дохідної та видаткової частин за будь-який період: за підсумками року або станом на певний місяць. Для цього потрібно вибрати з наявних списків необхідний рік та місяць.
Крім того в Open Budget є діаграми, які відображають структуру бюджету, динаміку доходів та витрат по місяцях, баланс бюджету та виконання бюджету у розрізі загального та спеціального фондів.
Водночас, зауважимо, що перехід на платформу OpenBudget саме з сайту Покровської міської ради не дозволяє ознайомитись з даними бюджету за поточний 2021-й рік, хоч насправді вони є на платформі. Користувачу в даному випадку представлені дані лише за попередні роки.
Щоби побачити дані бюджету Покровської ОТГ за 2021-рік, треба в Openbudget перейти в розділ «Місцеві бюджети», що є зліва серед низки інших розділів. Там у ньому є пошуковий фільтр. За його допомогою вибрати у списку «Територію» — «Донецька область», а «Бюджет» — «Бюджет Покровської міської територіальної громади».
Після цього, натиснути на кнопку «Детально».
Додамо також, що з річним звітом про виконання бюджету за 2020-й рік можна з ознайомитись у вищезгаданому розділі «Поіменне голосування/Документи міської ради», а саме в «Прийняті Рішення».
Важливими документами для розуміння потреб громади в коштах є бюджетні запити.
Їх роблять бюджетні установи — розпорядники бюджетних коштів. В них вони описують свої фінансові потреби. Бюджетний запит робиться щороку з прогнозом на середньостроковий період (3 роки).
Наразі на сайті бюджетні запити неможливо знайти. Проте ще кілька місяців тому вони були. З усього видно, що наразі сайт переробляється — періодично змінюється його структура та зміст.
Ознайомитися із річними завданнями бюджетних структур міської ради, на виконання яких спрямовано бюджетні кошти, можна в паспортах бюджетних програм. Цей документ також визначає відповідальних виконавців і результативні показники виконання бюджету.
Іншими словами, паспорти дозволяють оцінити те, наскільки ефективно чиновники витрачають кошти на конкретні завдання. Так зокрема, в паспортах можна побачити, скільки коштів передбачено на будівництво, реконструкцію або ремонт конкретної будівлі, дороги, підвищення кваліфікації персоналу того чи іншого бюджетного закладу, заходи з протипожежної безпеки або заходи щодо запобігання поширенню COVID-19 тощо.
Паспорти бюджетних програм знаходяться в розділі «Бюджет».
По закінченні бюджетного періоду робляться звіти про виконання паспортів бюджетних програм, дається оцінка ефективності витрачання бюджетних коштів. Але такі звіти відсутні на сайті Покровської міської ради.
Однією із задач місцевих рад є затвердження програм соціально-економічного розвитку територій, які знаходяться в їх віданні. Саме створення таких програм та їх виконання щонайбільше показують, як місцева влада піклується про людей та розвиток територій.
На їхню реалізацію залучаються кошти з державного, місцевого бюджетів, міжнародних фондів, організацій тощо. По закінченні року місцева влада має звітувати про виконання програми, а відповідно й про кількість витрачених на неї фінансових ресурсів.
На сайті Покровської міської ради відсутній окремий розділ з програмою соціального та економічного розвитку. Проте програму, а також пізніші зміни до неї, можна знайти лише в рішеннях міської ради на веб-сервісі «Поіменне голосування"/ «Документи міської ради».
В Покровську було впроваджено «Бюджет участі» (Громадський бюджет).
Це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають на що їх витрачати шляхом голосування, результати якого мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів.
В Покровську створено веб-сервіс «Громадський бюджет», на якому можна розмістити проєкти на конкурс, а мешканці міста можуть за них проголосувати.
Наразі на веб-сервісі наявні два проєкти, що їх подали мешканці Покровська торік. Вони знаходяться в статусі розгляду, хоча за планом їхня реалізація мала б початись в січні цього року. Нові проєкти відсутні.
Водночас перейти з офіційного сайту Покровської міської ради на цей веб-сервіс неможливо — потрібно скористатись пошуковиком.
З серпня 2016-го бюджетні структури проводять тендери в електронній системі Prozorro. І це, завдяки прозорості проведення процедур закупівлі та створенню конкурентних умов для бізнесу, дозволило витрачати бюджетні кошти більш економно.
Проте, на жаль, і на Prozorro можна спостерігати нечесні торги. Так, часто пов'язані фірми, а подеколи й у змові з чиновниками, розігрують між собою бюджетні кошти, встановлюючи завищені ціни на предмет закупівлі.
Водночас, тепер кожен охочий може відстежувати тендери, аналізувати ціни, дізнаватися про постачальників тощо.
Тож, дуже важливо, коли на міському сайті створено умови для цього: викладено річні плани тендерних закупівель, створено активні посилання на тендери бюджетних та комунальних структур, а також дані про оплати за ними.
Варто зазначити, що Покровська міська рада доволі добре дотримується цих вимог в розділі «Закупівлі», що знаходиться на головній сторінці сайту в «Прозоре місто».
Так, наприклад, перелік структур міської ради містить активні посилання на тендери в Prozorro по кожній з них.
Електронна система Prozorro
В переліку підприємств, зареєстрованих на порталі spending.gov.ua, містяться посилання на оплати товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти Покровська. Тобто в цьому розділі можна перевірити скільки коштів заплатила та чи інша бюджетна структура Покровської міської ради конкретному постачальнику.
Spending.gov.ua
Якщо ж прогорнути вниз в розділі «Закупівлі», то можна ознайомитися з графічними даними, які відображають загальні суми закупівель усіх бюджетних структур, а також з оновлюваною стрічкою останніх тендерів по них.
Наостанок зазначимо, що за даними дослідження Transparency, позаторік сайт Покровської міської ради просунувся у рейтингу відкритості з 85-го місця на 18-те. Це сталося зокрема завдяки оприлюдненню показників бюджету.
Та попри це, місто лишається відомим крупними корупційними скандалами довкола витрачання мільйонних коштів з бюджету.
ЧИТАЙТЕ: Ху із Требушкін, або Навіщо нардепу Покровська ОТГ
ЧИТАЙТЕ: У Покровську фірмі з оточення мера заплатять ще 16 млн грн за будівництво ЦНАПу
ЧИТАЙТЕ: Прокуратура через суд хоче визнати недійсними договір між владою Покровська і фірмою з оточення мера Требушкіна
ЧИТАЙТЕ: В ПРООН отреагировали на «распил» чиновниками Покровска сотен миллионов гривен европейских средств
ЧИТАЙТЕ: Чиновники Покровска разыграли на тендерах сотни миллионов гривен Европейского банка между связанными фирмами