Добірка стрічок, які варто подивитися з нагоди Дня Незалежності України.
«Позивний Бандерас» (2018) — український військовий детективний фільм режисера Зази Буадзе. Події фільму розгортаються восени 2014 року в зоні АТО. Досвідчений капітан Антон Саєнко керує групою контрозвідників. Перед бійцями поставлена задача знешкодити російського підривника Ходока, який регулярно пробирається на українську територію. Завдання ускладнюється тим, що події відбуваються біля рідного села «Бандераса», яке він давно покинув, й жителі якого ставляться до нього як до зрадника, а до ЗСУ — як до ворожої сили.
«Чорний ворон» (2019) — художній фільм за романом однойменного бестселера відомого українського письменника Василя Шкляра. Він розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії — запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі. Головний герой на прізвисько «Чорний Ворон» — холодноярський отаман — організовує боротьбу проти більшовиків-окупантів, які вже заполонили Україну й запроваджують у ній свій радянський лад, вбиваючи патріотів та утискаючи українську культуру.
«Поводир» (2013) — історичний драматичний фільм режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору. Їхня подорож, сповнена небезпечних пригод, відбувається на тлі найдраматичніших сторінок української історії та руйнування людських доль.
«Червоний» (2017) — історичний фільм Зази Буадзе 2017 року, екранізація однойменного роману Андрія Кокотюхи. «1947 рік. У страшну м’ясорубку сталінських таборів потрапляє воїн УПА Данило Червоний, де мусить пройти крізь пекло і нелюдські умови каторги, переслідування кримінальних ватажків, підлість, зраду і відчай. Данило знаходить в собі сили протистояти репресіям начальника табору і робить відчайдушну спробу вирватися на волю, піднявши перше повстання у таборі», — йдеться в описі фільму.
«Ціна правди» (2019) — копродукційний фільм польської режисерки Аґнєшки Голланд. Події розгортаються в 1933 році. Радник прем’єр-міністра Великобританії та журналіст Гарет Джонс приїздить до Москви з наміром взяти інтерв’ю у Сталіна. Його нова знайома Ада Брукс відкриває йому очі на те, що відбувається у Радянському Союзі. Ризикуючи власним життям та переховуючись від радянських спецслужб Гарет Джонс робить репортаж про Голодомор в Україні.
«Кіборги» (2017) — художній фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит. Це історія одного бойового чергування протягом кількох тижнів у вересні 2014-го. Добровольча група військових приїздить вперше до Донецького аеропорту, який вже понад чотири місяці утримується українцями в умовах постійної війни. Старий і новий термінали з усіх боків оточені проросійскими бойовиками, але українські захисники готові до останнього тримати оборону.
«Черкаси» (2020) — За сюжетом, корабель ВМС України «Черкаси» на час проведення навчань дислокується у порту кримського озера Донузлав. Тим часом Крим захоплюють «зелені чоловічки». Один за одним кораблі українського флоту здаються російським військам, і лише екіпаж «Черкас» приймає рішення чинити опір. Військова драма «Черкаси» знята на основі реальних подій. Режисер-початківець Тимур Ященко надихнувся цим сюжетом, побачивши відеоролик, знятий моряками, коли вони перебували в оточенні російських військ.
«Брати по зброї» (2018) — документальні короткі історії з російсько-української війни, зібрані трьома волонтерами, які понад чотири роки їздять по всій лінії фронту з гуманітарними вантажами. Режисери та автори фільму — Сергій Лисенко, Мирослав Гай, Костянтин Могильник.
«Добровольці Божої чоти» (2015) — один з перших документальних фільмів про перехід України від Революції Гідності до російсько-української війни. Режисери стрічки Леонід Кантер та Іван Ясній в протягом довгого часу жили разом з донецькими кіборгами і бійцями батальйону Правого сектора, що зветься ДУК (Добровольчий Український Корпус). Вони зняли документальний фільм, який описує події, що відбулися у донецького аеропорту і селищі Піски протягом останніх місяців.
«Заборонений» (2019) — український художній повнометражний фільм про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України — Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою. Режисером фільму виступив Роман Бровко, авторами сценарію — Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов.