«Адекватні ціни закінчуються, коли дізнаються про донецьку прописку»: за скільки переселенцям здають в оренду нерухомість по Україні
АктуальнеЗа наявність дітей у переселенців орендодавці вимагають подвійну оплату, за наявність тварин — потрійну, а у випадку «комбо» з ВПО намагаються здерти «гарантію» у понад 50−60 тисяч гривень.
Швидкий наступ російських окупантів з початку повномасштабного вторгнення, а потім і просування на Покровському напрямку, вчергове стало лакмусовим папірцем на людяність для всієї України. Захмарні суми за оренду нерухомості, відмови — навіть за потрійні оплати — для тих, хто не покинув вмирати під ракетами котів, собак чи інших улюбленців. Донецька прописка у шахтарських містечках, яку мешканці центральних і західних регіонів помилково вважають «золотою карткою», стала перепоною для виживання тисяч сімей. А для людей старшого віку суми з трьома нулями за квадратні метри — не щось інше, як хрест на евакуації та шлях у нікуди. Який часто закінчується в окупації чи на уламках понівеченого будинку, або ж у самокопних могилах руками сусідів — аби тіла вбитих не лежали просто неба…
Журналісти «Вчасно» дослідили ринок оренди, в якому намагаються знайти собі житло переселенці. Тож за скільки вдасться орендувати квартиру чи будинок, скільки доведеться доплатити за умови, і скільки «зверху» переплатити за наявність небажаних чотирилапих або маломобільних людей у родині — читайте у нашому матеріалі.
Головне фото - волонтера «Проліски» Євгена Ткачова
«Прописка з Донецької області? Відразу відмова в оренді. Навіть якщо у вас є гроші»: реальні пошуки житла сім'ї переселенців, які тижнями шукали будинок
Мешканка Покровська Софія (ім'я змінене на прохання героїні - ред.) — одна з тих, кому довелося екстрено шукати житло в іншому регіоні. Проте за тижні моніторингу сайтів з пошуку житла та постійних зустрічей з орендодавцями з’ясувалося, що наявність невеликої собаки та людей старшого віку — значна перешкода, навіть якщо у родини є гроші.
«Наш бюджет був розрахований на 15 тисяч гривень, які б ми „потягнули“. Ми знали, що є проблема знайти житло тим, хто має дітей, літніх членів родини й тварин, у нашому випадку — собака та маломобільна родичка після хвороби, за якою потрібен догляд. Тобто дві проблеми, з якою не хочуть мати справ орендатори. У нас перше, що питали — скільки людей житиме, чи є діти або тварини. І, звісно, коли чули відповідь — нам відразу відмовляли. Хоча ми шукали не найдешевші варіанти, й пошуки тривали більш як місяць. Тому через кілька відмов ми вирішили казати, що житимуть три особи (без деталей) і собака», — розповідає Софія.
Варіанти житла, які пропонують орендодавці та ріелтори у Дніпрі. Завдаток та оплата за перший і останні місяці проживання — обов’язкові.
Скриншот журналістів «Вчасно»
Коли ж більш-менш комфортне житло вдалося знайти — наступний етап шокував родину: договір про оренду, надісланий власниками нерухомості. Сума, яку вимагали з родини на момент складання договору, була захмарною.
«Житло — зовсім не дешеве: ми розраховували. що будемо платити до 15 тисяч за оренду, але єдиний варіант, який вдалося знайти, був більше цієї суми плюс комунальні. Але нам уже конче треба було їхати з Покровська, тому погодились на цей варіант — грошей принаймні вистачить, щоб перезимувати. Але більше нас здивував договір, який надали власники житла: з нас хотіли отримати сплату за перший та останній місяць проживання, плюс завдаток у розмірі оплати оренди ще за один місяць та комісію рієлтору. Тобто разом це було майже 80 тисяч. Таку суму сплатити одразу ми не могли».
В цьому випадку орендодавець пішов на зустріч родині й відмовився від сплати за останній місяць. Сума була зменшена, і люди отримали житло.
«Коли ми все це проходили — я завжди думала про людей, які не мають таких грошей, щоб заплатити їх за житло. Навіть не згадуючи пенсіонерів — їм буквально нікуди їхати, жодну оренду вони не витягнуть — ні на пенсію, ні на субсидію. Тому люди лишаються у своїх розбитих будинках, бо їм немає за що жити. Як почалася евакуація з Покровська, у соцмережах з’явилася купа оголошень від родин з дітьми та тваринами, які ніяк не могли знайти житло. Навіть людей старшого віку не хотіли заселяти, коли квартири для них шукали їхні діти. Наші знайомі розповідали, що у Дніпрі їм відмовили через прописку в Донецькій області. Тобто сусіднє Дніпро, яке саме може по факту стати прифронтовим містом, відмовляє з шокуючою байдужістю людям, які рятуються від війни й шукають не безплатне житло, а готові платити. Якась частина людяності в цій області просто вмерла», — розповідає Софія.
Жінка зауважує: єдиним прийнятним за цінами варіантом для тисяч людей з Покровського напрямку стали Харківщина та Запорізька область, Кривий Ріг тощо, які так само обстрілюються щодня і є ризиковими. Так само часто люди вимушено переїжджали в Одесу, бо там квартири дешевші.
Але і в цих містах деякі переселенці потрапляли в жахливі ситуації. Знайомі Софії домовилися про оренду житла в Одесі. Поїхали туди машиною — разом з подружжям їхав маломобільний хворий батько. Коли приїхали на адресу — з’ясувалося, що господарі передумали здавати це житло родині. Покровчанам прийшлося ночувати у машині. Згодом вони знайшли інше житло.
Донеччанка також зауважує: найбільше і її, й переселенців турбує, що за всі роки війни Україна, зокрема Міністерство реінтеграції, так і не спромоглися розв’язати питання житла для ВПО. Більшість переселенців залишається сам на сам з цією проблемою. На сьогодні це одна з головних причин, чому на окупованих територіях лишаються тисячі українців. Оскільки розраховувати на власні сили з нерегульованим ринком нерухомості та мінімальними виплатами переселенцям надважко.
«Як пояснити людям, що ті, хто не кинув своїх тварин — найнадійніші орендарі?»
Зооволонтери БФ «12 Вартових» розповідають про випадки, коли евакуації затримуються чи не відбуваються, тому що людям просто нікуди їхати з тваринами.
«Скільки вже триває війна, а все ще треба пояснювати, благати, виправдовуватися за тварин, яких ти забираєш з собою. Ніхто не виправдовується, якщо залишає. Ще хоч якось можна зрозуміти, коли відмови лунають з міста, яке не відчуло, яка це дрібничка — „котик шпалери подере“, порівняно з ракетою, яка подерла весь дім разом з людьми. Але від Бучі та Ірпеня очікуєш більшого розуміння», — зауважує на своїй сторінці зооволонтерка Лала Тарапакіна.
Крім того, відмови власники тварин чують навіть тоді, коли у них є немалий бюджет: від 25 до 28 тисяч гривень за оренду будинку.
«Просто зараз, наприклад, ми перевозимо родину з Курахового, дім для яких вдалося знайти з декількох десятків спроб. Троє людей, 14 котів, 2 собаки та шиншила зараз на під'їзді до свого нового прайду. Виїжджали вже під вибухи по слідах. А не виїжджали, бо не могли знайти будь-який будинок, в будь-якому стані, але щоб переїхали всі разом.
Як пояснити людям, що ті, хто не кинув своїх тварин — найнадійніші орендарі?" — каже зооволонтерка.
Скриншот з мережі «Фейсбук» про оренду нерухомості з тваринами
Харків — квартири за безцінь, Дніпро — нерухомість за столичними розцінками: на які ціни за квадратні метри доведеться розраховувати, шукаючи житло?
На зараз ринок нерухомості переповнений тисячами оголошень про пошук орендарів. Ціни варіюються залежно від дальності зони бойових дій до міста чи обласного центру, проте є негативна тенденція: у Дніпрі, прифронтовому регіоні, вартість квадратних метрів майже столична. Тож переселенцям із середньою зарплатою (яка на сьогодні сягає 12−20 тисяч у різних професіях) ця оренда — неможливо дорога.
Зокрема, за даними сайту з пошуку нерухомості «Dim.Ria», розцінки на оренду по Україні (серед найпопулярніших міст з-поміж ВПО) — наступні:
У Києві середня вартість за об'єкт — 1 400 $ (57,4 тис. грн), середня ціна квадратного метра — 16 $ за м². Найдорожчі райони — на правому березі міста, з максимальною віддаленістю від метро на відстані 15 хвилин пішого кроку.
В Ужгороді — 500 $ (20 тис. грн), тоді як середня вартість одного квадратного метра — 9 $.
У Черкасах — 380 $ (15,5 тис. грн) та 6 $ за м². Найдорожчі райони — Митниця та Центр, наближені до Дніпра.
У Полтаві — 347 $ (14 тис. грн) за об'єкт і близько 7 $ за квадратний метр.
У Харкові середня ціна за об'єкт — 146 $ (6 тис. грн) та 3 $ за м².
У Дніпрі оренда квадратного метра — в середньому 10 $, вартість за об'єкт — 534 $ (22 тис. грн).
У Львові середня ціна за об'єкт — 500 $ (20,5 тис. грн), за квадратний метр — 9 $.
Середня ціна за нерухомість в Івано-Франківську — 400 $ (16,5 тис. грн), тоді як за м² - 7 $.
Варіанти орендованих квартир у Кременчуці
Варіанти орендованих квартир в Одесі
Варіанти квартир до оренди у Полтаві та Києві
Зауважимо, що вартість квартир чи будинків також залежить від автономності об'єкта під час відключень світла: чи наявний генератор, та чи є можливість провести безперебійний інтернет, який працюватиме без електроенергії.
Однак в умовах переселення знайти квартиру за ціною нижче середньостатистичної реально. Щоправда, для цього слід погодитись на кілька умов: мати постійну роботу та дохід, не мати тварин або дітей (часто — дошкільного віку). У такому випадку, за умови дотримання цих моментів, у всіх містах України можна відшукати житло за ціною, яка на 5−7 тисяч менша за середню ринкову.
Фото варіантів оренди квартир у Харкові
Фото варіантів оренди квартир у Черкасах
Наприклад, у Києві орендувати квартиру можна за 9 і більше тисяч (тоді як кімнату — за 5−8, дивлячись на ремонт наповнення технікою та кількість сусідок). У Харкові — за 3−5 тисяч можна заселитися у квартиру. Щоправда, скоріше за все, це буде Салтівський район — один з найбільш обстріляних та пошкоджених через повномасштабне вторгнення. У Черкасах та Полтаві житло можна орендувати за 7−10 тисяч, окрему кімнату — за 5 і більше. У Дніпрі ж можна знайти окремі квадратні метри за 10−12 тисяч гривень на місяць. А на заході України квартири можна орендувати за 8 і більше тисяч.
Варіанти оренди квартир у Києві. Скриншот «Вчасно»
«Група ризику» — це жінки з дітьми, переселенці й особи з тваринами": за якими принципами у тилових містах (не)здадуть в оренду житло
Журналістам «Вчасно» Марина Смірнова, рієлторка з Черкас, та Олексій Паташевський, директор рієлторської компанії з Києва та Дніпра, розповідають: станом на сьогодні у їх роботі вже сформувалася певна «група ризику» серед потенційних орендарів. І якщо зазвичай вона була сформована з непрацюючих немісцевих людей, студентів і людей із тваринами, то зараз доповнилася новими неочікуваними категоріями.
«Я не хочу називати це тенденцією, але в розмові з деякими орендарями помічаю подібні моменти. Хтось не хоче здавати квартиру, бо боїться, що вони попсують ремонт і меблі «просто так», нібито з ненависті. Якщо це переселенці з Харківщини чи Запорізької області, де ще не окупована територія, то бояться, що люди будуть ненадійні й просто раптово виїдуть з квартири, бо у них буде куди їхати. Тобто це якісь такі страхи на межі. І, звісно, є причина думати, що люди будуть неплатоспроможні через втрату роботи й житла, нове місто проживання.
Аналогічна недовіра до людей з тваринами, що вони попсують нерухомість. І, на жаль, такі випадки справді є, тут я змушений це визнати. Хоча вистачає добросовісних орендарів, які або сплачують суму за ті пошкодження, або відновлюють чи купують речі, чи меблі за власний кошт, замовляють клінінг тощо", — розповідає Олексій Паташевський.
Попри перераховані причини, більшість рієлторів у популярних серед ВПО містах все ж намагаються знайти житло навіть серед тих власників нерухомості, які не надто схвально ставляться до ВПО або орендарів з тваринами.
«Зазвичай з орендодавцями, у яких є такі перестороги, ми шукаємо адекватний компроміс або відмовляємось із ними працювати. Але до багатьох вдається достукатися, якщо просто знайти вдалих орендарів навіть із небажаної категорії», — каже рієлтор.
Приклад поодиноких випадків роботи ріелторів із власниками квартир на оренду.
Фото зі сторінки Олексія Гнучіва, ріелтора
Ціни на сьогодні, за словами рієлтор, достатньо вирівнялися з початку 2022 року, 2023 та навіть хвилі переселення влітку 2024 році. Проте вирівнялися на «високих» показниках через попит та невелику кількість пропозицій.
«Щодо цінової політики у Черкасах, то ціна на оренду за останній рік не впала, але квартири вже не здаються за 10 хвилин, як раніше. Квартири по 15 тисяч гривень можуть здаватися і місяць. Бюджетна оренда, звісно, здається швидко, але так було завжди. І, звісно, високий попит зберігається на приватний сектор через можливість поставити генератор», — розповідає Марина Смірнова.
Водночас Сергій Стажинський, рієлтор, який займається здачею житла в оренду на заході України, додає: у тих регіонах спостерігається обережність відносно донеччан та луганчан через нібито випадки псування майна в помсту «західнякам».
«На жаль, я був свідком кількох ситуацій, коли переселенці справді заселялися, забруднювали квартиру, псували меблі, навіть малювали фарбою з балончика на стінах! І від колег чув, що їхнім клієнтам це робили нібито з помсти, що вони мають квартири, а ті їх втратили. Але значно більше у моїй практиці порядних людей, які ставляться до квартир чи будинків як до своїх, приводять їх до ладу, ремонтують. Люди різні, проте я розумію орендодавців, які вимагають не лише оплату за два місяці проживання, а й завдаток у розмірі місячної оренди», — каже рієлтор.
«Людяність все ще серед нас»: безкоштовні варіанти житла для переселенців
На сьогодні знайти безкоштовне житло можна у соціальних мережах та на сайтах оголошень у розділі пошуку житла. Зазвичай серед умов — або ж тимчасовість винайму житла, або наявність дітей чи, навпаки, їх відсутність — для людей старшого віку, за якими нікому наглянути. І якщо останнім просто пропонують вільну кімнату, то молодшому поколінню інколи пропонують навіть роботу по догляду маломобільних людей.
Крім того, якщо ви щойно евакуювалися або плануєте евакуацію з небезпечних районів Сумської, Харківської, Донецької, Луганської чи Херсонської областей (де оголошена обов’язкова евакуація), є можливість отримати безкоштовне житло терміном до 5 років в містечках для ВПО в Київській області від Благодійного фонду «Місія Хансена в Україні».
Для цього необхідно заповнити анкету, а опісля чи до того — звернутися за додатковою інформацією за номером 066−873−0946.
Також, як інформує Херсонська обласна військова адміністрація, в Чорнобаївській громаді розміщене модульне містечко для безкоштовного проживання внутрішньо переміщених осіб. У містечку можуть оселитися ВПО, з-поміж тих, хто через російську агресію втратив житло, багатодітних сімей, родин із дітьми, людей з інвалідністю, учасників бойових дій, людей похилого віку, родин загиблих оборонців та постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС.
Комплекс складається з чотирьох модулів. У кожному з них — 21 житлова кімната на 4 спальні місця. У модулі є 2 душові, 2 вбиральні, пральня, ігрова зона та кухня-їдальня. Усі кімнати обладнані побутовою технікою, меблями та всім необхідним для комфортного проживання. Наразі вільні місця для проживання є.
Звертатися — за номером 099−207−0473.
Також знайти тимчасове житло в безпечних містах України або за кордоном можна на сайті «Допомагай», скориставшись фільтрами для пошуку. Для дотримання безпеки та покращення якості обслуговування кожне оголошення перевіряють вручну. Ви можете шукати житло самостійно на сайті або ж зателефонувати на гарячу лінію 0 (800) 332−238.
Безкоштовні варіанти оренди зібрані на державному вебресурсі «Прихисток». На головній сторінці сайту є інформація про кількість вільних місць у зареєстрованих помешканнях різних областей України. Щоб знайти потрібне житло, слід перейти на сторінку пошуку оголошень та обрати відповідні фільтри.