Війна в Україні призвела до багатьох труднощів, з якими зіткнулося цивільне населення. Зокрема, це стосується питання праці, коли роботодавець відмовляється сплачувати зарплатню при звільненні працівника спираючись на воєнний стан.
Ілюстративне фото з відкритих джерел
Як діяти в таких ситуаціях і куди звертатися «Вчасно» розповів юрист Юрист громадської приймальні УГСПЛ у Торецьку Євген Федорічев.
«При звільненні працівник має в першу чергу ознайомитися із наказом. Формулювання має бути чітке і збігатися із записом в трудовій книжці. Крім цього, рекомендую зробити копію наказу. В день звільнення працівник має отримати трудову, відповідно роботодавець повинен у цей же день повністю розрахуватися з ним. Це стосується всіх виплат, які належать робітнику: зарплатня, виплата за невикористану відпустку тощо. Крім цього, варто взяти у роботодавця довідку про заробітну плату й виплати, які має отримати працівник. Всі вимоги краще здійснювати у письмовій формі», — розповідає юрист.
У випадку, якщо роботодавець не виконує вимоги працівника, людині рекомендують знайти адвоката, або звернутися до правозахисних організацій, які надають безоплатну правову допомогу.
«Зокрема адвокат має повноваження направити адвокатський запит про надання відповідних документів. Крім цього, працівник може звернутися до омбудсмена. Можна написати скаргу в державну інспекцію України з питань праці про порушення трудових прав із проханням провести перевірку роботодавця. Також можна написати заяву до поліції, оскільки невиплата заробітної плати є кримінальним правопорушенням. Якщо після цього роботодавець продовжує ігнорувати працівника, то варто звертатися із позовною заявою до суду про стягнення виплат. Якщо на національному рівні судові механізми будуть неефективні, то можна звернутися до Європейського суд з прав людини на отримання компенсації з держави України», — каже Євген Федорічев.
При ситуації, коли роботодавець не виплачує заробітну плачу посилаючись на воєнний стан і форс-мажорні обставини, роботодавець повинен довести, що він вжив всіх заходів для того, щоб забезпечити працівника належними виплатами.
«Найголовніше він має довести, що підприємство дійсно зазнало форс-мажорних обставин під час воєнного стану. Якщо це дійсно так, то всеодно не звільняє від обов’язку виплатити належні кошти. Але звільняє від відповідальності. У будь-якому випадку кошти мають бути сплачені працівнику», — коментує юрист.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!