В Україні не вистачає механізмів для забезпечення житлом переселенців. Відповідно через це на сьогодні велика кількість ВПО продовжує мешкати в місцях тимчасового проживання з неприйнятними умовами.
Омбудсман закликає Уряд ухвалити Держпрограму щодо забезпечення житлом переселенців/ Ілюстративне фото: Павло Шубєнков
Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини закликає Уряд ухвалити державну програму, яка б розв’язувала питання фінансування, розподілу ресурсів та задоволення потреб ВПО. Про це йдеться в щорічній доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2024 році.
Офіс Омбудсмана нагадує, що війна спричинила безпрецедентний рівень переміщення населення всередині країни, водночас значна частина українців була змушена залишити свої домівки, втративши житло та основні засоби для існування.
З плином часу проблема із забезпеченням житлом ВПО не втрачає своєї актуальності, про що свідчать результати моніторингу Офісу Омбудсмана та низки гуманітарних організацій.
В Офісі Уповноваженого переконані, що для розв’язання цієї проблеми необхідно провести, зокрема, моніторинг потреб ВПО, запровадити механізми розподілу житлових ресурсів серед різних регіонів залежно від потреб та наявних можливостей, ухвалити програмні рішення підтримки на довгостроковій основі, включно із соціальною орендою, адаптацією житлових умов для осіб з особливими потребами.
На сьогодні велика кількість ВПО продовжує мешкати в місцях тимчасового проживання (МТП).
Повідомляється, що задля вивчення умов проживання ВПО в МТП протягом 2024 року секретаріат Омбудсмана провів 1 262 моніторингові візити до 23 областей України та міста Києва. Під час візитів співробітники Уповноваженого виявили низку проблем, з якими постійно стикаються переселенці в МТП. Серед них:
— незадовільні санітарно-гігієнічні умови;
— недостатня кількість санвузлів та душових;
— непристосованість приміщень для представників маломобільних груп населення;
— недостатнє меблювання;
— відсутність облаштованого укриття й особистого простору для ВПО.
За результатами візитів Офіс Омбудсмана надав органам влади понад 3 тис. рекомендацій щодо покращення умов проживання в МТП. Повідомляється, що з цієї кількості рекомендацій органи влади виконали 29%. 66% перебувають у статусі виконання.
Це свідчить про те, що переселенці продовжують проживати в неприйнятних умовах, наголошують співробітники Офісу Уповноваженого. Вони переконані, що саме тому одним з інструментів щодо забезпечення житлом ВПО є ухвалення Державної програми.
«Вона має забезпечити постійне та стабільне фінансування для забезпечення житлом ВПО, зокрема через залучення державних і приватних інвестицій, а також міжнародних донорів, передбачати механізми моніторингу потреб ВПО та розподілу житлових ресурсів серед різних регіонів залежно від потреб і наявних можливостей, програмні рішення підтримки на довгостроковій основі, включаючи соціальну оренду, адаптацію житлових умов для осіб з особливими потребами», — обґрунтовується в доповіді.
Офіс Омбудсмана наводить приклад родини, яка переїхала з Донецької області до Києва на початку повномасштабного вторгнення. Вони не можуть стати на квартирний облік, бо живуть у Києві менш ніж п’ять років. Отримати соціальне житло чи житло для тимчасового проживання ВПО також не можуть через відсутність такого житла, а розмір заробітної плати медичних працівників не дозволяє скористатися програмами кредитування через високі відсотки.
Повідомляється, що ця родина самостійно подбала про свою економічну спроможність — всі члени родини працюють та сплачують податки, проте вони не мають досить можливостей для розв’язання житлового питання.
Однак попри численні спроби запровадити програмні та стратегічні рішення, Державну програму забезпечення житлом ВПО на державному рівні так і не було ухвалено.
«Відсутність такої програми сприяє розпорошеності зусиль та ресурсів, що призводить до того, що рішення в цій сфері залишаються локальними, обмеженими певними регіонами або громадами, без можливості масштабування на національний рівень», — наголошується в доповіді.
Офіс Омбудсмана переконаний, що необхідно виробити інструменти підтримки для місцевих громад — місцеві органи мають отримати необхідні інструменти та ресурси для ефективної реалізації житлових програм, зокрема посилення співпраці з міжнародними партнерами та залучення інвестицій.
Разом з цим Офіс нагадує, що в тогорічній доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні Мінінфраструктури та Мінреінтеграції отримали рекомендацію стосовно вжиття заходів щодо розроблення та затвердження Державної цільової програми забезпечення житлом ВПО.
Зважаючи на внесену рекомендацію, Мінреінтеграції розробило проєкт Стратегії державної політики щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб в Україні на період до 2027 року та операційний план заходів з її реалізації у 2024−2027 роках. Однак проєкт стратегічного документа досі не ухвалено.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!