Фото: AP Photo / Emilio Morenatti
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в ефірі одного з українських каналів про те, що у рф почалися проблеми всередині військово-політичного керівництва:
«Усередині військово-політичного керівництва росії розпочалися серйозні проблеми. За продовження повномасштабної війни з Україною висловлюються лише дві особи — президент володимир путін та голова Міноборони рф сергій шойгу, — сказав Буданов, додавши, що навіть генералітет рф виступає здебільшого проти».
Крім того, голова управління розвідки МОУ Кирило Буданов розповів в інтерв'ю каналу Україна 24, що рф готує два варіанти ядерного шантажу і має намір звинуватити Україну в будь-якому разі.
У першому варіанті йдеться про масштабне запалювання радіоактивних лісів. В результаті підніметься радіоактивна хмара, яка піде у напрямку, куди дме вітер. У другому варіанті передбачається застосування артилерії з ядерного сховища. Результат буде той самий.
За словами Буданова, у будь-якому з цих варіантів російське керівництво має на меті звинуватити Україну, а саме її нацистські, неонацистські формування, яких тут насправді не існує.
Майкл Кофман військовий експерт CNA: «росія розбила собі носа, але це лише перша фаза війни»
Кофман був одним із тих військових експертів, хто впевнено передбачав повномасштабне вторгнення Кремля в Україну. НВ наводить його цитати, посилаючись на «Голос Америки».
Експерт вважає, що перемога залежатиме від отримання бойових літаків та засобів ППО. Росіяни посилять бомбардування цивільних кварталів і спробують оточити Київ. За його словами, попри провал початкових планів росії щодо окупації України, експерт вважає, що найгірше у цій війні ще попереду.
Початкові військові плани Кремля в Україні провалилися, «і вони були приречені на невдачу, тому що ґрунтувалися на припущеннях, які мали небагато зв’язку з реальністю», — робить висновок Майкл Кофман.
Насправді росія «розбила собі носа», — каже Кофман: «зазнала значних втрат на початку війни, не досягла початкового оперативного успіху й отримала найгірші з усіх можливих санкцій».
«Приблизно на п’ятий день російські військові почали вносити значні корективи у свою тактику, — каже Кофман. — Проваливши початковий бліцкриг по зміні влади, вони намагаються реорганізувати кампанію в стандартну загальновійськову операцію. У результаті російські частини значно просунулися вперед, особливо на Півдні, де швидкість просування була досить високою. Останніми днями досягли і деякого прогресу в районі Києва, неухильно оточуючи його. Росіяни збираються оточити місто і потім штурмувати його частинами».
«Російські військові повернулися до інтенсивного використання вогневої потужності, адже російська армія багато в чому є артилерійською армією, — вважає Майкл Кофман. — Вона зазвичай використовує посилену вогневу міць, коли вступає у бойові дії у містах. Це трагічно, але я не здивований тим, що бачу. І я чекаю, що далі буде лише гірше. Протягом усієї війни, особливо на другий тиждень, ми бачимо також посилення використання авіації, також у міських районах. І ви бачите, які руйнування це супроводжує».
Чи досягуть росіяни хоча б тактичного успіху? Наприклад, чи візьмуть Київ? «Це залежить від наявності того, що необхідно сьогодні Україні, — вважає Кофман. — А це насамперед бойові літаки, засоби ППО». І це важливо не лише тактично: від військових результатів залежить, наскільки суттєво Москва знизить планку початкових політичних вимог на майбутніх переговорах.
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова в ефірі 5 каналу від 11 березня. Про диспозицію сил та резерви російської армії:
«Ситуація складна. Залучення білоруських сил додасть напруги. Але я вже чув від багатьох білоруських громадських діячів, які зараз до речі воюють на боці України, про те що можливий сценарій — масова здача білоруських військових у полон…
Навчених резервів в росії практично не залишилося, тому якщо вони наскребуть якісь підрозділи: авіаційні, ракетні, піхотні з інших напрямів, це буде означати, що вони послаблюють ці напрями, оголюють їх. Тож навряд чи на це піде генштаб російської армії. Але путін може нагнати і 50 і 100 тисяч, але це будеть не навчені резерви, по-перше, моральне не підготовлені, значною мірою деморалізовані. Тому це гарматне м’ясо. Але під них будуть здійснюватися ракетні авіаційні удари. Але, на мою думку, акцент ударів буде перенесено з цивільних на військові об'єкти. По них бити значно складніше, бо вони маневрують. Хибна тактика росіян зі знищення мирного населення привела до того, що їхні ресурси, які вони завели сюди, вони були витрачені марно. Тобто їх тут просто переломоли без будь-якого натяку на перемогу з їхнього боку. І це наближає до нашої перемоги".
Німецький політолог Сергій Сумленний в ефірі Радіо НВ розповів про те, що багато політиків в Німеччині побоюються, що Україна переможе, а росія розпадеться:
«Хтось в німецькому уряді і в політичній еліті зараз чекає, коли ж нарешті Україна паде, коли ж нарешті [російський диктатор Володимир] путін переможе і можна буде повернутися до формату медіації, коли німецький уряд буде намагатися знайти якийсь компроміс між окупаційною російською владою та новим українським урядом. Думаю, про це багато хто в політичних колах мріє. Не треба відкидати цю можливість. Ця неготовність активно допомагати Україні має під собою фактор, що багато хто в Європі боїться, що росія програє і розпадеться, а Україна переможе. Якщо це станеться, то Україна вийде з цієї війни дуже сильною країною, впевненою у собі, а на місці Росії опиниться 15−20−25 держав, зокрема і з ядерною зброєю.
Політолог продовжив, що розпад росії є можливим продовж двох-трьох місяців і це лякає політиків в Німеччині, адже вони не знають, що з цим робити:
«Вони лякаються цього хаосу. У них немає ані інтелектуальних, ані моральних здатностей опанувати цей хаос. Вони розуміють: якщо це станеться, то потрібне пряме військове вторгнення Заходу в росію для того, щоб взяти під контроль колишню російську ядерну зброю. Вони до цього не готові. Українська армія зараз нищила стільки російських танків і техніки, скільки немає на озброєнні, на папірці в Бундесвері (Збройні сили Німеччини — ред.).Тобто, якщо б це була війна України з Німеччиною, умовно кажучи, то німецька армія була б знищена вже два рази. І така сила лякає, вони не знають, що з цим робити».
«Вони лякаються цього хаосу. У них немає ані інтелектуальних, ані моральних здатностей опанувати цей хаос. Вони розуміють: якщо це станеться, то потрібне пряме військове вторгнення Заходу в росію для того, щоб взяти під контроль колишню російську ядерну зброю. Вони до цього не готові. Українська армія зараз нищила стільки російських танків і техніки, скільки немає на озброєнні, на папірці в Бундесвері (Збройні сили Німеччини — ред.).Тобто, якщо б це була війна України з Німеччиною, умовно кажучи, то німецька армія була б знищена вже два рази. І така сила лякає, вони не знають, що з цим робити».