«Чорні діри», в яких зникають бюджетні кошти: доля найскандальніших довгобудів Донеччини
РозслідуванняДо повномасштабного вторгнення у 2022 році Донецьку область охопила будівельна лихоманка, яка пізніше ще більше посилилась завдяки урядовій програмі «Велике будівництво». Деякі з цих об'єктів стали символом корупції та замість того, щоб приносити користь громадам, вони перетворилися на чорні діри, де зникали бюджетні кошти.
Посадовці та компанії, близькі до влади, активно освоювали бюджет та розпочали будувати у Донецькій області все, що тільки можна. У більшості випадків об'єкти були добудовані, хоча із певними питаннями з боку громадськості та правоохоронних органів. Проте деякі з них так і не завершені до кінця, можливо, залишившись назавжди довгобудами. Долю найскандальніших довгобудів Донеччини з’ясувала редакція «Вчасно».
Н2О-Сlassic: краматорський басейн
У 2016 році Департамент капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації розпочав будівництво нового басейну у Краматорську. Черговий довгобуд пояснювали відсутністю в Україні місць для проведення міжнародних змагань з плавання.
Побудувати плавальний комплекс планували орієнтовно за 39 млн грн та лише за рік. Проте, станом на 2024-й басейн досі не введено в експлуатацію.
За результатами тендеру обрали мале приватне підприємство «БМД и Ко» з пропозицією у 46 млн 788 тис. 200 грн, яке на той час мало недійсну ліцензію та всього 9 працівників разом з керівником. Попри це, воно розпочало будівництво у 2017 році.
В результаті роботи фірми було вирито котлован, у який почали забивати сваї, а пізніше через виявлені проблеми з ґрунтом проєкт відправили на коригування. За виритий котлован «БМД и Ко» отримало 2 мільйони 945 тис. 360 грн 45 коп.
У 2019 році підрядника замінили на ТОВ «ВАДІ 2012», а вартість будівництва зросла до 72 млн 250 тис. грн.
Проте будівництво тривало недовго, 2020-й рік знову відзначився коригуванням проєктно-кошторисної документації, яке затягнулось аж на цілий рік та обійшлося у 66 тис. 420 грн.
На той момент представник підрядника Ігор Марисюк повідомив, що у приміщенні були прокладені комунікації, встановлена вентиляція, оброблено стіни, частково укладена плитка.
Зліва: дизайн басейну, за яким відбулося будівництво.
Справа: проміжний результат будівництва басейну, фото з сайту Краматорської міської ради.
За даними Prozorro, у 2021 році відбулося ще два коригування ПКД по 199 тис. 260 грн за кожне в однієї й тієї ж ТОВ «АТМ».
Наприкінці липня «Ваді 2012» та департамент капітального будівництва уклали додаткову угоду про завершення співробітництва через коригування проєктної документації, яка унеможливила подальшу співпрацю. Виконану роботу оцінили у 43 млн 112 тис. 590 грн та 1 копійку.
Одразу після цього у ДонОДА обрали нового підрядника ПП «Юг-Сервіс», який пообіцяв завершити роботи за 58 млн 50 тис. грн.
Наприкінці грудня 2021 року Донецька обласна державна адміністрація у себе на сайті повідомила, що будівництво басейну H2O-Classic завершено.
«Після успішного проходження випробувального режиму, басейн відкриється і буде готовий приймати 75−80 відвідувачів на добу», — зазначив тодішній очільник області Павло Кириленко.
22 лютого 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення, Департамент уклав угоду з технічної інвентаризації басейну за 49 тис. 840 грн, проте на порталі контролю за використанням публічних коштів spending.gov.ua даних щодо переведення оплати не відображено.
У відкритих джерелах з того часу так і не з’явилося жодної інформації про введення плавального комплексу в експлуатацію.
У відповідь на інформаційний запит ДонОДА повідомила, що через збройну агресію російської федерації з початку квітня 2022 року в області було призупинено виконання робіт капітального характеру. У зв’язку з чим визначення строків завершення будівництва та введення в експлуатацію можливе лише після припинення бойових дій та скасування воєнного стану.
Відповідь Департаменту капітального будівництва Донецької ОДА про стан будівництва басейну
Загалом щодо недобудованого басейну у системі публічних закупівель Prozorro міститься 10 закупівель, а фінальна вартість складає понад 94 млн грн:
МПП «БМД и Ко» отримало 2 млн 945 тис. 360 грн 45 коп
ТОВ «ВАДІ 2012» — 43 млн 112 590 тис. 1 коп
ПП «Юг-Сервіс» — 47 млн 417 тис. 282 грн 27 коп
Різні нагляди, експертизи та коригування кошторисної документації - 1 млн 418 тис. 479 грн 20 коп.
Окрім тривалого та коштовного будівництва басейн відзначився згаданими вже вище підрядниками, які не тільки стали улюбленцями влади Донецької області, а й встигли обрости кримінальними справами.
Згідно з даними Оpendatabot, «БМД и Ко» виграло у Департаменту капітального будівництва ДонОДА тендерів на понад 147 млн грн, «ВАДІ 2012» — більше ніж на 73 млн грн, а «Юг-Сервіс» — понад 72 млн грн.
Крім того, фірми часто виступали конкурентами на різних тендерах, в тому числі і під час будівництва басейну.
Зліва: пропозиції учасників, подані для участі у закупівлі будівництва басейну.
Справа: пропозиції учасників, подані для участі у закупівлі будівництва басейну
Щодо кримінальних справ, то відносно «БМД и Ко» існує декілька проваджень, доля яких залишається невідомою, оскільки реєстр судових рішень не містить ніяких документів по ним пізніше 2021 року.
Одну справу відкрили слідчі поліції Волновахи за ч. 2 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем), оскільки вважали, що фірма на пару з департаментом капітального будівництва ДонОДА, можливо, привласнила та розтратила бюджетні кошти, виділені на реконструкцію очисних споруд у Вугледарі.
Антимонопольний комітет України також не оминув своєю увагою діяльність фірми та оштрафував у липні 2023 року «БМД и Ко» разом з іншими підприємствами за узгоджену поведінку під час торгів з реконструкції системи водовідведення поверхневого стоку від вул. Леваневського до вул. Казанцева у Маріуполі у 2019 році.
У реєстрі судових рішень також можна знайти кримінальні справи і щодо другого підрядника ТОВ «ВАДІ 2012».
Слідчі ДБР Мелітополя у 2019 році відкрили кримінальне провадження відносно службових осіб Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління.
Правоохоронці з’ясували, що протягом 2018 року управління за результатами проведення тендерних закупівель уклало договір з ТОВ «ВАДІ 2012» щодо будівництва казарми поліпшеного типу у військовому містечку у Запорізькій області на суму 14 млн 121 тис. грн. Акт про виконані роботи підписали, товариство отримало оплату, а слідчі з’ясували, що казарму не побудували.
Крім того, у 2019 році у Печерському районному суді розглядалася справа, у якій підозрювалась низка фірм, в тому числі й третій підрядник у будівництві басейну — ПП «Юг-Сервіс». Фірми через створені (придбані) інші юридичні особи прикривали свою незаконну діяльність, легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Як і у випадку з «БМД и Ко» доля кримінальних справ відносно «ВАДІ 2012» та «Юг-Сервіс» невідома, реєстр судових рішень не містить інших документів.
Покровський ЦНАП
Зліва: проєкт реконструкції Покровського ЦНАПу / фото: пресслужба Покровської міської ради.
Справа: недобудований ЦНАП у Покровську. Фото ІА «Вчасно»
Якщо басейн у Краматорську чекає на введення в експлуатацію після завершення військової агресії, то ЦНАП у Покровську навіть недобудовано.
Система Prozorro містить 14 різних закупівель як щодо будівництва, так і різних експертиз, наглядів, розробки проєктно-кошторисної документації тощо.
Саме будівництво обійшлося у 50 млн 530 тис. 947 грн 71 коп, технічний та авторський нагляди, робочі проєкти, експертизи та інше — 4 млн 326 грн 26 коп.
Будівництво розпочалося з 2017 року, а основним підрядником було обрано Приватне підприємство «Донбас Будіндустрія Сервіс», як субпідряник залучалось ТОВ «СІТІ-СТРОЙ 2017».
У 2019 році Рахункова палата провела огляд об'єкта будівництва та не знайшла матеріали та обладнання, оплачені коштом Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).
У звіті Рахункова палата вказала, що у 2017−2018 роках Покровською міською радою було прийнято від ПП «ДБС» будівельні матеріали та обладнання, які були оплачені з ДФРР. Далі ці матеріали та обладнання передали на зберігання ПП, проте в договорі забули написати, де ж саме вони перебуватимуть.
Таким чином, впродовж двох років для будівництва ЦНАПу було придбано матеріалів та обладнання на 2 мільйони 989 тисяч гривень, які зникли з будівельного майданчика.
В результаті Рахункова палата звернулась до правоохоронних органів, які відкрили кримінальне провадження за ч. 5 ст. 191 КК України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».
Відповідь правоохоронців щодо розслідування справи зі зникнення будівельних матеріалів та обладнання. Джерело: ІА «Вчасно»
Згодом плідна співпраця міської ради та «ДБС» припинилась, а у липні 2023 року Господарський суд Києва відкрив провадження по справі 910/10 535/23 за позовом Покровської міської ради до підприємства про повернення зі зберігання невикористаних будматеріалів, іншого майна та відшкодування через це збитків в розмірі 4 мільйони 257 тисяч 21 гривня 73 копійки, витрати зі сплати судового збору — 66 тисяч 539 гривні 33 копійки, а пізніше і правничої допомоги — 146 тисяч 409 гривень 75 копійок.
Справа завершилась для Покровської міської ради позитивним результатом, господарський суд задовольнив всі вимоги.
Крім зниклих матеріалів, «ДБС» відмітилось і тісними взаємозв'язками з міським головою Покровська Русланом Требушкіним.
У 2006 році підприємство зареєстрував у Мирнограді Олександр Єршов. Пізніше на його заміну прийшли Дроздова Анастасія та Наталія Прокопова, а директором обрали Антона Вітушинського, який виконує свої обов’язки вже довгий термін.
Засновниця Наталія Прокопова виявилась невісткою депутатки Мирноградської міської ради 7-го скликання від партії «ОПЗЖ» та консультантки міського голови Олександра Брикалова — Прокопової Тамари Федорівни.
Крім того, син Прокопової Костянтин був партнером по бізнесу тодішнього Покровського міського голови Руслана Требушкіна. До політичної кар'єри Требушкін разом з Прокоповим керували ТОВ «Донмет», яке займалося торгівлею відходів та металоломом.
І наостанок, Прокопов володіє ТОВ «СІТІ-СТРОЙ 2017», яке залучалось як субпідрядник під час будівництва ЦНАПу у Покровську. У свій час, товариством володів Вітушинський та керував Єршов.
Також у рестрі судових рішень можна знайти відносно ПП «ДБС» і кримінальні справи.
Наприклад, одне зі звинувачень стосувалось змови між ТОВ «СІТІ-СТРОЙ 2017», ПП «Донбас Будіндустрія Сервіс» та КП «Автотранспортне підприємство».
КП «АТП» у 2020 році здійснило закупівлю товарів та матеріалів власним коштом не характерних для її діяльності. Згодом ці товари та матеріали після закупівлі одразу поставлялись КП на об`єкти, де «СІТІ-СТРОЙ 2017» та «Донбас Будіндустрія Сервіс» здійснювали будівництво або ремонт. Оплатити ці фірми мали лише після виконання будівельних робіт.
Завод для знешкодження біовідходів у Костянтинівці
Ідея побудувати завод зі знешкодження відходів тваринного походження виникла у влади Донецької області у 2017 році, коли Костянтинівську громаду охопили протести через сильний сморід, від якого навіть непритомніли.
Сморід з’явився через так званий «трикутник смерті» — місце на виїзді Костянтинівки, де неподалік одне від одного знаходяться старий «Ветсанзавод», очисні споруди водоканалу та міське сміттєзвалище.
Виявилось, що на території «Ветсанзавод» утворились скотомогильники, оскільки завод не справлявся з усіма відходами тваринництва.
Зліва: єдиний на всю область старий «Ветсанзавод». Фото: zi.dn.ua.
Справа: утворені скотомогильники. Фото: ord-ua.com
Крім того, зловмисники зливали в тамтешні очисні споруди залишки спиртового виробництва. Відповідно фекалії від гниття решток тварин та спиртові відходи утворювали меркаптан — смертельно небезпечний газ.
Після цього начальник департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус повідомив про будівництво у «трикутнику смерті» заводу зі знешкодження біовідходів, а на сайті Prozorro з’явилась перша закупівля з розробки відповідного проєкту.
Попри вирішення проблеми зі смородом, протести не зупинились, а розгорнулись з новою силою. Місцеві мешканці проводили акції під ДонОДА, історики, різні спеціалісти та громадські активісти робили відповідні записи у соціальних мережах.
Акції протесту з приводу будівництва заводу. Фото: www.radiosvoboda.org
Технічна директорка Українського наукового інституту технічної екології Ліна Плющакова у коментарі ІА «Вчасно» щодо будівництва нового заводу повідомляла, що обласні посадовці замовчують про найголовніше — технологію утилізації й очищення газів, тим самим приховуючи важливі показники оцінки впливу на довкілля.
Історик Андрій Новосельський у своїй публікації наголосив, що місцем зведення заводу є Сергіївська балка, яка через масові страти євреїв отримала у жителів другу назву — Єврейська. Тому на цьому місці встановили пам’ятник загиблим з охоронною зоною 20 на 20 метрів, під якою розташована братська могила, де поховано понад 2000 людей, відповідно до її паспорта від 1977 року.
Зліва: у Костянтинівці свій Бабин Яр. Фото: Facebook-сторінка Андрія Новосельського.
Справа: пам’ятник загиблим. Фото: zi.dn.ua
У зв’язку з чим, занепокоєння щодо будівництв, також, висловив і головний равин Донецької області Пінхас Вишедски, вимагаючи відвести будівництво.
У відповідь на це тодішня очільниця управління культури і туризму Донецької ОДА Аліна Певна запевнила, що під час будівництва на території перебуватиме археолог, і у разі виявлення захоронень воно буде зупинено.
На цьому спірні питання зі зведення заводу не завершились, наприкінці листопада 2019 року в результаті тендеру КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» уклало договір на будівництво заводу з ПП «Донбас будіндустрія сервіс» на 53 млн 301 тис. 136 грн 19 коп.
Як зазначалося вище, ПП «ДБС», яке також було основним підрядником з будівництва ЦНАПу у Покровську, має не тільки тісні взаємозв'язки з міським головою Покровська Русланом Требушкіним, а й кримінальні провадження відносно своєї діяльності.
Загалом ПП «ДБС» з 2016 по 2021 роки було активним учасником торгів та уклало контрактів на понад 472 мільйони гривень з різними органами влади Донецької області:
реконструкція парка ім.Гагарина у Мирнограді за 18 мільйонів гривень
реконструкція у центрі Лиману площі Незалежності на суму в 35 мільйонів гривень
реконструкція каналізаційних очисних споруд у Лимані за 61,2 мільйона гривень та десяток інших тендерів.
Щодо будівництва заводу з утилізації біовідходів, то у Prozorro міститься інформація про 6 закупівель. Саме будівництво обійшлося у 68 млн 818 тис. 440 грн 23 коп., а розробка проєкту, авторський та технічний нагляди — 3 млн 904 тис. 287 грн.
Згідно з даними контролю з використання публічних коштів spending.gov.ua, «Донецький регіональний центр поводження з відходами» оплатив «ДБС» за будівництво 71 млн 637 тис. 659 грн 50 коп., тобто більше, ніж було відображено у закупівлях Prozorro.
На картах google можна знайти зображення збудованого заводу, проте у відкритих джерелах інформації щодо введення його в експлуатацію немає.
Крім того, зі сторінки закупівлі у Prozorro видно, що договір між КП та «ДБС» у січні 2023 року продовжили.
Зліва: Сскріншот карти google території побудованого заводу.
Справа: скріншот закупівлі будівництва заводу у системі Prozorro
З цих даних не можна зрозуміти, чи добудовано завод, тому було подано запит до Донецької ОДА.
Тільки у відповіді на інформаційний запит Департамент екології та природних ресурсів відчинив таємницю долі заводу.
Посадовці повідомили, що будівельні роботи на об'єкті незавершеного будівництва зупинені у лютому 2022 року. Внаслідок збройної агресії російської федерації 21 квітня 2023 року об'єкт незавершеного будівництва було знищено. Донецькою обласною прокуратурою
Відповідь Донецької ОДА щодо долі заводу
На завершення зазначимо, що роботи на всіх об'єктах, описаних у статті, потребують детального аналізу зі сторони правоохоронних органів України.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!