Однією з найбільш небезпечних, але водночас важливих професій для українців залишається — шахтар. Вугільна промисловість вважається однією з базових галузей економіки України.
25 серпня в Україні відзначають День шахтаря/ Ілюстративне фото
Сьогодні 25 серпня в Україні відзначають День шахтаря. Щорічно свято припадає на останню неділю серпня. Це професійне свято було засноване 1993 року Указом президента Леоніда Кравчука на підтримку ініціативи працівників вугільної промисловості.
Як відомо з історії, 10 вересня 1947 року був опублікований Указ № 32, за яким затверджувалося святкування Дня шахтаря. Це відбулося за ініціативи міністрів вугільної промисловості. На той час шахти працювали у шестиденному режимі, а вихідні були у фіксовані числа кожного місяця.
Впровадження свята пов’язують зі стаханівським рекордом. Олексій Стаханов встановив історичний рекорд з добутку вугілля в нічну зміну з 30 на 31 серпня — 102 тони за 5 годин 45 хвилин. Це в 14 разів перевищило встановлену на той час норму на одного працівника.
Олексій Стаханов
Нині добувна промисловість, яка роками розвивалася, опинилася у стані війни. Через військові дії та економічні труднощі деякі шахти призупинили роботу. Однак деякі з них продовжують діяти в умовах складної ситуації.
Наразі вугільна галузь була і залишається важливою для вирішення енергетичних потреб країни, але потребує модернізації та підтримки для забезпечення стабільності та безпеки.
Вугілля є важливим джерелом енергії, а також використовується в металургії та хімічній промисловості. Вугільна галузь створює робочі місця для тисяч громадян і робить суттєвий внесок у бюджет країни через сплату податків.
Однак внаслідок воєнних дій на Донеччині, обсяг видобутку вугілля на державних шахтах зменшився. Для порівняння протягом перших трьох місяців 2023 року видобуток впав на 44%. За цей період державні шахти видобули 275 тисяч тонн вугілля, що на 215 тонн менше, ніж за відповідний період 2022 року.
День шахтаря: цікаві факти
— В Україні знаходиться 150 вугільних шахт. З них 92% знаходяться в Донецькому вугільному басейні, ще три відсотки — у Львівсько-Волинському басейні.
— Першу вугільну шахту в Україні заклали у 1795 році у м. Лисичанськ. Це родовище вже через рік почало видавати вугілля. На початку XIX ст. невеликі шахти почали будувати й в інших регіонах Донбасу, зокрема в Бахмуті. Наразі більша частина українських шахт не працює через повномасштабну війну, оскільки знаходяться близько до фронту, або ж взагалі перебувають під окупацією.
— Відомо, що в Україні найглибша вугільна шахта знаходиться в місті Шахтарськ, і має глибину 1546 м. Нині місто знаходиться під окупацією.
— Через війну в Україні та нестачу чоловіків, які воюють з російськими окупантами, українські шахти активно наймають на важкі роботи жінок. Нині на шахтах ДТЕК під землею працюють близько 400 жінок, хоча це лише 2,5% від загальної кількості підземних працівників.
Попри важку ситуацію в країні, вугільна галузь залишається ключовим видобутком для розвитку енергетики та промисловості.
Хоч сучасні виклики, зокрема російське вторгнення та складні економічні обставини, вплинули на роботу державних шахт, вони не виключають можливостей для розвитку цієї галузі.
День шахтаря сьогодні нагадує нам про внесок гірників у розвиток України. Праця цих людей є невіднятною частиною національної ідентичності та економічного становища країни.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!