Спільнота Родин Оленівки б'є на сполох: за кордоном про терористичні акти росіян відносно українців поширюється вкрай мало інформації.
Стокгольм. Фотограф: Ольга Андросова
Понад півтора року тому, в ніч на 29 липня 2022 року, в колонії № 120 в Оленівці російські окупанти жорстоко вбили десятки полонених захисників Маріуполя.
Більшість з них потрапили у полон з заводу «Азовсталь», який до останнього обороняли від окупантів попри кількатонні бомби, якими регулярно їх закидали росіяни.
Сотні захисників були поранені, дехто — хто дивом вижив — на власні очі бачив останні хвилини життя своїх побратимів, з якими довелося воювати пліч-о-пліч кілька місяців великої війни. Але попри масштаб і ницість трагедії, яку влаштували росіяни на території окупованої України з її полоненими захисниками, увага до цього злочину зменшилася в рази.
ГО «Спільнота Родин Оленівки» — об'єднання рідних тих воїнів, що постраждали внаслідок масової страти в Оленівці. Журналістам «Вчасно» вони пояснюють: на сьогодні лише невеликий пласт людей продовжує згадувати полонених, і вкрай мало людей — як українців, так і іноземців — за кордоном. Тому в одинадцятьох країнах людям вирішили нагадати про подвиг, який здійснили наші воїни, і їх масову страту.
Лондон. Фотограф: Дмитро Маленко
Ла-Корунья.
Фотограф: Asociación Galega de Axuda a Ucraína
Фотограф: André Juarez
Ідея закордонних акцій з’явилася після того, як стало зрозуміло: про загиблих і живих, але досі полонених військових майже не згадують, розповідає Олександра Мазур, одна з організаторок закордонних мітингів. Це пов’язано зокрема і з тим, що міжнародні організації, які мали розслідувати злочин, фактично не діють.
«Уже на початок 2023 року в інформаційному полі майже не було згадок про масову страту наших воїнів в Оленівці. Історія ніби лишилася у липні чи серпні 2022 року, тим паче у січні 2023 року була розформована місія, яка планувала зайнятися розслідуванням цього воєнного злочину. Ми хочемо нагадати, що зараз страти також відбуваються, наших хлопців так само закатовують у полоні, хоча це й одиничні випадки, про які нам стає відомо. А тоді, влітку 2022 року, росіяни здійснили першу масову страту військовополонених протягом повномасштабної війни», — розповідає жінка.
Олександра зауважує, що завдяки закордонним акціям багато іноземців відкрили для себе по-новому трагедію в Оленівці. Але були такі люди, які до мітингу навіть не знали про масову страту.
Монреаль. Фотограф: Silent Protest Mtl UA
«За межами України, як нам розповідала діаспора, в деяких країнах люди навіть не чули про оборону Маріуполя. Тобто навіть найважливіші моменти їм невідомі. А нещодавно під час розмови з польським журналістом та аналітиком я дізналася, що насправді мало інформації люди у Польщі знають про катування українців у полоні. Цієї інформації достатньо українською мовою, але не англійською чи, наприклад, польською», — каже співорганізаторка мітингів.
Мітинги відбулися в одинадцятьох країнах, у деяких — кількаразово, побачивши, що попит на інформацію серед іноземців є. Діаспори виходили з плакатами вбитих, поранених бійців, які постраждали від теракту в Оленівці. До багатьох акцій приєднувалися навіть іноземці - брали до рук плакати та також лишалися на кілька годин, аби привернути увагу й масовістю.
Варшава. Фотограф: Колектив СТУС
Краків. Фотограф: Ukraine in DNA
Тепер ГО «Спільнота Родин Оленівки» сподівається, що через хвилю мітингів Україні вдасться привернути дещо більшу увагу до воєнних злочинів, які коять росіяни з самого початку повномасштабного вторгнення. На сьогодні відомо про понад 50 загиблих та понад 130 поранених, серед яких близько 120 досі утримуються в російському полоні. І це лише приблизні цифри, оскільки розслідування триває і досі.
«За понад рік роботи ми змогли майже повністю відтворити список 193 військовослужбовців, яких росіяни відвели до окремого бараку на вбивство. Проте досі, через півтора року після трагедії, немає остаточних цифр і даних», — наголошують представниці «Спільноти Родин Оленівки».
Сідней. Фотограф: Українці у Сіднеї
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!