Ілюстративний колаж/ фото з відкритих джерел та "Вчасно"
24 липня на Донеччині відзначали 7-му річницю деблокування Донецького аеропорту та звільнення селища Піски від російських бойовиків. Організацією заходів до цього дня займалися громадські організації ветеранів АТО/ООС з Покровська, які за допомогою звернулися до місцевої влади.
Ветерани самотужки спланували патріотичні та цілком логічні до дати заходи — автопробіг до Пісок, розгортання українського прапора на підступах до Донецького аеропорту, молебень та зустріч з військовослужбовцями у прифронтовій Карлівці. За допомогою організувати вечірню програму звернулися до Покровської міськради — попросили профінансувати виступ патріотичного гурту, але почули відмову.
Міський відділ культури, яким керує Олена Олехнович, натомість запропонував концерт місцевої творчої самодіяльності та дискотеку, яка і так проходить у парку щосуботи. Дешево та сердито, як-то кажуть. До речі, це вже не перший раз, коли ветеранам АТО відмовляють у Покровській міськраді.
Відділ культури навіть не здогадався зробити біля сцени хоча б банер з написом, до якої події був присвячений концерт, тому більшість відвідувачів парку, які проходили повз сцени, не розуміли, з якого приводу співають та грають місцеві артисти. Та і з організацією концерту відділ культури не напружувався: на сцені 2 години по колу виступали одні й ті ж артисти з Родинського, Покровська та Покровського району — а це було всього 3 колективи з 2−3 людей. Крім двох юних музикантів з Покровська, більшість тих, хто виступав, були поважного літнього віку. Глядачів було теж небагато. В основному лунали пісні українською мовою, але не обійшлося і без декількох російськомовних романсів.
Тобто про залучення молоді та роз’яснення сенсу дати 24 липня та значення подій у Пісках та деблокування ДАПу за допомогою сучасної культурної програми взагалі не йшлося. Про патріотичне виховання також ніхто не подумав.
Концерт, незрозуміло чому присвячений (так як були відсутні ознаки теми заходу), закінчився дискотекою для молоді. І це був повний провал культурної та молодіжної політики у Покровську. Плейлист був складений в основному з російськомовної музики, навіть не зі світових англомовних хітів, а конкретно з музики російського шоу-бізнесу. І ніхто з молоді навіть гадки не мав, якій даті «присвятив» місцевий відділ культури ці танці. Ніхто з Покровської міськради не здогадався поцікавитися у цей день плейлистом місцевих діджеїв.
Саме так незграбно та з демонстрацією низького рівня культури щорічно і системно ставляться до патріотичних, важливих для України подій Покровський місцевий відділ культури та відділ молоді та спорту, які намагаються бути осторонь від важливих державних дат.
Крім радянських звітних концертів, якими звикли відмахуватися від патріотичних заходів покровські чиновники, можна було б подумати про більш сучасні та логічні до події кейси проведення заходів, які успішно реалізуються в українських містах. Для цього не потрібні великі гроші. Наприклад, доречними впродовж відзначення Дня звільнення Пісок були б виступи військових музикантів або запрошених військовослужбовців з виконанням авторських пісень (як це роблять щорічно на День звільнення Слов’янська на горі Карачун; як це зробили цього року під час відзначення звільнення міста Торецьк). Також можна було провести для молоді спортивні патріотичні змагання або спортивну патріотичну гру, і таким чином залучити молоде покоління.
Крім того, на такі заходи завжди відкликається Український інститут національної пам’яті, який безкоштовно готовий надати відповідну історичну літературу про події на Сході і може запропонувати свою допомогу у проведенні подібних заходів. Завжди цікавими для аудиторії бувають виступи форум-театрів або театрів діалогу, коли глядачі стають учасниками виступу тематичної соціальної постановки.
Щодо дискотеки для молоді: як би Покровський відділ культури цікавився розвитком сучасної культури, а не лише страждав ностальгією за «совком», тоді він знав би, що сьогодні в Україні є багато гуртів та виконавців танцювальної музики, більш того — є талановиті діджеї, які створюють сучасну клубну українську музику, яку добре сприймають навіть за кордоном (наприклад, Dj Sky, Анатолій Тапольський, Julik'a, інші). А ще можна було б залучити діджеїв з Донеччини — наприклад, у Торецьку є школа діджеїв, та й в інших містах області є талановиті молодіжні гурти.
Отже, все це можливо організувати та провести для мешканців Покровська. Але це можливо, якщо ти сучасна, культурно розвинута людина, яка усвідомлює сенс подій та суспільних заходів, яка чітко розуміє завдання місцевих відділів культури та їх роль у розвитку громади, яка ототожнює себе з Україною.