Наприкінці січня 2019 року підприємство ЦЗФ «Щербинівська», що розташоване у прифронтовому Торецьку, зливало тони хімічних відходів у район Забалки — жодної відповідальності за свої дії підприємство не понесло, повідомляє ІА «Вчасно».
У районі Забалки серед степу лежить труба, яка веде до міських відстійників. З цієї труби хімікати виливалися просто на землю та до невеликого джерела, яке впадає до річки Кривий Торець. Місцеві жителі зробили фото та зняли відео, після чого підприємство припинило злив і почало ремонтувати трубу.
«29 січня тут був черговий порив пульпопроводу, звідки тони хімічних відходів чорного кольору просто витекли на землю. Ми викликали поліцію, при цьому екологічну інспекцію нам не вдалося запросити сюди, у таку зону вони не виїжджають, — розповів голова ГО „Твоє нове місто“ Володимир Єлець. — Наступного дня підприємство ремонтувало трубу, але жодних заходів з очищення цієї землі тут не проводило. Сюди періодично зливають флотаційні піноутворювачі із залишками вугілля, це небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють землю і воду».
Від постійних зливів цих відходів серед степу вимита земля, лишаються чорні плями від хімікатів. Вони не змиваються дощем, а всмоктуються у землю, отруюючи ґрунтові води.
За словами активіста, коли цією трубою не зливають шламові відходи, їх скидають на насосній підприємства у трубу, звідки вони течуть до річки.
Нижче Забалки знаходяться колодязі та городи жителів селищ Неліпівка, Кривий Торець — з тих колодязів люди беруть воду.
Активісти постійно звертаються до правоохоронних органів та екології, щоб припинити ці зливи, які вважають загрозою екології.
Після зливів у січні поліція Торецька зареєструвала звернення від ГО «Твоє нове місто», але наразі справу не внесено до ЄРДР. У поліції повідомили, що повинні розібратися, чи є там ознаки кримінального правопорушення.
В обласній екологічній інспекції повідомили, що заява має бути не від організації, а від фізичної особи, якій щось загрожує. І не прийняли заяву від громадської організації.
Цей факт забруднення землі та річки не перший. Такий же випадок зливу відходів у Торецьку в Забалці активісти фіксували у 2018 році. Тоді впродовж кількох днів відходи заливали просто на землю. Хімічні сполуки залили усі окопи військових, які там були розташовані, бійці змушені були залишити свої позиції.
ЧИТАЙТЕ: «Это диверсия», — под Торецком шламовые воды неделю затапливали позиции ВСУ
З листами та заявами представники ГО «Твоє нове місто» неодноразово зверталися до правоохоронних структур, Донецької ОДА, обласних екологів.
Тоді більшість служб відписала, що перевірки у зоні проведення ООС (на той момент АТО) заборонені. Підприємству ЦЗФ «Щербинівська» виписали невеликий штраф — за забруднення 1360 м2 землі — 130 000 гривень.
«Виходить, за забруднення 1 м — 100 гривень. Але ж ця земля вже отруєна, воно все пішло у підземні води, а звідти до річки, з якої фактично частина Донбасу п’є воду», — сказав Володимир Єлець. — Для Торецька це екологічне лихо, земля та маленькі джерела забруднені хімікатами, ніхто не може зупинити це".
Неподалік місця виливу є підземне джерело, куди жителі Торецька приходять за водою, коли місто лишається без водопостачання.
Штраф за забруднення землі у 2018 році ЦЗФ «Щербинівська» заплатила частково.
«Аварію ми усунули наступного дня, штраф повністю ще не оплатили, грошей немає на це. Заплатили десь 60%, — пояснив директор підприємства Євген Гончаренко. — Біля своєї наносної ми нічого не зливаємо, то інші зливи, не наші. У випадку аварії у нас є резервна лінія, яка використовується. Перевірки екологів після аварії у нас на фабриці не було».
Абсурдність екологічного законодавства полягає у тому, що перед тим, як зробити викиди у повітря, підприємство має отримати дозвіл від управління екології, зробити про це публічне оголошення і заплатити незначну суму за викиди.
Наприклад, у Маріуполі металургійні комбінати викидають в атмосферу тони забруднюючих речовин і платять за це мізерні гроші до бюджету. При цьому жителі міста буквально задихаються від диму та загазованості.