Фестиваль у Званівській об’єднаній територіальній громаді розпочався урочистою ходою учасників, потім на сцені кожен колектив показав вертеп або заспівав колядки — як традиційні, так і перероблені на сучасний лад. Серед колядок були декілька присвячені військовим, які виборюють мир для країни, повідомляє ІА «Вчасно».
Участь з Донеччини взяли 26 колективів, які представляли різні міста, райони і об’єднані громади. Званівський лемкоцентр підготував два дитячих вертепи, учасники з Костянтинівки заспівали «Щедрика». Також на сцені учасники у яскравих костюмах показували театралізоване дійство про народження Христа.
Колектив «Джерело Розточчя» зі Львівщини приїхав на Донеччину вчетверте. «Кожен українець — чи то львів’янин, чи донеччанин, чи мешканець іншого регіону мріє про мир і має особисту цінність для України, — сказала голова Жовківської РДА Надія Щур. — Україна потребує всіх нас, працюючи для неї ми творимо велику, сильну і мужню державу. Дуже хочу, щоб ми їздили в гості один до одного обмінюватися досвідом».
Учасниця фольклорного колективу «Джерело Розточчя» Мирослава Мандрик співає колядки з дитинства. Цьому навчила бабуся. Каже, що є багато спільних колядок на Львівщині і Донеччині, але є і особливі.
«Ми привезли нові колядки, готували щось новеньке для донеччан, заспівали колядку-молитву воїну, — сказала пані Мирослава. — Чотири роки тому ми почули, як маленькі діти співали нам колядки у Святогірську, це вразило нас, з того часу щороку їдемо на Донеччину на фестиваль вертепів».
Під час фестивалю усіх безкоштовно пригощали кутею, майстри продавали вироби ручної роботи, можна було придбати різних наїдків. Охочі могли взяти участь у різдвяних ворожіннях.
Також провели конкурс на кращий дідух. Перше місце посів дідух Лиманської громади.
«Наші предки святкували День дідуха, він символізував дух предків, уособлював вічність роду, — розповіла представниця Лиманської ОТГ Ніна Охріменко. — У кожного дідуха має бути 12 купок пшениці (це річний цикл), у кожній купці по 7 колосків (це дні тижня). Наші майстрині зробили ще гнізда з лози, бо на Стрітення прилетять пташки, прикрасили дідух польовими квітами».
З кожним роком фестиваль вертепів на Донеччині збирає все більше учасників — і дітей, і дорослих, яким до душі українські народні традиції. Яскраве дійство приваблює багато мешканців регіону і інших областей.
Організатором фестивалю стало управління культури Донецької ОДА. Наступного року фестиваль вертепів знову планують проводити у Званівці.