На Донеччині активісти провели антикорупційну екскурсію
Краматорськ після початку військових дій на Донбасі став обласним центром Донеччини. Місто прийняло у себе чималу кількість внутрішньо переміщених осіб та стало місцем розташування керівництва регіону. Тому питання розбудови інфраструктури постало доволі актуально, і у 2015−2016 роках обласна та місцева влади ініціювали старт реконструкцій ряду об’єктів міста.
На жаль, багато з потенційно успішних та важливих проєктів перетворилися на довгобуди та примарні законсервовані будівлі. Активісти Центру громадського контролю «ДІЙ-Краматорськ» вирішили провести для активних жителів міста та журналістів першу антикорупційну екскурсію, щоб кожен на власні очі побачив стан кожного об’єкта, повідомляє ІА «Вчасно».
Першою зупинкою на шляху екскурсії став парк «Сад Бернацького».
Незважаючи на те, що парк офіційно та урочисто відкрили ще у 2016 році, роботи у ньому тривають досі. На реконструкцію за три роки були витрачені сотні мільйонів гривень, але гарною якістю проведені роботи, на жаль, не відрізняються.
ЧИТАЙТЕ: ДонОДА віддасть ще 17 млн грн фірмі з оточення Близнюка на реконструкцію саду Бернацького
Замість озеленення та висаджених рослин на території парку можна побачити викорчувані корені дерев, по-справжньому пустельні ділянки без єдиного зеленого насадження. Більша частина парку вимощена бетонними плитами.
Також частина робіт не відповідає анонсованому проєкту. На третій рік реконструкції у Саді Бернацького так і не добудовані весільний комплекс, човнова станція, геть інший вигляд має набережна.
Андрій Романенко«Якщо подивитися на систему ProZorro, то на все це розіграно близько 300 млн грн. У департаменті екології Донецької ОДА кажуть, що витратили менше — близько 100 млн грн. Не знаю, наскільки це може виглядати на 100 мільйонів і наскільки логічно ставити дитячий майданчик посеред смітника, а ліхтарі — посеред чистого поля», — каже журналіст, координатор центру «ДІЙ-Краматорськ» Андрій Романенко.
До того ж реконструкція Саду Бернацького та проведені роботи не були узгоджені з різноманітними екологічними нормами, тому які наслідки для природи та жителів міста матиме це у майбутньому — невідомо.
Серед наступних зупинок екскурсії — Центр позашкільної роботи зі стадіоном поруч та муніципальний палац культури «Будівельник». Їх ремонт через недоліки проєктів також перетворився на довгобуди. Незавершені роботи залишають дітлахів міста без майданчиків для занять спортом і творчістю.
Одні з найпроблемніших реконструкцій — льодова арена та басейн. Перші закупівлі, які стосувалися їх ремонту, пройшли ще в 2016 році, однак досі об’єкти стоять законсервованими, хоча на них, згідно з даними системи ProZorro, чиновниками було «виписано» більше 170 мільйонів гривень. Також лишається незрозумілим, за рахунок чого місто утримуватиме ці об’єкти у майбутньому.
Два об’єкти під час екскурсії не відносилися до довгобудів, але мають велике значення для краматорчан. У частині міста під назвою Новий світ за 7 мільйонів гривень триває ремонт підземного переходу на завантаженому перехресті вулиць Олекси Тихого та Конрада Гампера. Нарікання містян викликає маломобільність об’єкта — до нього не матимуть доступу люди з інвалідністю.
Як пояснив Костянтин Селезньов, генеральний директор підрядної організації ТОВ «Автоінтерстрой», проблема полягає у тому, що перехід початково був спроєктований неправильно. І виправлення цих недоліків обійшлося б у чималу суму.
Костянтин Селезньов«Ми працювали з готовим проєктом, у чомусь модернізували. Зараз прискорили внутрішні роботи, і у січні вони мають бути закінчені. Плануємо, що вже у лютому люди зможуть користуватися переходом», — розповів Костянтин Селезньов.
У підземці проводять ремонт стін, стелі, встановлення нових навісів, монтаж системи освітлення та найголовніше — роботи для захисту від затоплення.
Також ТОВ «Автоінтерстрой» реконструює Центр надання адміністративних послуг. Попри те, що тендер з приводу виконання робіт пройшов ще влітку, фінансування від Державного фонду регіонального розвитку надійшло лише у жовтні. За два місяці підрядник заклав фундамент та основу для будівництва стін. Коли роботи продовжаться — невідомо.
«Як буде далі — поки що не розуміємо, бо зараз проєкт будуть заводити як незавершений об’єкт будівництва, у наступному році Мінрегіон прийматиме рішення — будувати чи не будувати. Нібито обіцяють, що фінансування відкриють у лютому, але достеменно невідомо», — зазначає Костянтин Селезньов.
Журналіст Андрій Романенко підкреслює: жителі міста не розуміють, що на реконструкції витрачаються саме їх кошти, тому не слідкують за витратами, ініційованими чиновниками.
«За всі „особисті“ проєкти всіх високих керівників в області та по всій країні платять платники податків. І ось ці борди про мільйонні інвестиції у місто — це інвестиції нас самих у себе. Я б хотів, щоб по місту була подяка про кошти платників податків, які за все це заплатили, і за гроші яких місто може розвиватися», — розповідає він.
Учасники антикорупційної екскурсії за її результатами кажуть, що громадський моніторинг виконання проєктів просто необхідний.
Лілія Андрющенко«Для кожної людини, яка проживає у місті, дуже важливо контролювати хід реконструкцій, слідувати, куди йдуть гроші. Тому що ми працюємо, у нас є відрахування і маємо розуміти, куди ці кошти йдуть. Наприклад, по Саду Бернацького скажу, що за ці гроші можна було б зробити набагато більше», — зазначає жителька Краматорська Лілія Андрющенко.
Детальніше про довгобуди Краматорська читайте та дивіться у наступних публікаціях ІА «Вчасно».