17 липня 2014 року донецькі сепаратисти поцілили із ЗРК «Бук» в пасажирський літак над Донецькою областю. Всі 298 пасажирів загинули.
17 липня 2014 року донецькі сепаратисти поцілили із ЗРК «Бук» в пасажирський літак біля села Первомайське/ Фото: EPA-EFE
Десять років тому, 17 липня 2014 року, у небі над Донбасом окупанти збили літак «Боїнг-777» міжнародної авіакомпанії Malaysia Airlines. Пасажирський борт виконував регулярний рейс MH17 із нідерландського Амстердаму до малайзійського Куала-Лумпуру. Через три години польоту в нього влучила ракета з російського «Буку».
Унаслідок авіакатастрофи загинули всі 298 пасажирів, які були на борту, зокрема 80 дітей. Це черговий факт російського тероризму, за який досі ніхто не поніс покарання.
Як відомо, у травні 2018 року Спільна слідча група, до якої увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. представила звіт, з якого витікає, що авіалайнер компанії «Малайзійські авіалінії» збили з установки «Бук» 53-ї зенітно-ракетної бригади збройних сил рф. Міжнародна слідча група також показала уламок ракети, яка збила MH17.
Тоді нідерландська прокуратура висунула вимогу про довічне ув’язнення для чотирьох обвинувачених у збитті літака рейсу MH17 — трьох росіян та одного українця: Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського, Олега Пулатова та Леоніда Харченка. При цьому звинувачення вважає, що винні мають виплатити компенсації родинам загиблих.
Вільберт Поллісен зі Спільної слідчої групи (JIT) на пресконференції JIT. 19 червня 2019 року/ Фото: EPA-EFE
У черві 2022-го в Нідерландах завершився судовий процес щодо збитого над Донеччиною літака MH17.
Вже 17 листопада 2022 року суд у Гаазі озвучив вирок: літак було збито 2014 року донецькими сепаратистами. За даними трибуналу, стріляли з ЗРК «Бук» з боку села Первомайське Донецької області. На той момент село перебувало під контролем «днр». Згідно з вироком у злочині винні той самий Гіркін та його підлеглі - Дубинський та Харченко. Саме вони несуть відповідальність за загибель 298 осіб. Пулатова, який був ще одним підозрюваним, визнали невинним.
25 січня 2023 року Європейський суд постановив, що Нідерланди мають право вимагати компенсацію з рф щодо збиття пасажирського рейсу.
У лютому прокурори знайшли докази, що саме президент рф путін ухвалив рішення про поставку ЗРК «Бук» терористам «днр» для збиття MH17. Згодом Нідерланди викликали посла росії та вимагали пояснень.
Однак російський президент так і не поніс жодного покарання, ба більше він надав звання «гвардійської» 53-й зенітній ракетній бригаді, яка причетна до збиття малайзійського пасажирського лайнера рейсу MH17.
Перші кадри авіакатастрофи. Над місцем падіння Boeing 777 Malaysia Airlines здіймається дим/ Фото: Reuters
Напередодні річниці збиття Boeing-777 Євросоюз закликав росію визнати відповідальність за трагедію
«17 липня ми вшановуємо пам’ять 298 невинних людей, у тому числі 80 дітей, 17 національностей, які загинули в результаті збиття літака „Малайзійських авіаліній“ рейсу MH17 десять років тому. Десятиріччя пам’яті викликає дуже болючі спогади. Ми поновлюємо наші найглибші співчуття родинам і друзям жертв», — йдеться у повідомленні.
У заяві зазначається, що докази, представлені Спільною слідчою групою чітко вказують на те, що зенітно-ракетний комплекс «Бук», який був використаний для збиття рейсу MH17, поза сумнівом, належав російським збройним силам.
«Жодна російська дезінформаційна операція не може відвернути увагу від цих основних фактів, установлених судом», — додають в ЄС.
Фрагменти збитого літака/ Фото: Creative Commons
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!