У Слов’янську є опалення, час від часу є проблеми з водо- та електропостачання через російські обстріли. Працюють магазини, банки та інші установи, які надають послуги місцевим людям.
У Слов’янську проживає близько 50 тис. людей/ Ілюстративне фото
У місті Слов’янськ, яке розташоване орієнтовно за 30 кілометрів від лінії фронту, залишаються понад 50 тис. жителів. Це близько половини населення, яке проживало до початку повномасштабного вторгнення рф. Про це в етері «Суспільне. Студія» розповів начальник Слов’янської міської військової адміністрації Вадим Лях.
Він зазначає, що в місті безупинно триває евакуація. Зокрема минулого тижня виїхало четверо осбі. Людей вивозять до Павлограда Дніпропетровської області, де є обласний евакуаційний хаб. Нині триває евакуація й у Львівську область, а для сімей із дітьми пропонують виїхати у Закарпатську та Київську області.
«Виїхати можливо, але у Слов’янській громаді я бачу, що не дуже активно люди користуються цією послугою. Минулого тижня виїхали всього чотири людини. Я думаю, люди вважають, що в місті більш-менш безпечно, якщо порівнювати з іншими містами області. Але ситуація може змінитися кожної хвилини», — каже Лях.
Також він додав, що жителі інших населених пунктів можуть евакуюватися до Слов’янська, де можуть розміститися в оселях своїх родичів чи знайомих, це така категорія людей, які не виїжджають за межі області.
«Але в місті немає багато можливості розміщувати таких людей, як правило вони заселяються на якийсь час, щоб люди змогли знайти собі житло поза межами області, в безпечних містах. Вони цим займаються цим самостійно, — каже Лях. — Це стосується тих хто не хоче виїжджати до тих пропонованих міст, де є можливість розселятися організовано, це Львівська та Закарпатська області. Тому деякі займаються самостійно своїм розміщенням, якщо є така можливість».
Робота соціальних їдалень, магазинів та банків
В Слов’янську з початку листопада запрацювали соціальні їдальні. Вже третій рік поспіль у місті працюють такі їдальні, де безкоштовно людей годують обідами. Для цього не потрібно ніяких документів, це не тільки для жителів Слов’янської громади, а й для всіх, хто має потребу у харчуванні.
«Якщо людина потребує цього обіду, вона приходить у пункт й отримує. До тисячі обідів ми кожного дня готуємо і в такому режимі працюємо до весни», — додає Лях.
Також начальник МВА розповів, що у місті працюють магазини, ринки, де можна купити продукти. Також працюють банки, медичні заклади, пологовий будинок, який єдиний лишився в Донецькій області.
Опалення, вода та електроенергія
За словами Ляха у місті є проблеми з водопостачанням, оскільки росіяни б’ють по інфраструктурі й вже не вперше у Слов’янську зникає вода.
«На сьогодні вода у місті є, але що буде завтра невідомо, тому що ці підстанції розташовані поза містом, там, де ворог постійно робить обстріли. З електрикою є теж проблеми, коли руйнуються лінії, то безумовно не працює критична інфраструктура», — каже Лях.
Нині в місті облаштовують свердловини для забору технічної води на випадок, якщо не буде централізованого водопостачання.
Також місто поступово підключають до опалення. Котельні почали запускати з 1 листопада.
«Опалення з’явилось в усіх будинках — це 620 багатоповерхівок, всі котельні працюють. Так, є певні проблеми у деяких квартирах, тому що в будинках зараз 50% жителів перебувають, а іноді для запуску опалення в будинках потрібно потрапити безпосередньо у квартиру. Думаю, що декілька квартир, які були без тепла, отримають його», — каже Лях.
Крім інфраструктури міста, яка страждає від росіян, руйнуванню піддаються й цивільні будинки. Нині у місті пошкоджено близько тисячі багатоквартирних та приватних будинків, також пошкоджені об'єкти соціальної інфраструктури.
«Кожного року ми відновлюємо перш за все дахи, щоб зберегти ці будинки. До ста будинків вже в них відновлені дахи, вікна, ще три будинки, які постраждали у 2022 році, у цьому році закінчуємо ремонтні роботи й надамо житло тим, хто потребує цього», — додав Вадим Лях.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!