До лінії бойового зіткнення від південно-східного краю Мирнограда лишилося трохи більше як 5 кілометрів, від східної частини міста — 7 км.
До лінії бойового зіткнення від південно-східного краю Мирнограда лишилося трохи більше як 5 кілометрів, від східної частини міста — 7 км./фото Нацполіція
Сьогодні одна з найбільш «бажаних» для окупантів цілей на Донеччині - місто Мирноград, розташоване на шляху до Покровська. Через це життя невеличкого міста вже понівечене людськими втратами та понівеченими будинками, у яких не завжди вдається вижити місцевим мешканцям, розповідає журналістам «Вчасно» Юрій Третяк, тимчасовий виконувач обов’язків начальника Мирноградської МВА.
Сьогодні у місті ще є газопостачання, однак водопостачання — обмежене, а електропостачання залежить від обстрілів та того, куди саме поцілять окупанти. Останнє комунальники намагаються якомога швидше відновити, коли є обладнання чи комплектуючі взамін пошкоджених. А от на покращення ситуації з водою очікувати не слід.
«Водопостачання у нас — по графіку, відколи Карлівська насосна станція була знищена. У нас є резервне джерело, але воду з нього ми використовуємо на два міста — Мирноград та Покровськ: три дні - туди, три — туди. І ще доба чи півтори йде на накопичення резервуарів. Але води не вистачає, — немає тих обсягів, які могли б забезпечити нормальне постачання. Але на тиждень вода три дні точно є. Хоча через те, що об'єму не вистачає, в деяких будинках вода з’являється швидше й тече довше, а до якихось пізніше доходить і припиняє текти значно раніше», — зауважує т.в.о. начальника МВА.
Станом на зараз Мирноград від позицій окупантів та лінії бойових зіткнень відділяє всього 7 кілометрів. Від деяких частин міста — 5 кілометрів. І коли російські окупанти почнуть розстрілювати місто з усього наявного в них озброєння — питання часу.
Скриншот з карти війни «DeepState»
«До лінії фронту — 7 кілометрів, тому до нас може дострілювати й польова артилерія. Єдине — ще не було таких обстрілів, тільки околиці міста страждають. Житлову забудову окупанти артилерією ще не чіпають, — були обстріли лише ракетні й бомбові. Навесні у нас ФАБи були. Зараз — тимчасове затишшя у самому Мирнограді, але промислові об'єкти обстрілюють постійно. І я пояснюю людям, що будь-якої миті масові обстріли розпочнуться уже в самому місті», — розповідає посадовець.
Промислові об'єкти Мирнограда — збагачувальна фабрика та шахти — зазнали неодноразових обстрілів. Тож усі шахти нині в непрацюючому стані - у громаді лише підтримують «життєздатність» цих об'єктів. Зокрема, енергозабезпечення та водовідведення.
Малий бізнес також починає евакуйовуватися з міста. Днями з Мирнограда вже почали виїжджати магазини з побутовою технікою та хімією, косметичними товарами тощо. Продуктові ще тримаються — проте навряд чи лишаться під прицільними обстрілами надовго. Коли ж це станеться — проблема харчування для мешканців Мирнограда стане цілком реальною.
«Організувати видачу гуманітарної допомоги всім майже неможливо. Зараз ми допомагаємо лише літнім одиноким людям і багатодітним сім'ям. Тож зараз ми в тій ситуації, коли самі бачимо, як людей на близьких до фронту територіях забезпечують їжею волонтери, військові», — пояснює Юрій Третяк.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 15 серпня у Новогродівці обмежено пересування цивільних
З комунальних та освітніх закладів архіви уже також майже повністю евакуювали. Станом на сьогодні, каже Юрій Третяк, за збереження документів навіть тривалого терміну давності вже можна не хвилюватися. Це зробили на той випадок, щоб коли (або якщо) в адмінбудівлю станеться влучання — важливі дані не були незворотньо втрачені.
«Зараз у місті лишаються ті архіви, які періодично використовуються», — додає т.в.о. начальника Мирноградської МВА.
Фото зі сторінки Мирноградської МВА
Нерідко евакуйовувати містян потрібно вже тоді, коли окупанти зруйнували їхнє житло… або життя.
За словами Юрія Третяка, ще місяць тому мешканці Мирнограду вкрай рідко виїжджали з міста. Це змінилося лише останніми тижнями — уже після того, як фронт кардинально швидко почав наближатися, а буденне життя обвалювалося цеглинами на голови — у прямому сенсі слова.
«Пенсіонери та діти, на мою думку, вже повинні виїхати з міста або робити це просто зараз. Бо поки батьки на роботі, або навіть якщо вони не працюють — діти граються на вулиці, без нагляду. А ми вже неодноразово були свідками обстрілів, які значно впливали на дитячу психіку, навіть якщо не травмували їх. Тому евакуація триває. У нас є база даних усіх батьків громади, з якими ми працюємо двома шляхами: обдзвонюємо їх, просимо виїхати, пропонуємо варіанти тощо. Другий шлях — побудинковий обхід за адресами, за якими вони живуть. Цим займаються сім робочих груп. Процедура та сама: просимо, вмовляємо їхати звідси», — розповідає т.в.о. Мирноградської МВА.
Нині всі родини з дітьми умовно поділені на три групи: ті, які готові хоч зараз або найближчим часом евакуюватися; ті, хто готовий їхати, але їм ще потрібний час на збори; ті, хто чинить спротив та відмовляється виїжджати.
«Насамперед ми евакуюємо першу категорію родин, других тримаємо „на контролі“, допомагаємо чим можемо, аби пришвидшити їхній виїзд, а з третіми продовжуємо працювати та спонукати на евакуацію. Аби вони бодай відправили кудись дітей, якщо самі не хочуть виїжджати», — каже Юрій Третяк.
Станом на зараз Мирноград від позицій окупантів та лінії бойових зіткнень відділяє всього 7 кілометрів. Від деяких частин міста — 5 кілометрів, що означає, що навіть ствольна артилерія вже дістає до мирних мешканців. І не лише дорослих, а й дітей, яких у громаді - близько тисячі.
«За останні два тижні ми евакуювали близько тисячі дітей. Але, на жаль, зустрічаються прикрі випадки, хоч і не масові - коли батьки кажуть, що давно вивезли дітей, а під час побудинкового обходу з’ясовується, що діти досі тут і нікуди не виїжджали. Або протилежна ситуація — коли батьки навпаки кажуть, що діти ще в Мирнограді чи у межах громади, а насправді їх уже перевезли в інше місто до родичів. Чому так кажуть — у мене є лише припущення. Але, можливо, для того. аби під час видачі гуманітарної допомоги отримувати більше продуктів на руки — нібито й на дітей. Але це лише теорія, — ці батьки не зізнаються, чому так роблять», — зауважує Юрій Третяк.
Якщо з міста виїде більшість продуктових магазинів — забезпечити всіх мешканців гуманітарною допомогою навряд чи буде можливо.
Фото зі сторінки Мирноградської МВА
Разом з тим навіть ті родини, які готові евакуюватися в інші регіони, мають свої вимоги до житлових умов — часто непідйомні та значно відмінні від тих позицій, які наявні на сьогодні.
«На вихідних був виїзд доволі жвавий, ми евакуйовували по 200−300 дітей за добу. Зараз у середньому за день з громади виїжджає по 100 дітей чи близько того. Здебільшого батьки самі відвозять їх до родичів чи знайомих, декому допомагають волонтери, а частину евакуйовуємо ми — у ті громади, з якими ми домовилися, що вони приймуть матерів із дітьми. Але багато родин мають такі вимоги, які ми своїми силами не можемо потягнути. Наприклад, мамі з дитиною не підходить кімната у гуртожитку — їм треба окрема квартира. Ще їм потрібно, щоб гроші якісь виплачували, і щоб годували… Дуже багато таких вимог зустрічається, тому буває важкувато», — пояснює т.в.о. начальника Мирноградської МВА.
Водночас серед чоловіків здебільшого лишаються працездатні чоловіки, які працюють у Мирнограді. Але й серед них значна частина ухвалила рішення їхати в безпечніші регіони.
«У громаді, за моїм відчуттям, лишається близько 15−16 тисяч населення. Але люди виїжджають щодня, тому, думаю, до початку наступного тижня залишиться трохи більш як 10 тисяч. Принаймні я на це сподіваюсь», — каже Юрій Третяк.
У Новоекономічному та Гродівці, каже посадовець, ситуація в рази гірша. І надії на її покращення немає. Про це, каже, відомо попри те, що ті населені пункти — не в межах його громади.
«Від Гродівки мало що лишилося. Бої уже в населеному пункті. У Новоекономічному ситуація трохи краща, але там обстріли регулярно відбуваються. Тому люди звідти масово виїжджають, і це правильно. Але чим раніше вони починають це робити — тим краще», — зауважує тимчасовий очільник МВА.
Новогродівка. Звичний «краєвид» для містян. Фото Євгенія Ткаченка
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!