В Авдіївці й досі, після року окупації, міський «горизонт» нагадує декорацію до фільму жахів — зруйновані будинки, зламані та розграбовані гаражі й вигорілі автівки.
Фото Авдіївки у грудні 2024 року. Фото з проросійського телеграм-каналу міста
Авдіївка, захоплена росіянами ще рік тому, лише зараз починає відновлюватися — не зусиллями окупантів, а намаганням місцевих бодай якось вижити в потрощеному місті. Щоправда, ці спроби видаються марними, оскільки ані житла, ані нормального продуктового забезпечення в населеному пункті немає. Рятують людей приїжджі «магазини на колесах» — ятки, в яких здебільшого перекупники продають товар.
У телеграм-спільноті міста опублікували фотографію з розцінками за товари. Зокрема, сир твердий приїжджі торговці пропонують придбати за 720 рублів — гранично нижча ціна, тоді як в Україні його можна придбати й за 200 гривень (умовно — 400 російських рублів). Кефір — за 110 рублів за літр, масло — від 220 р., заморожені м’ясопродукти — від 490 рублів, а курячі стегна — по 320 рублів, тобто майже 160 гривень.
Фото з авдіївського телеграм-чату
Такі ціни росіяни виправдовують тим, що «Авдіївка тепер — руське місто». Однак забувають про те, що воно дотла випалене та потрощене снарядами окупантів, а про роботу в місті навіть нічого мріяти — її немає, як і будь-яких комунальних цивілізованих зручностей.
«Зійти з розуму можна. Де людям знайти такі гроші, щоб дозволити собі купувати їжу за такі гроші? До окупації це були б нормальні ціни в гривнях. Але зараз, коли місто знищене, роботи немає. люди живуть аби де — це неадекватна вартість за продукти», — обурюються мешканці захопленого міста у телеграм-спільноті.
Скриншоти з авдіївського телеграм-чату
З житлом в Авдіївці ситуація не краща — того житла, яке дивом вціліло під час бомбардувань міста, настільки мало, що людям немає де жити. А те, що в місті створили пункт розміщення переселенців, ще більше ускладнило ситуацію.
«За весь час відремонтували тільки один будинок, в якому вибило вікна під час обстрілу — туди й заселили переселенців. На всіх інших, місцевих, байдуже — ми самі забивали вікна, у кого було скло — вставляли його. Ніхто нічим не допомагав, зате в новинах читаємо, як наше місто відновлюють. Тільки чомусь нічого не бачимо», — розповідають мешканці Авдіївки.
Разом з тим окупанти й справді звітують, нібито потрощені руїни відновили ледь не скрізь. Однак навіть російським пропагандистам місцеві регулярно пишуть обурені повідомлення — з вимогами приїхати й на власні очі побачити те «розквітле місто», про яке вони пишуть, навіть не приїхавши у нього.
«До людей, які лишилися без житла, нашій владі немає діла. Є знайома, у якої згоріла трудова книжка. І як тепер довести, що людина працювала? Ніяк! Лише через суд, а на нього немає грошей. Закон президента діятиме лише з липня 2025 року, а зараз як жити людям? Грошей немає, квартир немає, одягнутися, взутися немає. То як думаєте, яке ставлення у людей до влади?» — зауважують люди.
Фото з пропагандистського сайту про «велике відновлення» Авдіївки
Наталія, мешканка Авдіївки, додає: у місцевих зараз величезні проблеми з опаленням, водо- та газопостачанням. Точніше, не проблеми, а повна відсутність цих умов. Тож навіть тим людям які живуть у квартирах із забитими вікнами, це не легко.
«А що говорити взагалі за нас, мешканців „нових територій“ для рф, які, як виявилося, не належать до Ясинуватського округу? Це означає, що до нас не приїде комісія, не буде компенсації. Що буде далі - невідомо», — скаржиться жінка.
Разом з тим пропагандисти в Авдіївці навіть створюють абсурдні постанови з місцевими очікунами «руського миру». Зокрема, в мережі з’явилося відео, як мешканка понівеченого міста на камеру радіє світлу, яке з’явилося в її будинку. Щоправда, те, що навколо неї - вигорілі та потрощені через обстріли руїни, жінку не турбує.
«Подивіться: у нас у кожній квартирі світло є. Яка у нас краса!» — на камеру пропагандистам та ватажку «днр» заявила жінка.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!