Співзасновники карти війни «Deep State» вважають, що основними цілями окупантів на цей рік є Костянтинівка, Покровськ і Сіверськ.
Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
Торік Покровськ став ціллю № 1 для окупантів. Російське військове командування спочатку визначило прямий штурм міста як основну наступальну операцію для своєї кампанії літа-осені 2024 року, але згодом змінило план, оцінивши, що російські війська не зможуть захопити Покровськ фронтальним штурмом. Далі були спроби обійти місто, аби взяти його в кільце. Були й вкиди, що російські військові зайшли в місто. Але Покровськ стоїть.
Полковник збройних сил Австрії та керівник Інституту підготовки офіцерів Терезіанської військової академії Маркус Райснер вважає, що росія може намагатися досягти просування на південний захід від Покровська в напрямку Дніпропетровської області до 9 травня. На його думку, це може бути спробою демонстрації «досягнень» до так званого «дня перемоги».
За його словами, наразі Покровськ розглядається росіянами як другорядний напрямок, а на цій ділянці фронту триває перегрупування військ, перекинутих із Курського напрямку. Росіяни можуть спробувати пройти західніше Покровська, адже межа з Дніпропетровською областю знаходиться лише за 4 км від цього міста.
«Для росіян важливо створити враження успіху. Якщо в газетах з’явиться інформація про те, що їхні війська вже перебувають у Дніпропетровській області, це матиме значний психологічний ефект», — вважає Райснер.
Водночас в ефірі «Radio NV» військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак зауважив, що окупанти активізували бойові дії в районі населеного пункту Костянтинопіль, намагаючись обійти його з флангів та відрізати Сили оборони України від логістичної траси у бік Запорізької області.
За його словами, йдеться про один із ключових напрямків нинішнього наступального тиску противника, де ворог намагається просунутись у напрямку до Новопавлівки та адмінмежі з Дніпропетровською областю. Залишаються лічені кілометри до контрольної лінії, однак наразі, наголосив експерт, ймовірність повномасштабного наступу на Дніпро виключена через нестачу ресурсів у росії.
«Я далекий від думки, що у росії є реальні плани йти на Дніпро. Ресурсу у них на це немає. Але вони можуть використати напрямок через Дніпропетровську область, фактично городами вийти до Покровська, обійшовши наші укріплення. Такий сценарій виглядає для них більш досяжним», — зазначив Ступак.
Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
Разом з тим офіцер управління комунікацій ОСУВ «Хортиця» Денис Гойко додав, що на Покровському напрямку сформована абсолютно нова якість оборони: з бетону, сталі, дроту та інженерної логістики. Місто і навколишні райони стали плацдармом системної, глибокоешелонованої оборони, що дає відсіч навіть найбоєздатнішим наступальним підрозділам ворога.
За його словами, навколо Покровська створена ціла мережа невибухових загороджень, що обмежують мобільність противника та дають час на вогневе ураження. Це — не просто дріт і бетон, а система:
Малопомітні перешкоди 151 480 метрів майже невидимої, але смертельно ефективної загрози;
Бар'єрні рубежі типу «Єгоза» — 294 950 метрів колючого дроту, що обвиває підступи до міста кільцями сталі;
Протитанкові піраміди (ПЗ-1, «зуби дракона») — 35 323 одиниці, які зупиняють бронетехніку там, де не вистачає мін;
Загородження з колючого дроту — ще 5 208 метрів пасток для піхоти;
Протитанкові рви — 119 727 метрів глибоких ритвин у землі, що ламають лінії маневру.
Крім того, облаштовано 94 «kill zone» — ділянок з максимально ускладненим проходженням, на яких ворог втрачає не лише техніку, а й темп наступу.
«Особлива увага — це контроль за інфраструктурою. Мости, переїзди, залізничні вузли — все, що може стати шляхом просування для ворога, вже ретельно охороняється або (за потреби) підготовлено до підриву. Це 127 об'єктів транспортної інфраструктури», — запевнив Денис Гойко.
Водночас Дмитро Філатов «Перун», командир 1-го окремого штурмового батальйону імені Дмитра Коцюбайла, розповів, що на Донеччині росіяни підготували близько 5 тисяч штурмовиків, тобто тисячу штурмових груп. Вони планують діяти по всіх напрямках Донецької області - і цього очікують уже найближчим часом. Водночас Дмитро Філатов зазначив, що для сьогодення така кількість штурмових груп «не є критичною цифрою, чимось вкрай небезпечним».
Командир Першого ОШБ ім. Дмитра Коцюбайла підкреслив, що окупанти не полишають спроб взяти в оточення Покровськ. Станом на сьогодні, попри нестачу дронів, підрозділи доволі стійко справляються. Успіхи ворога були відкинуті введенням резервів.
«Наше командування доволі чутливо за цим напрямком спостерігає й ухвалює оперативні й правильні рішення», — сказав Дмитро Філатов.
Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
Слід зауважити, що на Покровському напрямку вояки рф атакують малими піхотними групами, використовуючи квадроцикли, мотоцикли та навіть велосипеди. Такою думкою поділився військовий аналітик Олексій Гетьман.
«Це, на перший погляд, викликає посмішку. Але якщо росіяни почнуть цим активно користуватися, то виникнуть додаткові клопоти для Збройних сил України, які ведуть оборону», — додає військовий.
Аналітик вважає небезпечною тактику російських військ використовувати цивільний транспорт, зокрема мотоцикли та квадроцикли, для наступу на фронті.
«Щодо тактики, яку росіяни використовують. Це, як і раніше, малі піхотні групи. Ми з посмішкою сприймаємо їхні спроби проводити штурмові дії на мотоциклах або квадроциклах, а це насправді досить небезпечна тенденція. Бо якщо росіяни почнуть цим активно користуватися, то це додатковий клопіт і проблеми для Збройних сил України, які ведуть оборону. Адже очевидно, що на мотоциклі чи квадроциклі можна, по-перше, швидше пересуватися, якщо погода хороша, якщо немає бруду. Ба більше, можна пересуватися тими місцями, де навіть не може пройти важка техніка, танки або броньовані машини», — сказав він.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!