На Донеччині в обласній психіатричній лікарні нелюдські поводяться з пацієнтами / Фото з відкритих джерел
Представники Омбудсмена здійснили повторний моніторинговий візит до комунального закладу «Обласна психіатрична лікарня м. Слов’янськ» та побачили там людину, яка перебуває у лікарні 6 діб, прикута до ліжка та знаходиться під охороною співробітників поліції, повідомляє пресслужба Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Людина знаходилась у лікарні під охороною поліції без належно оформленої ухвали суду, на яких підставах це відбувається, співробітники поліції пояснити не змогли.
«Представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей за фактом неналежного утримання особи вже зв’язався з керівництвом правоохоронних органів у Донецькій області з вимогою негайно припинити порушення прав людини», — йдеться у повідомленні.
Також монітори встановили, що в установи немає ліцензії на психіатричне лікування. Є лише дозвіл на надання послуг з догляду за особами з розумовими вадами, психічними захворюваннями та наркозалежними. Цей дозвіл дає право лише консультувати, надавати деяку медичну допомогу та харчування.
Незважаючи на це, в обласній психіатричній лікарні пацієнтам назначаеться і надається психіатричне лікування.
Також пацієнти лікарні обмежені у комунікації з зовнішнім середовищем, у відділеннях немає стендів з інформацією про те, куди можна звернутись у разі порушення прав. Також немає жодної інформації про центр надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Пацієнти не ознайомлені з інформацією, яка міститься в їхніх історіях хвороби та призначеним лікуванням. Крім того, відсутні програми індивідуальної реабілітації, а плани індивідуальної реабілітації заповнюються некоректно.
Також монітори заявляють, що у лікарні не забезпечено право на приватність у кімнаті для побачень у чоловічому відділені, оскільки там встановлено камеру відеоспостереження. Це суперечить Наказу МОЗ «Про затвердження Правил застосування примусових заходів медичного характеру в спеціальному закладі з надання психіатричної допомоги».
Крім цього, пацієнти не мають якісного харчування. На харчоблоці виявлено бруд та брак продуктів. Під час конфіденційного спілкування пацієнти скаржилися на постійне недоїдання через неправильний розрахунок норм харчування. Перевіривши листок лікарських призначень у частині «дієти» було виявлено порушення вимог наказу МОЗ «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні».