На Донеччині втретє відбувся літературно-мистецький фестиваль “Кальміюс”
Цьогоріч на фестиваль приїхали 12 авторів, повідомляє ІА"Вчасно"
Організатором фестивалю стала ГО «Фонд розвитку громади». Гроші на проведення літературно-мистецьких заходів виділило управління культури Донецької ОДА — сто тисяч гривень.
Вистава "Джалапіта"Фестиваль розпочався 8 листопада виставою у Костянтинівці. Актори Першого театру для дітей та юнацтва зі Львова поставили на сцені твір Емми Андієвської «Джалапіта». Подивитися її зібралася повна зала глядачів школи мистецтв.
«Те, що було на сцені, мене спонукало весь час замислюватися. Актори показали глядачеві, як можна незвичайною сучасною формою донести, що таке добро, любов. Я бачила, як не розуміли спектакль люди похилого віку та зовсім маленькі діти. Але маленькі всі потім почали жваво та влучно реагувати на жарти. Я б таке ще подивилася. Нам цього не вистачає», — поділилася після вистави своїми враженнями школярка Катерина.
9 листопада, у День української писемності і мови, у Костянтинівці та Краматорську жителі могли поспілкуватися з письменниками у бібліотеках своїх міст, придбати книжки сучасних авторів.
Олена СтяжкінаОлена Стяжкіна презентувала свою книжку «Розка». На «Кальміюсі» вона вдруге, сьогодні говорить про вдячність жителям Донеччини.
«Я сюди приїхала подякувати усій громаді, інколи здається, що немає сил, але ви тут, на передньому краї, не здаєтеся, — сказала історикиня, письменниця Олена Стяжкіна. — А ще я говорю про важку працю деокупації, про радянське і його заперечення, з неготовністю його торкатися, залишити у минулому і не діставати його. Але вірю, що скоро нам додому. Там, у Донецьку, радянське відтворилося у найгірших своїх проявах, це означає, що на стару травму покладено новий фейк, спосіб буття. Разом з аудиторією я розмірковую, як ми будемо знімати цю хворобу».
Письменник Любко Дереш Любко Дереш свій виступ присвятив темі жертви і толерантності. Каже, що сприйняття їх різне на сході і заході України.
«На заході України, де війни немає, люди розслаблені, атмосфера інша, — говорить Любко Дереш. — Тут, на сході, я відчуваю, що є більший запит на спілкування, люди потребують відповідей на конкретні питання, це суттєві відмінності».
Директорка Львівської обласної бібліотеки для юнацтва Тетяна Пилипець, що є співорганізаторкою фестивалю, каже, що цьогоріч культурний десант на Донеччину менший, але цих авторів тут чекають і потребують спілкування. На зустрічі приходять школярі, студенти, люди похилого віку.
«Цей фестиваль стає більш домашнім. Локальні фестивалі для своїх, про своїх і за своє стають потрібнішими, — говорить Тетяна Пилипець. — Ми веземо авторів для розмов в невеликій аудиторії, люди хочуть живого спілкування, очі в очі. Я вірю, що це потрібно тут, відчуваю це, судячи з реакції людей».
10листопада письменники вирушили на зустрічі з жителями Слов’янська.
Організаційно фестиваль підтримали міські ради Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська і Львова. Цьогоріч не просили грошей у донорів, бо на думку організаторів, питання підтримки української культури і книжки залежить від українців.
Наступного року на Донеччині організатори також планують провести фестиваль «Кальміюс».
Зоя Казанжи
Ірен Роздобудько