Раніше в ОСУВ «Хортиця» заявляли, що російська армія посилила піхотні атаки на Лиманському напрямку, зосередивши зусилля на накопиченні живої сили. Підрозділи противника, як зазначили в ОСУВ, укомплектовані переважно добре навченими контрактниками.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
За інформацією британської розвідки, на сьогодні просування російських окупаційних сил в Україні значно сповільнилося, а «територіальні завоювання» скоротилися в першому кварталі 2025 року. Згідно з її даними, у березні 2025 року росіяни захопили близько 143 кв. км української території, тоді як в листопаді 2024-го рф окупувала понад 700 кв. км. Однак найближчими тижнями Лиманський напрямок, який уже тривалий час є одним із найгарячіших на фронті Донеччини, залишиться стабільно важким.
На думку військового оглядача Дениса Поповича, на Лиманському напрямку є Сіверський виступ, який загрожує двом окупованим росіянами містам — Лисичанську та Сіверськодонецьку Луганської області. Тому їхня мета — зрізати цей виступ.
«Саме з цієї причини він намагається тиснути з боку Білогорівки, яка частково перебуває під контролем ворога. З півночі ворог намагається наступати в напрямку Колодязів, щоб вийти до Зарічного, а потім — до Лимана. Все це в контексті того, щоб витіснити нас, або зрізати цей Сіверський виступ», — зауважує Денис Попович.
За останніми даними, на Лиманському напрямку ситуація загострюється — у зв’язку з тим, що в росіян є просування. Тож загрозливість цього відтинку лишатиметься актуальним ще кілька тижнів. Зокрема тому, що тиск не припиняється. Окупанти активно нарощують сили в піхоті та дронах.
Це підтверджує й речниця 66-ї окремої механізованої бригади імені князя Мстислава Хороброго Анастасія Блищик, зауважуючи, що росіяни застосовують багато дронів, зокрема і на оптоволокні.
«Ми можемо підтвердити, що останній місяць ситуація дійсно дуже погіршилася. Росіяни тиснуть неймовірною кількістю піхоти, якої в них просто дуже багато. Це можуть бути як і великі піхотні групи, так і малі піхотні групи, які користуються погодними умовами. Вони все роблять, щоб вклинитися у наші бойові порядки, щоб забігти якнайшвидше в тил і наробити нам біди», — пояснює речниця.
Натомість українським оборонцям на Лиманському напрямку бракує людей, а от російські сили, попри великі втрати, швидко поповнюються новими солдатами.
«За місяць лише бійці нашої бригади нанесли росіянам дуже великих втрат, зокрема чисельністю двох батальйонів. Проте росіяни не зупиняються. Через те що в них налагоджена оця система оперативного поповнення їхніх втрат, наступальний потенціал вони далі зберігають, і він не втрачається… Дійсно на одного нашого піхотинця подекуди припадає 10 російських окупантів», — пояснює Анастасія Блищик.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
Додамо, що Американський Інститут вивчення війни (ISW) 1 квітня зазначав, що найближчими місяцями російська армія може захопити Борову Харківської області або Лиман Донецької області, використовуючи плацдарм на правому березі річки Жеребець.
Військовослужбовці, які базуються на Торецькому напрямку, зауважують, що російські штурмові групи поодинці або по двоє-троє намагаються прориватися, застосовуючи мотоцикли. Невідомо, звідки саме береться цей транспорт — чи то мародерство у мирних українців, чи офіційне забезпечення з боку Міноборони рф.
«Намагаються влаштувати ралі за маршрутом Горлівка — Торецьк. На щастя для нас, на жаль для них, закінчується це ще на підступах до фінішної лінії. Працює артилерія, дронарі, розвідка. Цим мотоциклістам-штурмовикам вручається іменне запрошення на концерт до Кобзона, і вони одразу туди вирушають», — зауважує український захисник в ефірі «Київ 24».
Руїни аж до виднокраю. Зруйнований росіянами Торецьк. Скриншот із відео 100 бригади
На Торецькому напрямку російські військові інтенсивно використовують дрони на оптоволокні. Також відмічається збільшення ударів КАБів — принаймні за минулу добу — втричі. Про це в ефірі «Суспільного» розповів командир роти ударних безпілотних авіаційних комплексів «Фаворит» Денис Перч. За його словами, росіяни кидають останні сили, тому що Торецьк тримається, ворог не зміг зайняти жодної нашої позиції й всі його намагання ні до чого не призвели.
«Також росіяни намагаються застосовувати моторизовану техніку. Кількість штурмів порівняно з минулим тижнем зросла майже вдвічі. І збільшення ударів КАБів свідчить про те, що у них немає вже інших ідей. Вони намагаються виявити позиції наших військ, які працюють точково по їхніх позиціях. Є випадки, коли в будівлях перебувають і наші, і ворожі війська. По них росіяни КАБи не застосовують», — зауважив військовослужбовець.
Згідно з останніми перехопленнями, додав Денис Перч, ворог намагається уникати участі в штурмових діях, однак командування дає жорсткі вказівки. Навіть є перехоплення з наказами «обнуляти» своїх же вояк у випадку втрати позицій.
Часів Яр. Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
На Покровському напрямку росіяни продовжують штурмувати щодня. Залежно від погоди й ситуації на полі бою вони атакують в пішому порядку, на автомобільній техніці, рідше — на бронетехніці. Про це в ефірі «Армія TV» розповів Тарас Мишак, старший офіцер комунікацій 59 окремої штурмової бригади імені Якова Гандзюка. За його словами, ворог завжди використовує погодні умови. І щойно погода псується, вони намагаються активніше штурмувати. Так, напередодні пробували прориватись до позицій бригади на БТР.
«Їм це не вдалось, БТР підірвався на мінному загородженні та був знищений — добитий дронами. Зазвичай, коли погода погіршується, вони вважають, що в них більше шансів бути непоміченими. Більше шансів, звичайно, в погану погоду важче працювати. Тому що і видимість гірша, і опади заважають дронам», — зауважив офіцер.
Разом з тим військовий експерт, ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман в ефірі «24 Каналу» пояснив це високим рівнем військової підготовки українських захисників, які тримають оборону Покровського напрямку. Якщо проаналізувати статистику, то кількість бойових зіткнень та штурмів росіян, як зазначив Гетьман, не зменшилась. Цифра стабільно велика, третина всіх боїв відбувається саме на Покровському напрямку.
«Можна припустити, що кількість штурмів залишається майже незмінною, а от кількість залучених до них сил з боку Росії, могла трохи зменшитись. Хоча середньостатистичні втрати противник на Покровському напрямку несе такі ж як раніше. Це означає, що росіяни здійснюють наразі аналогічні штурми як 1 — 4 місяці тому», — пояснює Гетьман.
Він додає, що нічого суттєво не змінилося, але деякі експерти заявляють, що буцімто у росіян вичерпався ресурс. Хоча по факту ЗСУ стабілізували лінію фронту, завдали чотири контрудари на Покровському напрямку і продовжують стримувати штурми ворога. Просування росіян на напрямку немає. Однак в окупантів можуть бути деякі локальні успіхи. Так, на кілька днів ворог захопив трасу Покровськ-Костянтинівка через Мирноград, аби порушити логістику українських сил, але ЗСУ цю позицію відбили.
«Тоді ми не говорили, що противник не може просунутися, бо йому чогось не вистачає, ми пояснювали це зміною керівництва угруповань, певних наших підрозділів, долучення резервів. Ми наголошували й раніше на фаховості ЗСУ щонайменше на цьому напрямку», — зауважує експерт.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!