На шахтах Донбасу вугілля видобувають відбійними молотками через відсутність обладнання / Фото з відкритих джерел
Якщо в 2013 році державні шахти України видобули 8,9 млн тонн вугілля, то в 2018 — всього 4,1 млн тонн, повідомив ІА «Вчасно» голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
За словами Михайла Волинця, така ситуація склалася через те, що в 2013—2017 роках бюджетні кошти на технічне переоснащення шахт не виділялися.
«Державний шахтний фонд давно морально застарів, а 61% його повністю фізично зношено, — розповів профспілковий лідер. — Тільки одна державна шахта працює менше 30 років від початку вуглевидобутку. Терміни експлуатації 6 копалень (18,2%) становлять від 30 до 50 років, 15 (45,5%) — 50−70 років, а 11 (33,4%) — понад 70 років».
Михайло Волинець також повідомив, що на багатьох шахтах Донбасу спостерігається нестача гірничо-шахтного обладнання. Так, на ДП «Мирноградвугілля», «Торецьквугілля» та «Первомайськвугілля» і ПАТ «Лисичанськвугілля» видобуток вугілля із 11 очисних вибоїв здійснюється відбійними молотками через відсутність гірничо-шахтного обладнання.
«Обсягів видобутого вугілля та коштів від його реалізації може вистачити лише на виплату зарплати гірникам, та й то лише за умови забезпечення своєчасних розрахунків, а на оплату за електроенергію та інші видатки їх просто немає, — говорить Михайло Волинець — Зараз заборгованість із заробітної плати становить майже 660 млн грн, за електроенергію — 9,8 млрд грн. Інша кредиторська заборгованість вугледобувних підприємств складає понад 15,5 млрд гривень».
Профспілковий лідер підкреслив, що через незадовільний фінансово-економічний стан підприємств соціальна напруга у шахтарських колективах досягла загрозливих меж.
«У Міненерговугілля відбулася нарада стосовно шляхів подолання критичної ситуації на державних вугледобувних підприємствах України за участю лідерів шахтарських профспілок та керівників підприємств з усіх вугледобувних регіонів України, а також представників профільного міністерства, — повідомив Михайло Волинець. — Але у Міненерговугілля не бачать виходу із ситуації, бо Верховна Рада України VIII скликання в останній день своєї роботи не підтримала проект закону щодо збільшення видатків на вугільну галузь, а коли запрацює новообраний склад парламенту, теж поки що невідомо».
Михайло Волинець повідомив, що представники шахтарських профспілок та керівники держпідприємств підписали колективне звернення до президента України Володимира Зеленського і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
У своєму зверненні вони просять забезпечити джерела для погашення заборгованості із зарплати та регулярної її виплати працівникам вугледобувних підприємств, а також визначити бюджетне фінансування та створити умови для залучення недержавних інвестицій на технічне переоснащення та модернізацію державних вугледобувних підприємств. Також профспілкові лідери вимагають затвердження чіткого механізму встановлення ціни на вугілля та забезпечення своєчасних розрахунків за відвантажену вугільну продукцію.