Фото: kopomko.ru
У травні 2021 року Верховна Рада України ухвалила так званий Закон про воєнних злочинців № 2689. Цей Закон покликаний надати нашій державі можливість протидіяти страшним тортурам, які вчиняються над людьми на окупованих територіях Донбасу та в Криму.
Однак минуло вже понад три місяці, як Закон «застряг» в Офісі Президента. Фактично Володимир Зеленський вже у шість разів перевищив законний термін, коли за Конституцією мала бути вирішена доля цього документу. З вимогою скоріше підписати Закон до Президента звернулися правозахисники та колишні полонені, які вижили у полоні та російських тюрмах.
Текст відкритого звернення до Президента та Голови Верховної Ради України на своїй сторінці у Фейсбуці опублікувала Олександра Матвійчук — голова правління Центру громадянських свобод.
ЧИТАЙТЕ: П’ятий рік полону: 57-річну Олену Федорук піддають тортурам в ОРДЛО
«Із самого початку збройної агресії Російської Федерації проти України ми працюємо для допомоги жертвам воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які вчиняються на Донбасі та у Криму. За ці роки правозахисники зібрали тисячі історій людей, яких били, гвалтували, забивали в дерев’яні ящики, пропускали струм через статеві органи, відрізали кінцівки. Переважна більшість із цих людей були цивільними, які виявилися геть беззахисними перед людьми зі зброєю», — йдеться у зверненні.
На жаль, ця страшна практика триває досі, однак наша держава не має можливості ефективно протидіяти їй, зокрема і через недосконалість кримінального законодавства щодо відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності.
Проєкт Закону № 2689 був розроблений народними депутатами у тісній співпраці з правозахисниками, українськими та іноземними експертами. Прийняття Закону вітали міжнародні організації та міжнародні місії, які працюють в країні.
Закон покликаний дати надію на справедливість десяткам тисяч людей, які вже постраждали від воєнних злочинів та злочинів проти людяності внаслідок російської агресії, та запобігти вчиненню нових звірств щодо громадян України.
«Оскільки Президент України не скористався своїм правом ветувати Закон про воєнних злочинців у п'ятнадцятиденний термін, то згідно зі статтею 94 Конституції України цей Закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений. Проте досі не сталося ані першого, ані другого», — зазначається у зверненні.
ЧИТАЙТЕ: ФОТО. Мотелі, школи, шахти: де катували людей бойовики «ЛДНР»
Підкреслюється, що ця необґрунтована затримка із підписанням та оприлюдненням Закону завдає нового болю жертвам воєнних злочинів та їх близьким, оскільки змушує сумніватися у щирості намірів нашої держави боротися з воєнними злочинами та злочинами проти людяності.
«Правозахисники та колишні полонені, які вижили у полоні та російських тюрмах, закликають Президента України та Голову Верховної Ради України невідкладно підписати та оприлюднити Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права“ та виконати тим самим вимоги статті 94 Конституції України», — йдеться наприкінці звернення.
Підписатися під ним закликають усіх небайдужих. Зробити це можна під постом за цим посиланням.