Нью-йоркський літературний фестиваль на Донеччині: що в програмі
Масштабна літературна подія охопить 2 та 3 жовтня селище Нью-Йорк, що в декількох кілометрах від лінії фронту. Фокусна тема першого Нью-йоркського літературного фестивалю (НЛФ) — «Справжні імена. Справжні історії». Основна локація — клуб Фенольного заводу.
Засновницею фестивалю стала Вікторія Амеліна, письменниця, есеїстка, членкиня ПЕН-клубу, авторка романів «Синдром листопаду» та «Дім для Дома».
«На НЛФ ми спробуємо разом шукати справжні історії Донеччини — історії європейських переселенців, підприємців, селян, дисидентів, поетів та музикантів. Шукатимемо їх, як вцілілу цеглу та черепицю з відтиском „Нью-Йоркъ“, уламки наших зруйнованих часом і війнами будинків», — зазначає Вікторія Амеліна.
2 жовтня
Скрипки українського Нью-Йорка
10.00 — 10.10
Гостей НЛФ зустрічатиме музика композитора Михайла Гольдштейна у виконанні камерного ансамблю «Віола». Усі скрипальки викладають в музичній школі імені Івана Карабиця в місті Торецьку та її філії в смт Нью-Йорк.
Ранкова кава з Вікторією Амеліною, Оленою Стяжкіною та Ольгою Герасим'юк
10.10 — 10.45
Максимально дружнє відкриття фестивалю.
Лекція «Справжня історія Донеччини: втрачена чи вкрадена?»
11.00 — 11.45
Історія Донеччини була частиною великого радянського міфу та стала — частиною гібридної війни РФ проти України. Обмежений та викривлений погляд на Донеччину як на «ісконно російську землю» як отрута спотворював образ та історію краю, в якому козаки і українські селяни, європейські, американські, українські підприємці створювали економіку, в якому зростали українськи дисиденти, поети, письменники та музиканти. Про українську Донеччину варто знати — говорити — називати більше справжніх імен, розповідати більше справжніх історій.
Модераторка: Тетяна Пилипець.
Поетичний марафон «Від New York-а до Нью-Йорка»
12.00 — 13.20
Учасниці (-ки): Галина Крук, Світлана Поваляєва, Катерина Міхаліцина, Олена Гусейнова, Олексій Чупа.
Відеозвернення до нью-йоркців: Аскольд Мельничук (США), Олександр Авербух (Україна/Ізраїль/Канада), Ія Ківа (Донецьк/Київ — з Польщі), Оксана Луцишина (Україна/США), Василь Махно (Україна/США), Олена Дженнінгз (Україна/США).
Учасниці від літературної студії смт Нью-Йорк під керівництвом Б. Бочарова «Голос Нью-Йорка»: Юлія Захарченко (відео) Ірина Звягінцева, Людмила Калинник.
Модераторка: Олена Гусейнова.
Зйомка фільму «Від NY до НЙ»: Ольга Поворозник.
«Локальна журналістика в Україні: як локальні історії змінюють світ» на прикладі нового видання «„Нью-Йоркер“» про містечко на Донеччині онлайн-трансляція
13.30 — 14.15
Учасники: Гаяне Авакян, Ольга Герасим'юк.
Добра локальна журналістика — це історії, які пишуться саме про нас, історії, правдивість яких ми можемо перевірити, вийшовши на вулицю чи поспілкувавшись з сусідом. Справжні історії, які можуть допомогти відновити довіру до медіа та одне до одного. Локальна журналістика — це те, що може врятувати нас від втрати орієнтирів у інформаційному шумі? І чи рятує?
Проєкт «Нью-Йоркер» — онлайн-журнал про те, як змінюється життя Нью-Йорка на Донеччині.
Правозахисний марафон читання листів політв'язнів «Листи з-за грат на лінії»
14.15 — 15.00
Учасниці (-ки): Олена Стяжкіна, Сталіна Чубенко, Олексій Чупа, Сергій Гридін, Олена Лотоцька, Крістіна Шевченко, Карина Варфоломієва.
«У пошуку справжніх історій»: розповідь про майбутні конкурси та призи для старшокласників смт Нью-Йорк, оголошення переможців першого конкурсу, які поїдуть в освітню поїздку Україною.
15.00 — 15.30
Учасниці (-ки): Вікторія Амеліна, Олександра Папіна, Олексій Чупа, Олена Лотоцька, переможці конкурсу.
Дискусія «Від імені війни. Про кого ми пишемо, коли пишемо про війну?»
15.45 — 16.30
Учасниці: Тамара Горіха Зерня, Олена Стяжкіна.
Модераторка: Галина Крук «Розмова авторок знакових романів про війну — Олени Стяжкіної („Мовою Бога“, „Смерть лева Сесіла мала сенс“), Тамари Горіха Зерня („Доця“, „Принцип втручання“»).
У кожної з авторок свої стосунки з війною, особливий голос і мотивація. Але обидві наважилися писати про війну, яка триває, давати імена всьому, що діється з нами тут і тепер, розповідати болючі історії інших — або власні. Хто герої їхніх книжок? Чиїми голосами звучить для українського читача російсько-українська війна? Наскільки справжні ці історії? І наскільки вони потрібні там, де війна — це просто реальність?".
Перерва в дорослій програмі — перехід на дитячу локацію
16.30 — 17.30
Подільський лаунж для Нью-Йорка від гурту «Очеретяний Кіт»
17.30 — 18.15
Музичний гурт «Очеретяний кіт» з піснями-історіями та спеціальним подарунком — піснею з нового проекту з відомим письменником Тарасом Прохаськом. Пісні «Очеретяного кота» — це пісні-історії. Цьому жанру гурт присвятив більше 20 років. «Добра історія — це вже напів пісня. Наприклад текст пісні «Кіномеханік», це переказ спогадів конкретної людини, практично без змін — коментує Роман Кріль. — Де б «очеретяні коти» не мандрували саме справжні історії для них є предметом творчого «полювання».
Рок і класика нашої Нью-Йорки". Colors Trio з Катериною Пилипенко
18.15 — 18.30
Гурт «COLORS TRIO»: Катерина Пилипенко Катерина (акордеон), Ніна Шепель (фортепіано), Юрій Півторипавло (ударні). Лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів і фестивалів.
«Пікнік довіри» з нашими захисниками та пластом м. Краматорськ
18.00 — 19.30
Ведуча та перші учасниці: Олена Лотоцька, Карина Варфоломієва. Учасники: Олена Лотоцька, Карина Варфоломієва, Олексій Чупа, Світлана Поваляєва, Катерина Міхаліцина, літературна студія «Голос Нью-Йорка», Вікторія Амеліна.
3 жовтня
Фортепіанні імпровізації з Торецька
9.50 — 10.10
Учасники: дует «Light Music».
Ранкова кава з Галиною Вдовиченко, Тетяною Тюріною та Олександрою Папіною
10.00 — 10.45
Дружня розмова за кавою про книжки, журналістику та волонтерство.
Модераторка: Тетяна Пилипець.
Круглий стіл «Донеччина у світовому контексті: український Нью-Йорк на культурній мапі?»
10.45 — 12.15
Учасники: Любов Пилипенко (смт Нью-Йорк, Україна), Павло Кириленко, Юлія Костюніна, Василь Чинчик, Ольга Герасим'юк, Сергій Жадан. Відео: Марія Гєнкін (США), Себастьєн Гобер (Франція). Модераторка: Олена Стяжкіна (Донецьк/Київ).
Питання-розмова «Поезія на лінії. Координати: дім»
12.30 — 13.15
Учасниці (-ки): Сергій Жадан, Галина Крук, Катерина Міхаліцина, Світлана Поваляєва, Ольга Поворозник, Олексій Чупа, Олена Гусейнова (учасниця та модераторка). Символічне підписання листівок з українського Нью-Йорка.
Прогулянка українським Нью-Йорком «Невидимі історії»
13.30 — 14.30
Старий млин П. Діка, панорама Нью-Йорка та Горлівки, колишній німецький цвинтар, меморіал Другої Світової зі зміненим ім’ям та ін. Екскурсію проводять: Крістіна Шевченко та ГО «Ініціативна молодь українського Нью-Йорка».
«Нью-йоркські читання Сергія Жадана»
15.30 — 16.15
Учасники: Сергій Жадан. Модераторка: Галина Крук.
Молодий Авдіївський рок: випускники рок-школи Авдіївки грають для Нью-Йорка
16.45 — 16.00
Брехт & Джаз / Жадан & Токар: німецька поезія, американська музика, українська інтерпретація — спеціальний проєкт для НЛФ
16.00 — 16.50. Модераторка: Тетяна Пилипець.
Торецький джаз для Нью-Йорка
16.50 — 17.10
Учасники: дует з м. Торецьк «Light Music».
Виступ гурту «Лінія Маннергейма»
17.15 — 18.00
Закриття фестивалю
2 жовтня
Розмова «Зберегти наші імена, або так працює пам’ять» про Даню Дідика, Степана Чубенка. Показ кліпів «Антитіла» та Yarmak, присвячених пам'яті Дані Дідика
14.00 — 14.45
Розмова про проєкт «Так працює пам’ять», Даню Дідика та Степана Чубенка. «Так працює пам'ять» — музичний міжавторський проєкт, який розпочав Руслан Горовий 2019 року, присвячений пам'яті Данила Дідіка і всім, хто віддав життя за незалежність України.
Учасники: Руслан Горовий, Тетяна Пилипець, Сталіна Чубенко.
3 жовтня
12.30−13.15 «Хто на світі всіх крутіший: дитячий поет чи прозаїк?» Розмова-батл між Сашком Дерманським та Сергієм Гридіним. Модераторка: Тетяна Пилипець «Як збудувати машину світла?». Майстер-клас за мотивами книги «Війна, що змінила Рондо» Романи Романишин та Андрія Лесіва Учасники: Тетяна Пилипець.
Програма фестивалю орієнтовна і може оновлюватися та змінюватися. Слідкуйте за новинами фестивалю у Facebook.