«Американсько-український ветеранський міст» дозволить переймати ідеї та ділитися досвідом між ексвійськовими США та України. Це перша подібна ініціатива в світі.
Фото: Український ветеранський фонд
21 серпня американські ветерани прибули до Києва, аби презентувати організацію «Американсько-український ветеранський міст» для підтримки українських ветеранів та їхніх родин. Як розповіла «Вчасно» виконавча директорка Українського ветеранського фонду Мінветеранів Наталія Калмикова, це — ініціатива, яка об'єднала представників ветеранських організацій, аналітичних центрів, та інших недержавних структур в Сполучених Штатах, які створили спеціальну окрему організацію для всебічної підтримки українських ветеранів — в порадах, ресурсах тощо.
Американці приїхали в Україну для того, щоб познайомитися з ветеранськими організаціями в Україні, зрозуміти потреби і почати напрацьовувати спільні рішення.
«Наразі концепція співпраці лише на стадії напрацювання. Як тільки вона буде готова — публічно вийдуть з цією інформацією і українські ветерани, і американські. Головне, що зараз йде установча робота, як з боку новоствореної організації, так і з боку ветеранських організацій в Україні. Варто розуміти, що більшість ветеранських організацій в Україні зараз воюють. Тому створюються штати, які будуть працювати на умовно мирній частині України для того, щоб їхня діяльність не призупинялась», — зазначає Калмикова.
Фото: Український ветеранський фонд
Вона також додає, що співпраця ветеранів США з ветеранами-українцями — це перший випадок в історії. Зокрема, ми маємо ситуацію, коли ветерани країни, яка зараз не в стані війни, роблять все можливе для того, щоб підтримати тих, хто захищає демократію.
«Я вважаю, що нам потрібно аналізувати весь доступний ветеранський досвід за кордоном, і ті робочі моделі в інших країнах адаптувати до українського контексту. Однозначно не можна взяти і зробити так само. У нас мало часу і мало ресурсів. У нас нема часу, щоб пробувати і помилятися, тому що нам треба зменшити кількість помилок, звести їх до мінімуму. Нам необхідно надати якомога швидше якісні інструменти для повернення ветеранів в цивільне життя».
Фото: Український ветеранський фонд
До слова, на конференції були присутні як ветерани США, так і українські. Одну з тез, яку озвучили колишні військовослужбовці, це питання дискримінації. Ветеран США, стратегічний радник Американсько-українського ветеранського мосту Ліндсі Черч заявив, що коли ветерани об'єдналися, то зрозуміли, що так можна подолати бар'єри дискримінації. Зокрема, за його словами, ветерани мають унікальний голос у суспільстві, якого немає більше ні в кого.
Наталія Калмикова стверджує, що в Україні досліджували ставлення цивільних до ветеранів та військовослужбовців, і воно різниться.
«Військовослужбовець — це людина, яка нас захищає, а чомусь ветерана у нас сприймають як людину, яка вже повернулася і це хтось хто, приміром, отримує пільги. Нам потрібно долати бар'єри поміж цивільними, військовими та ветеранами, через які ми перестаємо бачити людину. Упередження, які якимось чином розрослися, наприклад, що ветеран — це обов’язково людина з ПТСР, хоча це зовсім не так. І власне бар'єри між країнами також».
Калмикова каже, що американські і українські ветерани проходили однаковий шлях під час війни. Крім того, зараз вони йдуть однією дорогою після повернення в цивільне життя. Таким чином, саме ветерани можуть ще стати одним таким додатковим мостом між країнами завдяки взаєморозумінню, яке ми спільно будемо будувати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гроші на власну справу та стипендії на навчання: підбірка можливостей для військових та їхніх родин
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!