Новий термін президентства путіна сприятиме подальшим військовим діям на фронті. Україна й надалі буде оборонятися, однак змінити хід війни зможе довгоочікувана підтримка західних партнерів. Якщо цього не буде, то ймовірно у другій половині 2024 року відбудеться російський прорив, вважають аналітики.
«Переобрання» путіна сприяє передумовам затяжної війни/ Ілюстративне фото
Диктатор рф володимир путін очікувано переобрався на п’ятий термін президентства. На думку експертів Інституту вивчення війни, путін використає цю «рекордну перемогу» на президентських «виборах», як передумову для затяжної війни в Україні.
Путін і його соратники стверджують, що рекордна явка виборців і висока громадська підтримка продемонструвала єдність рф і довіру до путіна. Російська ЦВК заявила 18 березня, що перемогу диктатор здобув набравши 87,28% голосів.
Саме це дає путіну більше сміливості продовжувати війну в Україні та залучати до бойових дій більше російських чоловіків, вважають міжнародні експерти.
Разом з цим Агенція Associated Press опублікувала статтю «Історія вчинку путіна 10 років тому, який призвів до війни з Україною та зростання напруги із Заходом».
У коментарі АР експертка фонду Карнегі Тетяна Станова розповідає, що після виборів путін почувається впевненіше, ніж будь-коли, на тлі «зростаючої віри Кремля у військову перевагу рф на війні з Україною та відчуття слабкості та роздробленості Заходу».
Слабка підтримка Заходу нині ставить Україну в дедалі небезпечніше становище.
«Росія набирає обертів у своєму нападі на Україну в час затримки допомоги від Заходу, що робить наступні місяці критичними для напрямку конфлікту. У найгіршому випадку частина української лінії фронту може опинитися під загрозою обвалення», — коментує виданню Бен Баррі, старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні.
Дара Массікот, дослідниця програми росії та Євразії у фонді Карнегі в інтерв'ю NPR розповіла, що, на її думку, після виборів путін швидше всього продовжуватиме війну в Україні у тому ж самому темпі, а російська влада залучатиме до воєнних дій чоловіків на так званій «добровільній основі», без масової мобілізації. То ж експертка не передбачає значних наступів з боку росіян.
«Головним мотивом для нього є управління цією війною та досягнення успіху, без перегріву економіки та без того, щоб хвилювати власне населення. Я думаю, ми побачимо, як він продовжить дотримуватись тієї самої лінії, залучаючи людей до служби добровольчими методами, не мобілізуючи їх, оскільки це політичний ризик», — зазначила дослідниця.
Новий президентський термін путіна означає, що російських чоловіків й надалі штовхатимуть у «м'ясорубку» в Україні. Але росія за «нового» президентства путіна не зможе переломити хід війни. Про це в інтерв'ю Голосу Америки розповів Бен Годжес, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі та Африці.
«Перемога путіна — «це погана новина для тисяч російських чоловіків. Його перебування при владі означає, що їх продовжать штовхати у м’ясорубку, де їх вбиватимуть сотнями у день, як це відбувається зараз. Я не бачу, що це щось змінить на полі бою. росія не має достатньої сили, щоб вибити Україну з війни», — зазначив Годжес.
Цей рік на фронті, має показати хто з цієї війни виходитиме у сильнішій позиції, додає експертка Дара Массікот.
«Проблема для мене щодо прогнозування того, як це виглядатиме на полі бою, залежить від того, чи виділить уряд США $61 млдр, який здебільшого буде перетворений на допомогу Україні. Якщо ці гроші будуть схвалені, і ця зброя та боєприпаси дійсно почнуть швидко надходити в Україну, є велика ймовірність того, що наступний рік буде виглядати кращим для України, тому що вони зможуть стримати російські атаки зараз і відновити та посилити своє військо потім, тоді як російські переваги почнуть слабнути у 2025 і 2026 роках», — каже Массікот.
За її словами, з іншого боку, якщо допомога США не буде схвалена, тоді відбудеться процес, який уже триває, коли українські підрозділи нормують свої резерви, що може перетворитись у справжнє виснаження боєприпасів. Якщо це станеться, то українські підрозділи ні на землі, ні в небі не зможуть себе захистити.
«Ми почнемо думати, як виглядатиме російський прорив у другій половині цього року, якщо допомоги не буде», — додає Дара Массікот.
Генерал Бен Годжес погоджується, що Україні, аби виграти, потрібно заручитись лідерством США та Німеччини у допомозі. Він переконаний, що Захід не повинен боятися ядерних погроз Кремля, і активніше допомагати Києву.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!