Війна змусила мільйони українців покинути рідну домівку та шукати притулку за кордоном.
Після війни додому повернеться лише 50−60% людей, — демограф про біженців в ЄС/фото dpa
Додому повернеться лише половина людей, а розрив між українцями за кордоном та Україною поглиблюватиметься. Про це розповіла демограф, академік та директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені
Різні експерти кажуть, що кількість таких «втікачів» сягає 5 мільйонів, а то й більше. Однак, Елла з такою думкою не згодна і сумнівається в названій цифрі.
Відтак, загальна кількість у 5 мільйонів ніяк не виходить. Питома вага дітей у складі втікачів від війни — не 10% і не 20%, а набагато більше. Їхали за кордон переважно мами, часто з двома-трьома дітьми. Хтось брав дітей сестер, інших родичів.
«Також знаю випадки, коли люди з сіл на Одещині біля кордону з Молдовою зареєстровані там як втікачі від війни, а живуть у себе вдома, їздять туди-сюди. І такі випадки трапляються не тільки по Молдові».
Лібанова вважає, що ситуація з виїздом українців за кордон катастрофічна, адже за кордон виїхали переважно молоді жінки віком до 40 років з дітьми.
Після війни велика частина з них «забере» до себе і чоловіків. Ці жінки — активні й самодостатні, які звикли покладатися на свої сили — і ми їх втрачаємо. Зокрема, інтенсивний процес демографічного старіння, який і так був притаманний Україні, зараз значно посилюється, бо виїздить молодь.
Розрив між українцями та Україною поглиблюватиме і те, що дітей за кордоном віддають до місцевих шкіл. Вони адаптуватимуться там, а тому бажання сім'ї повертатися буде меншим.
Зокрема, Елла висловлює думку, що наразі жінок «повертати» до України не треба, оскільки що довше йде війна, ти більше руйнується інфраструктура. Таким чином, зменшується кількість робочих місць, а жінкам в результаті не лише не буде де жити, а й де працювати.
«Вони повернулися, чітко розуміючи, що не зможуть виїхати знову, бо на той момент вже діяв указ президента.
Вони поверталися, щоб боронити батьківщину, допомагати своїм близьким. Тобто відчуття українськості та патріотизму серед наших людей є".
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!