Фото ФБ Єгор Фірсов
Сховище радіоактивних відходів під Донецьком знаходилось в аварійному стані до окупації. У 2014 році він опинився в зоні бойових дій під обстрілами, там неодноразово лютували пожежі і горіли склади боєприпасів. І тепер це сховище бездумно розпилюють на металобрухт, що може призвести до екологічної катастрофи. Про це повідомив ексголова Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов.
Фото: сайт Офіс довкілля«Аналізуючи цю територію за допомогою супутникових знімків разом з Державним космічним агентством, ми виявили у безпосередній близькості від місця розташування головного могильника радіоактивних відходів (західна частина території заводу), земляні роботи, що проводились невстановленими особами», — повідомляє ексголова Держекоінспекції України Єгор Фірсов.
Результатом цих робіт стала поява нового концентричного котловану діаметром близько 14 м поряд із раніше виявленим аналогічним котлованом.
«Не складно зробити висновки, що окупаційна влада дала добро на знищення частини сховища і розпил резервуарів. Залишки радіоактивних відходів залишили просто неба. Це призведе до зараження ґрунтів та вод радіоактивними речовинами, найнебезпечніші з яких уран та плутоній», — зазначає Фірсов.
Також є висока ймовірність, що весь радіоактивний «бруд» може потрапити безпосередньо у Карлівське водосховище, де зберігаються запаси питної води Донецька. Водосховище знаходиться у менше ніж за 30 кілометрів від самого заводу.
ЧИТАЙТЕ: Створено мапу екологічних проблем Донбасу
«Якщо людина споживає радіоактивно забруднену воду або вдихає радіоактивне повітря, радіонукліди можуть проникати у її організм, який помилково сприймає ці радіонукліди за природні елементи. У такому випадку стронцій-90 замінює стабільний кальцій в організмі, а цезій-137 — стабільний калій. Таким чином, радіонукліди відкладаються у кістках і м’язах відповідно і опромінюють людину зсередини впродовж тривалого часу. Що призведе до захворювань та смерті, — додає Фірсов. — Не знаю, чи розуміють це прибічники руського миру, але нам точно треба бити на сполох, та привертати увагу ЗМІ до цієї ситуації, бо якщо у людей з кранів потече заражена радіацією вода — рятувати їх вже буде пізно».