Російські війська все ближче підходять до Покровська, маючи вже тактичні успіхи південніше міста. Тому армія рф має два ймовірні сценарії штурмових дій міста — в обхід або в лобову, вважає військовий оглядач Костянтин Машовець.
Російські війська все ближче підходять до Покровська, маючи вже тактичні успіхи південніше міста/ Ілюстративне фото
Найближчим часом командування УВ «Центр», частина якого зараз активно діє на Курахівському напрямку, а також у південному секторі Покровського напрямку, спробує скористатися двома своїми нещодавніми успіхами тактичного рівня.
Зокрема, це стосується просуванням передових підрозділів ворога у напрямку Старі Терни — Шевченко. Про це у своєму звіті пише Костянтин Машовець.
Крім цього ворог скористується тактичними успіхами передових підрозділів південніше Покровська, щодо розширення цього вклинення по флангах. Зокрема, ворог вже зумів просунутись у напрямку Піщане — Котлине, а також розвинути свій тактичний успіх у напрямку Новооленівка — Новоєлизаветівка, зайнявши останню.
«Тобто, „чуда не сталося“. Існування залишків Курахівського виступу таки добігає свого логічного кінця, — пише Машовець. — Окрім цього, очевидно, противник дуже близький до того, аби сформувати на необхідний йому за глибиною та розмахом „вихідний район“ південніше Покровська, задля початку інтенсивних наступальних дій, вже безпосередньо відносно самого міста».
За словами Машовця, відносно Курахівського напрямку, скоріш за все, ворог одночасно спробує прорватися з півночі та півдня на село Улакли.
«Відповідно, у першому випадку — це напрям Шевченко — Улакли, у другому — Зеленівка — Улакли. Якщо противнику це вдасться, то всі наші підрозділи, які зараз ще обороняються в районі Курахового (ТЕС), Дачне та по річці Сухі Яли, східніше Зеленівки, опиняться в оточені, — зазначає Машовець. — Я писав тиждень тому — Шевченко треба було утримувати, образно кажучи „за будь-яких обставин“. На жаль, цього не сталося й тепер противник отримав вищезазначену мною можливість».
Ба більше, за словами оглядача, він може зробити це оточення ще глибшим, спробувавши атакувати не тільки у бік села Улакли, а просто — далі, у західному напрямку, у бік села Андріївка.
«Ну й звісно, як тільки противник почне просуватись за Шевченко, варто очікувати різкої активізації УВ „Восток“ у напрямку Зеленівка — Улакли, або, навіть, ще далі, у північно-західному напрямку Зеленівка — Костянтинопіль, — пише Машовець. — Таким чином, значення впертої оборони ЗСУ по рубежу р. Сухі Яли, задля подальших „реанімаційних заходів“ по утриманню залишків Курахівського виступу, проривом противника у село Шевченко, фактично нівелюється».
Щодо району південніше Покровська, то там ситуація, за даними Машовця, розвивається також не у кращий бік. Передові підрозділи противника, які активно атакують в районі Піщане, Шевченко (вехн.) та Даченське, намагаються максимально близько пересунути до самого міста «вихідні рубежі» для майбутнього штурму.
«Окрім цього, очевидно, противник забезпечує „розширення та поглиблення“ цього своєрідного плацдарму активними діями у напрямку Новооленівка — Новоєлизаветівка та Новотроїцьке — Нововасилівка. Першу (Новоєлизаветівку) вони вже зайняли, а другу (Нововасилівку), скоріш за все — займуть найближчим часом», — додав Машовець.
Як росіяни будуть штурмувати Покровськ?
Для штурму міста противник має можливість залучити головні сили відразу двох своїх загальновійськових об'єднань, які діють у складі його угрупування військ (УВ) «Центр» — 2-ю та 41-ю загальновійськові армії (ЗВА), пише Машовець.
«Звісно, можливе їх підсилення, саме для виконання цього завдання. Однак, в умовах, коли командування противника веде активні наступальні дії більш-менш значного оперативно-тактичного масштабу, то пригнати щось «велике й страшне» додатково у смугу УВ «Центр» для командування противника буде важко, — додає оглядач. — Хоча, звичайно, це більше питання пріоритету. А саме — чи буде штурм Покровська для противника настільки важливим, що він перегрупує на цей напрямок щось «значне» з інших, де відповідно — доведеться «трохи пригальмувати».
Однак загалом, виходячи з тієї ситуації, яка зараз складається на Покровському напрямку, є два найбільш ймовірними «варіантами» по захопленню Покровська, зазначає Машовець. Один з них простіший, інший — складніший.
«Відповідно, кожний з них має свої критерії, які напряму впливають на такі показники, як — шанси на кінцевий успіх, швидкість організації та проведення штурму, ну й звісно — можлива „собівартість“ для противника. Перший („попрощє“) полягає в тому, аби продовжувати наступати на Покровськ з півдня, майже без перерви, поступово нарощуючи угрупування 2-ї ЗВА силами та засобами 41-ї ЗВА й таким чином, створити на необхідних для противника ділянках, значну перевагу в силах та засобах», — пише Машовець.
Цей варіант, за його словами, до максимуму спрощує сам процес «прориву у місто», як у часовому вимірі, так й стосовно самих шансів на успіх прориву, які є високі.
«Щодо вартості такого „варіанту“ то це питання — досить дискусійне. Організація та ведення бойових дій у міській забудові - один зі складніших видів бойових дій. Однак, у цьому відношенні, завжди варто пам’ятати, що у цій справі противник вже має неабиякий досвід. Хоча, очевидно, робити йому це, в такому разі доведеться „в лоб“, як-то кажуть — „фронтально“, — пише Машовець. — Однак, цей варіант має й свої „мінуси“. Наприклад, в такому разі, противнику навряд чи вдасться забезпечити повною мірою суттєві ускладнення, щодо МТЗ, для українських підрозділів, які будуть оборонятися в самому місті та біля нього. Адже, при цьому, повністю заблокувати основні шляхи підвозу чи взяти їх під щільний вогневий контроль, явно не вдасться».
Окрім цього, при такому варіанті, не буде існувати жодної гарантії того, що у відповідальний момент штурму міста, ЗСУ десь на фланзі раптово не контратакують, або не «вдарять по сусідству» із різко негативними наслідками для наступаючого угрупування, зауважує Машовець.
«Ба більше, у разі саме такого рішення, українське командування, очевидно, буде знати заздалегідь основні напрямки та ділянки застосування противником своїх головних зусиль, — додає оглядач. — Другий варіант („посложнее“), передбачає створення та розгортання окремо у смузі кожної з армії, відповідних наступаючих угрупувань, які б діяли у звичному для російського командування „стилі“ — на „обход и охват“. У випадку з Покровськом — з півдня та півночі. Він, звісно, до певної міри, на цей час, хоча й „посложнее“, але — спрощений. Адже противник вже розгорнув та веде бій своїми головними силами південніше міста, тут треба тільки підсилити суттєвим чином, так би мовити „вже по місцю“. Але, є певні ускладнення».
Машовець зазначає, що для обходу самого міста на додачу до південного напрямку й з північно-східного та північного напрямків противнику треба буде зробити принаймні, дві справи:
— додатково розгорнути у смузі 41-ї ЗВА «ударне угрупування» з її головних сил;
— Прорватися силами до дороги Покровськ — Костянтинівка десь на ділянці Мирноград — Новоекономічне, а потім ще й вийти в район Родинського.
«Відносно, вищезазначених мною критеріїв, то цей „варіант“ також має свої плюси та мінуси. Очевидно, він займе більше часу й зусиль, адже потребуватиме від командування противника певних „маніпуляцій“ саме в смузі 41-ї ЗВА, — зазначає Машовець. — А саме для наступу немаленького міста такого як Покровська цій армії вкрай необхідна власна мотострілецька дивізія (мсд). Й противник таку формує, але робить це вкрай повільно. Крім цього зараз частина сил 41-ї ЗВА, очевидно, залучена саме у смузі 2-ї ЗВА. Для того, аби їх перенацілити на північ від Покровська, їх треба спочатку витягнути з боїв у смузі 2-ї ЗВА, перемістити назад у смугу 41-ї ЗВА, перегрупувати „по місцю“, включаючи шикування у бойовий порядок. Все це — додаткові складнощі».
Однак, за словами Машовця, в разі реалізації саме цього сценарію, шанси на захоплення Покровська у противника, очевидно, зростають. Одночасний тиск противника, як з півдня, так й з півночі, поставить українське угрупування, яке обороняється в районі Покровська, у досить непросту ситуацію.
«Можливо, такий варіант потребуватиме значно більше сил й засобів противника, але, у загальному вимірі, можливі втрати противника, при такому варіанті, можуть виявитись меншими ніж „лобовий таран“, — зазначає Машовець. — На цей час, я не можу чітко визначити відповідь на питання — який саме варіант обере російське командування. У цьому сенсі, ми можемо виходити лише з кількох зафіксованих реалій. Противник має південніше Покровська досить вагомий тактичний успіх. У смузі його 2-ї ЗВА, достатньо активно діють підрозділи зі складу частин та з'єднань 41-ї ЗВА».
Крім цього Машовець зазначи, що суттєве нарощування чисельності обох цих загальновійськових об'єднань противника шляхом його стратегічних резервів, або об'єднань та з'єднань, можливе лише частково.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!