Згідно з озвученими даними, росія виробляє до 200 танків на місяць та до двох мільйонів одиниць артилерії на рік. Це більше, ніж усі країни ЄС разом узяті.
«Росіяни відновлюють військові сили швидше, ніж очікувалося. Європа має прискорити нарощування можливостей задля підтримки України»
Сьогодні, 21 жовтня, в рамках The Riga Conference пройшла панельна дискусія щодо розвитку оборонної індустрії в Європі, зокрема, викликів, які постають через війну в Україні, повідомляє «Вчасно».
Як зазначив керуючий директор варшавського аналітичного центру GMF East Міхаль Барановськи, росія відновлює військові сили швидше, ніж очікувалося.
«Дуже важливо, щоб і ми прискорилися в плані нарощування наших можливостей та просувалися в питанні технологічного розвитку. Можливо, варто повчитися у наших українських братів та сестер, які виявили неймовірний інноваційний підхід у ході цієї війни з росією», — зазначив він.
Каміль Гранд, почесний співробітник Європейської ради з міжнародних відносин, наголосив, що країнам ЄС треба змінити хід мислення у зв’язку з нинішньою ситуацією. До цього кризове планування оборонного сектору в країнах Європи відбувався за принципом «великі об'єми озброєння просто не знадобляться».
«Наша військова промисловість вже довгий час займалася тим, що виробляла дуже високотехнологічну зброю у дуже малих кількостях. Нині нам потрібно робити протилежне. Варто нарощувати виробництво найпримітивніших боєприпасів, — сказав він. — Також треба визнати, що вже є прогрес у нарощуванні виробництва і в США, і в Європі, з погляду підтримки України. Зараз європейці вже трохи навіть випередили Америку».
Хоча і з болючими відстрочками, але союзниками вдається задовольняти запити України, вважає він. Та в довгостроковій перспективі існують проблеми. Зокрема, через багаторічне недостатнє фінансування промисловості.
«У нас є як мінімум два різні види труднощів. По-перше: щоб ми могли підтримувати ці темпи в довгостроковій перспективі, було ухвалено багато гарних рішень щодо витрат на оборону, поповнення запасів Євросоюзу та НАТО, але проблема в тому, що ми маємо зізнатися собі, що це тривалий процес. Це не буде швидко. Навіть якщо настане кінець конфлікту, ми повинні мати спроможність займатися цим довго, адже, можливо, маємо підтримувати Україну і після конфлікту. По-друге, відновлювати наші запаси та нарощувати власні сили, а це дуже важко в ситуації, коли європейські збройні сили загалом роками, якщо не десятиліттями, були в умовах скорочення бюджетів на оборону. Наразі ситуація така критична, що потрібно працювати дуже багато».
Через це країнам Європи варто вивчати найкращий досвід України.
«Ми повинні винести уроки з того, що сталося в Україні і того, що українці робили на полі бою. Ми повинні інвестувати в технології. Ми повинні вчитися тому, що відбувалося там, та як ми можемо зберігати нашу технологічну перевагу. Має бути довгострокове планування для всіх наших країн», — наголосив Гранд.
Тобіас Вінклер — член німецького Бундестагу — озвучив цифри обсягів російського виробництва — і вони більші, ніж всіх країн ЄС разом.
«Чи знаходимося ми зараз у стані військової економіки? Війну ми не ведемо відкрито, але якщо подивимося на росію, там 200 танків на місяць виробляють, два мільйони одиниць артилерії на рік. Це більше, ніж усі країни ЄС разом. Це наші конкуренти, і ми маємо щось протиставити цьому. Тому нам необхідно об'єднати зусилля. Це мій основний посил. І я радий, що Євросоюз лідирує у цьому напрямку, взяв на себе роль лідера», — сказав політик.
Він наголошує, що оборонна промисловість має бути сконцентрована не в окремих п’яти-шістьох країнах, а по всьому Євросоюзу, в тому числі у Великобританії.
«Це наш європейський підхід, який може змінити ситуацію на нашу користь».
Членкиня комітету з питань оборони Національної асамблеї Франції Наталія Пузирефф зазначила: навіть якщо Європа оголосить, що переходить на військові рейки в економіці, це не виглядатиме так само, як під час Другої світової війни. До прикладу, у Франції оборонні закупівлі відбуваються через спеціальні агентства з поставок і закупівель.
«Вони розробили метод, як передбачати необхідні потужності, і вони працюють так, щоб промисловість могла ставити перед собою конкретні цілі. Наприклад, п’ять мільярдів буде витрачено на дрони, чотири мільярди — на кібербезпеку, і все це має бути відкрито чітко та прозоро. У нас забезпечені канали для закупівель та поставок, чи то пороху, чи якихось необхідних компонентів для озброєння.
У нас також є розуміння того, що людські ресурси — це основний фактор, і крім матеріальних засобів необхідні чоловіки та жінки, які і створюють обладнання, і забезпечують ситуацію, коли це нарощування ефективно, тобто нам дуже важливі навички, людські ресурси, щоб ми могли створити промислові резерви. І це найбільш наближено до економіки воєнного часу. Ми повинні робити так, щоб інженери з одного сектора могли плавно перейти у військовий сектор", — каже вона.
Тож, фахівці — це ключова ланка та фактор успіху.
Ефективність такого підходу Франція продемонструвала під час виробництва гаубиць CAESAR, що поставляються і до України.
«Ми раніше менше чотирьох таких видів озброєння на місяць виробляли, а зараз — шість на місяць, і через пару місяців ми зможемо виробляти вісім таких далекобійних установок на місяць. І те саме стосується снарядів калібру 155 міліметрів, і ми припускаємо, що дуже скоро ми будемо виробляти їх у великій кількості», — зазначила посадовиця.
САУ CAESAR на фронті в Україні / ілюстративне фото: ЗСУ в Facebook
Досвід Латвії під час дискусії представив Каспарс Поллакс — керівник напрямку бізнесу для оборони та публічної безпеки в Latvijas Mobilais Telefons (LMT) — це фірма-оператор мобільного зв’язку в країні. Ця компанія, уявіть собі, виробляє порох та амуніцію.
«Завдяки нашому неприємному сусіду наша телекомунікаційна компанія, оператор зв’язку, була змушена ідентифікувати себе як частину оборонної промисловості. Але тут є кілька складових. Перше, звичайно, це з погляду бізнесу. Для оператора мобільного зв’язку, на жаль, немає ніякого довгострокового бізнесу, тому що стандартні мобільні оператори займаються бізнесом за допомогою підвищення ціни для клієнтів, і скороченням витрат, в більшості скорочуючи працівників, тому що багато процесів можна автоматизувати.
І в якийсь момент, коли пан Маск запропонує новий Starlink, більшість телекомів просто припинять існування у довгостроковій перспективі. Але ми не хотіли бути такою компанією. І тому приблизно шість років тому керівництво компанії створило вертикалі інновацій, як це називалося тоді. Оборона була однією із цих інновацій", — пояснює Поллакс.
Каспарс Поллакс
LMT розробляє програмне забезпечення для власних збройних сил і партнерів. Займається інженерними рішеннями та комунікацією.
«Ми забезпечуємо телекомунікації, будуємо промислові партнерства. І у якийсь момент ми подумали про виробництво пороху теж, звісно. А зараз ми розпочинаємо виробництво 155-міліметрової амуніції», — повідомив він.
Основна підсумкова теза спікерів дискусії — досягти ефективного результату Європа може лише об'єднавши зусилля і переглянувши підхід до розвитку оборонної промисловості.
Повний запис дискусії:
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!