Дмитро на псевдо «Малой» — боєць підрозділу БпЛА «Птахи Пастера» 109 ОБр ТрО. З 24 лютого 2022 року хлопець починав у стрілецькій роті, повідомляють у пресслужбі Донецької бригади ТрО. Можливість перейти на новий напрям служби з’явилася згодом — коли він вперше взяв до рук пульт від дрона й вдало полетів. Жартує, що цього б не сталося без відеоігор, за якими провів безліч годин свого часу.
«Взяв „мавік“ і з першого разу полетів. Командир сказав: „Все, без питань. Ти будеш літати“. Потім з’явилася тема з FPV. У мене був ігровий комп’ютер, і ми з другом удвох скинулись, щоб придбати радіоапаратуру для керування. Почали літати просто в симуляторі, для себе, раптом з цього щось вийде. В нашому батальйоні саме сформувався взвод БпАК, і мені дали вибір: залишатись на „мавіку“ чи пілотувати FPV. Обрав останнє, тому що це було набагато цікавіше для мене. Завжди була мрія підбити декілька танків. І ось БМП вже є, по танку теж було влучання. З перших вильотів у мене все було налагоджено в роботі на FPV. Бо на той момент налітав достатньо часу на симуляторах», — розповідає військовий.
Управляти літальним апаратом «Малому» неабияк допомагає геймерське минуле — зараз він завжди жартує, що на війні грає в ігри, і саме це входить в його обов’язки.
«Так само, як грав у „Call of Duty“, „PUBG“ на геймпаді. Це розвиває моторику пальців. І це основне для пілота — його пальці! Щоб у будь-який момент, наприклад, при пориві вітру, вирівняти дрон, аби він не полетів кудись. Особливо складно, коли дуже сильний боковий вітер, а тобі треба прокрастись між двох дерев у бліндаж противника. 300 потів сходить, поки це зробиш! Тут допомагає попередня практика», — зауважує «Малой».
Прокачати вміння Дмитру допомогли курси «Victory Drones» у Покровську. Також хлопці з підрозділу складали екзамени на ВОС і отримували на сертифікат оператора ударного БпЛА. Проте починати «Малой» радить самостійно і ще з цивільного життя.
«Якщо цивільна людина загорілася службою у підрозділі безпілотних систем, то я б радив до сильного бажання додати прокачку здібностей пілотування. Також знадобляться базові знання „Betaflight“. Це програма для налаштування дронів. Якщо ти не вмієш користуватись електронікою, ти маєш хоча б навчитись керувати БпЛА. Дуже багато хто в цивільному житті вже сам тренується літати. Аби в разі чого одразу потрапити на оператора FPV. Тут ситуація „Win-Win“: підрозділ отримує кваліфікованого виконавця, а людина — роботу мрії».
Але пізнати всі нюанси пілотування можна лише на посаді оператора БпЛА,
впевнений «Малой». І таких вакансій у «Птахах Пастера» та інших підрозділах 109 бригади вистачає.
«БпЛА — це новітні технології. І я думаю, що саме вони допоможуть нам виграти війну. Чим більше підрозділів і операторів БпЛА, тим більше можливостей стримувати ворога. І зараз потреба у БпЛА-шниках велика. Тому що треба літати й нищити ворога», — впевнений військовослужбовець.