Фото: www.cbc.ca
Хвороба, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, має різні ступені тяжкості. Якщо організм хворих із легкою формою коронавірусу зазнає мінімального впливу, то тим, хто переніс хворобу у важкій формі, знадобиться час для відновлення, повідомляє «Вчасно».
Як свідчать чисельні дослідження вчених, коронавірус може завдати агресивного впливу на серце, судини, шлунок, нерви, мозок, нирки та шкіру.
У першу чергу захворювання, спричинене SARS-CoV-2, вражає органи дихальної системи. І саме легені стають епіцентром хвороби в організмі людини.
Згідно зі статтею вчених британського Університету Свонсі на порталі The Conversation, вірус SARS-CoV-2 проникає в клітини дихальних шляхів через рецептори — маленькі молекули, яка з'єднують внутрішню частину клітин із зовнішньою.
Коли це відбувається, організм деяких людей реагує на наявність вірусу інтенсивною імунною запальною реакцією, яка спричинює посилення згортання крові, що у результаті призводить до пошкодження клітин легень.
Організм замінює пошкоджені вірусом клітини товстою, жорсткою рубцовою тканиною — це може призвести до такого стану як легеневий фіброз. Він може викликати задишку.
Фото: 4studio.com.uaВплив легеневого фіброзу, викликаного COVID-19, не досліджений до кінця, однак його можна спрогнозувати на основі інформації про тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS) і близькосхідний респіраторний синдром (MERS).
Згідно зі статтею, послаблення функцій легень може спостерігатися ще пів року після одужання. Однак з плином часу пошкодження легень стає меншим.
Легеневий фіброз неможливо вилікувати, оскільки рубцеві зміни легеневої тканини не регресують.
Як стверджують лікарі-вчені Гарвардської медичної школи Пітер Ліббі та Пол Рідкер, способи, яким новий коронавірус вражає серце, не є новими чи дивними.
Дослідження показали, що зараження вірусом становить більш серйозну загрозу для людей із серцевими захворюваннями.
Люди з раніше недіагностованою хворобою серця можуть виявляти приховані, «мовчазні» симптоми, замасковані вірусною інфекцією. Наприклад, у людей з атеросклерозом, запалення може дестабілізувати раніше безсимптомні жирові бляшки всередині серцевих судин.
Лихоманка та запалення роблять кров більш схильною до згортання, а також заважають здатності організму розчиняти згустки.
«Це як один великий тест на стрес для серця», — сказав Пол Рідкер.
У деяких людей може виникнути пошкодження серця, схоже на травму, спричинену серцевим нападом. Це може статися, коли серцевому м’язу не вистачає кисню, що у випадку COVID-19 може бути спровоковано порушенням функції легень.
Також є хворі на COVID-19, у яких відбувається запалення серцевого м’яза внаслідок вірусу. Цей тип запалення може призвести до порушень серцевого ритму та ураження серцевих м’язів, а також перешкодити здатності серця оптимально перекачувати кров.
У деяких хворих на COVID-19 розвиваються шлунково-кишкові симптоми самостійно або разом з респіраторними.
Дослідження вчених Стенфордського університету виявило, що третина пацієнтів із легким перебігом коронавірусу, мали симптоми, які впливають на травну систему.
Шлунково-кишкові симптоми розвиваються самостійно або разом з респіраторними / фото: www.clevescene.comВ інтерв’ю National Geographic ад'юнкт-професор Медичної школи Мерілендського університету Метью Б. Фріман уточнює, що до сих пір не ясно, чи грають шлунково-кишкові симптоми головну роль в новому коронавірусі, оскільки діарея і болі в животі спостерігаються рідко.
Загалом, коли якийсь вірус потрапляє у тіло, він шукає відповідні рецептори. Якщо вірус знаходить сумісний рецептор в клітині, він може в неї проникнути.
Віруси типу SARS можуть отримати доступ до клітин, які вистилають кишківник, потенційно викликаючи пошкодження або витік рідини, який потім і провокував діарею.
Дослідники ще вивчають механізми впливу коронавіруса не кров інфікованого. Він подібний до дії чадного газу, що викликає гостре кисневе голодування організму.
«У кількох публікаціях йдеться про те, що вірус вражає не стільки легені, скільки кров. Знищує гемоглобін, вирізає з його молекули залізо, що накопичується в клітинах імунної системи. Таким чином запускається найпотужніший запальний процес», — розповів в інтерв'ю ZN.UA доктор медичних наук, професор Володимир Корсунов,
Також коронавірус спричинює зниження транспорту кисню: «Еритроцити не можуть приєднати його, як при отруєнні чадним газом, наприклад. Коли чадний газ з'єднується з гемоглобіном, гемоглобін більше не приєднує кисень. Це те, що зараз обговорюється».
При захворюванні спостерігається втрата смаку і запаху / фото: time.comДослідження, проведені спеціалістами журналу Американської медичної асоціації JAMA Neurology, виявили, що більше 36% з 214 досліджених пацієнтів у китайському Вухані мали неврологічні симптоми.
Запаморочення та головний біль були одними з найпоширеніших симптомів; також повідомлялося про випадки інсульту та втрати смаку і запаху.
Незрозуміло, чи має COVID-19 довготривалий вплив на нервову систему та роботу мозку. Деякі ускладнення як-от втрата запаху мають тимчасовий характер. Інші неврологічні хвороби, включаючи інсульт, можуть лишати постійні ушкодження.
Ковідні пальці / фото: www.medscape.comЛікарі в усьому світі повідомляють, що у деяких пацієнтів з діагнозом COVID-19 виникають шкірні висипи, схожі на обмороження на стопах. Це явище отримало назву «ковідні пальці».
Також у дітей та молоді спостерігалися невеликі дерматологічні ураження на стопах. Також та тілі з’являлися плями, які нагадували ті, що спричиняє кір, вітрянка або подібні до кропив’янки.
Проте усі ці явища вивчаються.
Як йдеться у матеріалі доктора Крістофера Джона Сператі, доцента кафедри медицини приватного американського Університету Джонса Гопкінса, сам вірус може заражати клітини нирки.
Адже клітини нирок мають рецептори, які дозволяють коронавірусу вторгатися в них. Подібно до легень, намагаючись вбити вірус, у нирках запускається запальна реакція, яка може знищити здорові тканини.
Недостатність кисню, спричинена пневмонією, також може призвести до порушення роботи нирок.
Нирки — це наче фільтри, які виводять з організму токсини, зайву воду та відходи. COVID-19 може спричинити утворення крихітних згустків, які можуть закупорити найменші судини в нирці і погіршити її функціонування.
Загалом, ураження чи зниження функцій того чи іншого органа у кожного хворого на коронавірус залежить від індивідуального перебігу захворювання та стану організму. Вплив COVID-19 на всі системи постійно вивчається та досліджується вченими з усього світу.