У грудні 2023 року Сєвєродонецька міська військова адміністрація уклала контракт на охорону орендованого приміщення вартістю понад 1,5 мільйона гривень. Угода викликала питання від Державної аудиторської служби щодо обґрунтованості та вартості послуг.
Ілюстративний колаж/ використане фото Сєвєродонецької МВА
З червня 2022 року місто Сєвєродонецьк у Луганській області окуповано росіянами. Сьогодні місцева влада цього населеного пункту продовжує працювати у Дніпрі. Зв’язок з мешканцями міста тримають в основному через гуманітарні хаби, де люди можуть отримати допомогу.
У грудні 2023 року Сєвєродонецька міська військова адміністрація провела відкриті торги з особливостями на закупівлю послуг з охорони, повідомляє «Вчасно». В результаті було укладено договір з ПП «Дельта-Безпека» (Код ЄДРПОУ 42 829 922) на суму 1 мільйон 545 тисяч 984 гривень.
З викладеної у відкритий доступ угоди зрозуміло лише, що охорона працюватиме цілодобово до кінця 2024 року за допомогою двох постів.
Місцем охорони виявився Палац культури «Металург» у Дніпрі, у якому створено гуманітарний хаб Сєвєродонецька за попередніми повідомленнями влади Луганської області.
Один місяць такої охорони обходитимиться військовій адміністрації приблизно у понад 128 тисяч гривень.
Південний відділ Державної аудиторської служби розпочав перевірку через можливі порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Особливо їх зацікавило обґрунтування та вартість укладеної угоди з охорони правопорядку, а також інформація про вже сплачені кошти за надані послуги.
Адміністрація Сєвєродонецька пояснила, що об'єкт охорони — орендоване державне майно площею більш ніж половина футбольного поля (3893,64 кв. м), яке потребує цілодобового нагляду і захисту. Ціна послуги розрахована на основі комерційних пропозицій від трьох різних компаній за годину роботи одного охоронця:
— Приватне підприємство «Гуард-Січ» — 88,20 грн/год;
— Приватне підприємство «Дельта-Безпека» — 86,70 грн/год;
— Товариство з обмеженою відповідальністю «СБ-Булат» -79,50 грн/год.
Таким чином, за підрахунками МВА, цілодобова охорона з 2 постами мають коштувати: 88,2 грн/год * 24 год * 366 днів * 2 поста охорони = 1 549 497,6 грн.
Попри те, що влада Сєвєродонецька посилається на комерційні пропозиції від трьох підприємств, офіційну заявку на участь подало лише ПП «Дельта-Безпека», яке й отримало контракт на понад 1,5 мільйона гривень.
Щодо оплати послуг, то влада Сєвєродонецька зазначила, що станом на 22 січня 2024 року, коли вони надавали пояснення ДАСУ сплати за укладеним договором не було.
Проте вже через декілька днів, 26 січня, МВА перерахувала Дельта-Безпеці оплату на понад 130 тисяч гривень за надані послуги у січні, а пізніше — більше ніж 122 тисяч за лютий.
За результатами перевірки, попри пояснення від посадовців Сєвєродонецької МВА, Державна аудиторська служба зробила висновок про наявність порушень при здійсненні закупівлі.
Цікаво, що співпраця з ПП «Дельта-безпека» не в новинку для влади Сєвєродонецька. За відкритими даними МВА перерахувала охоронній компанії 407 тисяч 547 гривень.
У Prozorro можна знайти дві закупівлі на вже зазначені охоронні послуги вартістю понад 1,5 мільйона гривень за якою виникли питання у ДАСУ, а також встановлення систем охоронної сигналізації за 54 тисячі 800 гривень.
Натомість за даними трансакцій порталу spending.gov.ua між юридичними особами загалом укладено чотири угоди. Одна з них — на охорону гуманітарного хабу, і ще одна — на обслуговування сигналізації.
Ймовірно неможливість знайти ці дві угоди у Prozorro пов’язано не з метою приховування інформації, а з некоректною роботою порталу публічних закупівель.
Крім того, видається цікавим, що послуги зі встановлення та обслуговування сигналізації, як і охорона хабу надаються за тією ж адресою, що зазначена і у новій угоді на 1,5 мільйона гривень: м. Дніпро, пр. П. Калнишевського 27 к (Палац культури «Металург»).
Якщо ж зануритись у документацію, подану «Дельта-Безпека» на тендер, то можна побачити гарантійний лист про встановлення сигналізації та відеоспостереження після укладення нової угоди.
Проте, Сєвєродонецька МВА з листопада 2023 року заплатила вже більше як 54 тисяч за встановлення та 1200 гривень за обслуговування сигналізації за тією ж адресою.
Щодо діяльності самої ПП «Дельта-безпека», то це фірма з Дніпра, яка має відповідну ліцензію та всі інші ресурси для надання охоронних послуг зі статутним капіталом лише у 1000 гривень.
У 2023 році підприємство уклало 18 угод з різними органами влади на загальну суму понад 5 мільйонів 849 тисяч гривень. Протягом декількох місяців 2024 року було укладено вже 3 угоди на суму понад 1,7 мільйона гривень.
За даними Опендатабот Сєвєродонецька МВА опинилась на першому місці серед замовників послуг охорони у фірми.
Директор ПП «Дельта-безпека» Костянтин Смиков за відкритими джерелами очолює ще 7 охоронних підприємств зі схожими назвами, зареєстрованими у Дніпрі.
Натомість бенефіціарний власник Ситник Вячеслав володіє лише трьома фірмами з цього списку.
Ще трьома — ймовірно його донька Ситник Альона В’ячеславівна.
Інші належить також бізнесмену та уродженцю Дніпра Кракалову Анатолію.
З цього списку 6 фірм ведуть активну підприємницьку діяльність. У 2023−2024 роках компанії уклали контракти з різними органами влади та комунальними підприємствами на суму понад 22 мільйони гривень.
Проте, якщо заглибитись у систему оподаткування цих охоронних фірм, стає зрозумілим, чому їх так багато, а діяльність та керівники одні на всіх. Підприємства перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачуючи у бюджет всього 5% єдиного податку з отриманого доходу.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!