Іноземні студенти продовжують навчання у Донецькому медичному університеті, наказ про їх відрахування скасували/ фото з відкритих джерел
Також в СБУ триває досудове розслідування проти ректора вишу Петра Кондратенка, повідомляє ІА «Вчасно»
7 лютого 2019 року у Донецькому національному медичному університеті видали наказ про відрахування з вишу 850 студентів-іноземців 1−3 курсів. Причина — борги за навчання, які університет не отримав за цих студентів. Гроші мала сплатити фірма-контрактер ТОВ «Українські освітні послуги», з якою студенти укладають угоди.
Оскільки навчати іноземців у борг (а значить за гроші держави) не можна, їх збиралися відрахувати і вислати з України.
Після втручання міністерства охорони здоров’я, освіти і науки, розголосу у ЗМІ наказ про відрахування студентів було скасовано, у навчальному закладі створили комісію, яка має встановити, хто і яку суму заборгував за навчання, а також, чи має кожен із студентів договір з ТОВ «Українські освітні послуги».
«Студенти-іноземці раніше платили цій фірмі, а вона університету. Зараз по кожному із студентів ми готуємо інформацію, — розповів в.о.ректора Олександр Герасименко. — Розмір офіційної плати за навчання є на нашому сайті. Якщо студенти платили більше тій фірмі — то це їхня справа і договірні стосунки. Але перед нами є борг фірми, ми готові до діалогу з ними».
Отримати коментар від ТОВ «Українські освітні послуги» не вдалося. За борги перед навчальним закладом керівництво подало до суду два позови.
«Зараз ця фірма-контрактер має заборгованість перед нами у 37 мільйонів гривень. Ми подали до Господарського суду Донецької області (у м. Харків) два позови на стягнення цих боргів і розриву договорів з цією фірмою», — пояснив відсторонений ректор університету Петро Кондратенко.
Наразі 850 студентів-іноземців з 13 країн, які навчаються у Донецькому національному медичному університеті у Кропивницькому, повернулися до навчання.
Також ректора Донецького національного медичного університету Петра Кондратенка наказом Міністерства охорони здоров’я України після рішення Шевченківського суду Києва відсторонили від виконання обов’язків до 25 березня. Інформацію про це розмістили на сайті навчального закладу.
Причина відсторонення — досудове розслідування, за яким СБУ підозрює ректора в отриманні неправомірної вигоди від представників комерційних структур, які спеціалізуються на підборі та подальшому оформленні іноземних студентів до українських вишів. Співробітники СБУ задокументували у 2018 році факти отримання одним із керівників університету від представника комерційної структури двох елітних автомобілів марки «BMW» загальною вартістю понад сто тисяч доларів США за невтручання у прийом студентів.
ЧИТАЙТЕ: «Залишати посаду не збираюся» — на Донеччині ректору медичного університету погрожують розправою
Ректор спростовує ці підозри і звинувачення. Вважає це помстою і віддзеркаленням на його власне розслідування в університеті та причетність деяких викладачів і співробітників СБУ до незаконної міграції.
«Торік ми видали понад 1563 запрошень на навчання, лише 243 студенти заїхали до нас, — пояснив Петро Кондратенко. — Де поділися інші студенти? Я вважаю, що ця фірма-посередник, а також окремі співробітники СБУ причетні до незаконної міграції. Своїх працівників, причетних до цього, торік восени ми звільнили. Зараз ця справа теж розслідується».
ЧИТАЙТЕ: У Донецькому медуніверситеті провели обшуки і вилучили документи, — ректор Кондратенко
За правилами, іноземець, який хоче навчатися в Україні, має отримати запрошення на навчання від навчального закладу. Це запрошення іноземцям допомагала оформити фірма-посередник — ТОВ «Українські освітні послуги». Фірма зареєстрована у Харкові в одній з квартир багатоповерхового будинку, засновник компанії — Алі Мухаммад, керівник — Катерина Камишанова. У електронному реєстрі судових рішень фірма є фігурантом близько десяти кримінальних проваджень, останні з яких — за січень та лютий 2019 року.
За словами Петра Кондратенка, студентам-іноземцям запропонували укласти прямі двосторонні угоди з університетом, так платня за навчання буде значно меншою. Усі угоди, які були до цього дня у виші, були лише українською мовою, зараз їх переклали на англійську.
Наразі у Донецькому національному медичному університеті навчається близько трьох тисяч студентів, з них майже 900 — іноземці. Плата за навчання іноземців складає близько 3 тисяч євро на рік. Навчальні корпуси вишу-переселенця розташовані у Краматорську та Кропивницькому (міжнародний відділ).