Військова еліта Української революції 1917-1921 рр/зображення з сайту Інституту Нацпам'яті України
Ось 7 цікавих фактів, які ви могли не знати про об’єднання українських земель. А для тих, хто не полюбляє сухі дані, але хоче дізнатися більше про ту епоху, ми пропонуємо історичні ігри, фільми та інтерактивні тести.
Львів — Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був значно довший від сучасного. Кордон тодішньої України відображений на карті «Соборна Україна», яка вийшла друком у Львові:
Фото з відкритих джерел
На карті зображені усі українські етнічні землі, які у 1919 році були у складі України: Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (Білорусь). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (Румунія), Придністров’я.
Інтерактивна гра «100 років боротьби. Українська революція»
Спробуйте себе як командир Січових стрільців, військового медика, або артилериста часів української революції в інтерактивній грі «100 років боротьби. Українська революція».
Це свого роду вікторина, де кожен із гравців відповідає на питання про події 1917−1921 років. Перед початком гри учасники повинні вибрати героя із 12 історичних особистостей. Питання з української історії умовно поділені по регіонах. Переможе той, хто першим правильно відповість на чотири питання з кожного регіону, «символічно поєднавши українські землі». Гру можна безкоштовно завантажити для Android у PlayMarket.
Рівно за рік до проголошення Акту злуки українських земель, 22 січня 1918 року, в приміщенні Центральної Ради у Києві було підписано Четвертий універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. Тому історики зазначають, що 22-го січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.
Український мітинг у Києві влітку 1917 року
Що послухати:
Закрийте очі та увімкніть у навушниках альбом «Пісні Української революції». Зібрані пісні ідеально передають дух і прагнення українських революціонерів і магія музики ідеально у цьому допомагає. Прослухати добірку українських пісень можна ТУТ.
На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років — на демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.
Святкування Дня Соборності у місті Хуст у 1939 році
Ретроспектива у фото:
Унікальні фото та історичні документи від Інституту національної пам'яті про Акт Злуки можна побачити ТУТ.
1-го грудня 1918-го року УНР і ЗУНР підписали «передвступний» договір про злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про наступне об'єднання двох частин України в одну державу.
Сьогодні у місті Фастів на вокзалі існує «Музей на колесах» — дореволюційний залізничний вагон, в якому, як вважають історики, прибула делегація уряду УНР на переговори з представниками ЗУНР, а потім був підписаний «передвступний» договір.
Залізничний вагон-музей у Фастові
Що подивитися:
Як попри століття залежностей від Австро-Угорської і Російської імперій і турбулентність повоєнної Європи об’єдналися Схід і Захід України — дивіться у документальному фільмі Центра досліджень визвольного руху.
З художніх фільмів про ту епоху радимо переглянути український фільм «Таємний щоденник Симона Петлюри». Фільм у форматі щоденника Петлюри розповідає про життя цього діяча в часи визвольної боротьби та в останні роки життя в еміграції. У картині представлені відомі діячі епохи: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, начальник Польського держави Юзеф Пілсудський, полковник Петр Болбочан та інші.
Кадр з фільму "Таємний щоденник Симона Петлюри"
Ще одна цікава знахідка — документально-ігровий «Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918—1919». Це перший в Україні документальний фільм з використанням сучасних технологій у форматі 4K. До роботи над фільмом долучилися ветерани АТО, військові, а також реконструкторські клуби.
Кадр з фільму "Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918—1919"
Понад мільйон українців, узялися за руки та створили безперервний ланцюг від Києва до Івано-Франківська, розтягнувшись на 700 км української території.
Фотоархів події:
«Історична Правда» пропонує фото «Ланцюга Єднання», які надіслали читачі. Ці світлини наповнені не тільки політичним змістом. Вони показують нам повсякденне життя останніх років Української РСР — одяг, вулиці, машини. А головне — людей, сповнених надій на краще.
У грудні 2011 року президент Янукович видав указ, яким скасував святкування Дня Свободи 22 листопада (присвяченого подіям Помаранчевої революції) та встановлення Дня соборності 22 січня. Янукович чомусь оголосив 22 січня Днем Соборності та Свободи.
Через три роки в листопаді 2014 року п'ятий президент України Петро Порошенко заснував День гідності і свободи 21 листопада, повернувши 22 січня святкування Дня соборності.
Акція "Ланцюг єдності" на Донеччині у 2017 році/ фото з архіву "Вчасно"
Хто ти з військової еліти Української революції 1917−1921 рр.
Пройдіть тест, аби дізнатися, чи все ви знаєте про відомих командирів армії УНР, а заодно — з’ясуйте на кого із діячів Української революції ви схожі?
Пройти тест можна ТУТ.
Фото УІНП
Хоча це свято є державним, але воно не входить у число офіційних святкових днів.
У що пограти:
Хочете дізнатися більше про видатних українців тієї доби? Зіграйте з друзями у карткову гру «100 облич Української революції».
Тут зібрана інформація про сотню історичних постатей — політиків-державників, військових діячів, освітян, науковців, митців, меценатів. До набору входять 100 карток із двома полями: поле-резюме з фотографією діяча та поле-біографія цієї постаті.
Як грати:
Для гри розділіться на дві команди. Одній роздайте поля-резюме, а деяким — відповідні до них поля-біографії. Учасники мають дослідити інформацію, знайти пару своєму полю та погрупуватися. Перемагає той, хто першим віднайде відповідника. Завантажте картки ТУТ.
Елемент карткової гри "100 облич Української Революції"