Фото: ru.krymr.com
Апеляційний суд Амстердама після 7 років розгляду ухвалив рішення передати Україні «скіфське золото» з музеїв тимчасового окупованого Росією Криму. Відповідне рішення суд ухвалив у вівторок, 26 жовтня. Про перемогу повідомив у Twitter Президент Володимир Зеленський.
«Довгоочікувана перемога України в суді Амстердама! „Скіфське золото“ повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам Мін'юсту, МЗС та Мінкульту за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо „скіфське золото“, а потім і Крим», — зауважив Зеленський.
Зазначимо, «скіфське золото» — це колекція експонатів із понад 2 тисяч предметів, які використовувалися для оформлення виставки «Крим: золото і секрети Чорного моря», що проходила в 2014 році в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Виставка складалася з колекцій п'яти музеїв, один з яких знаходиться в Києві, а чотири — в Криму. Колекцію з кримських музеїв вивезли ще до анексії Росією півострова.
Після окупації Криму постало питання про долю 565 музейних предметів загальною страховою вартістю понад 10 млн євро. Увесь цей час скарби Криму в очікуванні остаточного рішення зберігав Музей Алларда Пірсона.
На частину колекції заявила свої права Російська Федерація. В українському Міністерстві культури тоді заявили, що ухвалення рішення про направлення артефактів, які належать українському народові, з української виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» до Криму наразі, коли він перебуває під окупацією РФ, незаконне і призведе до втрати культурної спадщини України, а також стане визнанням спроби анексії Криму та міста Севастополя.
14 грудня 2016 року суд Амстердама ухвалив рішення повернути «скіфське золото» саме Україні. Рішення винесли на підставі конвенції ЮНЕСКО. Однак у січні 2017 року кримські музеї почали процес оскарження рішення суду.
Апеляційний суд Амстердама 16 липня 2019 року ухвалив попереднє рішення у справі про «скіфське золото», заявивши, що потребує додаткової інформації від сторін. Судові слухання були призупинені через пандемію коронавірусу.
28 жовтня 2020 року Апеляційний суд в Амстердамі задовольнив прохання України щодо відведення судді через підтвердження зв’язку головуючого судді з адвокатами кримських музеїв, що може свідчити про його упередженість під час розгляду справи.
22 квітня 2021 року в суді Амстердама пройшли вирішальні дебати сторін.
Сьогоднішнє рішення кримські музеї ще можуть оскаржити у Верховному суді Нідерландів.