Спільну пресконференцію на полях саміту НАТО провели Генсек Альянсу Єнс Столтенберг та Президент України Володимир Зеленський.
«Україна ніколи не була так близька до НАТО, як зараз» / фото: "Вчасно"
На початку спільного із українським президентом виходу до преси Єнс Столтенберг вчергове наголосив про трискладовий пакет підтримки, який Альянс погодив напередодні. По-перше, він включає багаторічну програму, щоб допомогти українським Збройним Силам перейти від обладнання радянської епохи до стандартів НАТО та стати повністю сумісними із силами Альянсу.
До прикладу, лише за сьогодні стало відомо про кілька пакетів підтримки від партнерів: оборонний пакет, включно з 30 БТРами Bushmaster від Австралії, додаткові пускові установки Patriot та ракети для них від Німеччини, внесок Нідерландів у зміцнення української ППО та артилерії тощо.
Другим компонентом є створення Ради Україна-НАТО. Перше її засідання вже стартувало на полях Саміту.
Засідання Ради Україна — НАТО / фото: сайт Альянсу
«Рада діятиме як форум, де Україна та члени НАТО зустрічатимуться на рівних, проводитимуть кризові консультації та спільно ухвалюватимуть рішення, — сказав Столтенберг. — Сьогодні ми спілкуємося на рівних, сподіваюся, скоро спілкуватимемося, як союзники».
Третьою складовою є скасування для України Плану дій щодо членства (ПДЧ). Це змінить шлях членства України з двоетапного процесу на одноетапний. Але єдине незмінно: запрошення до вступу наша країна отримає лише коли погодяться всі члени Альянсу, та коли будуть виконані всі відповідні вимоги.
Столтенберг також наголосив на необхідності існування «надійних домовленостей» для забезпечення безпеки України після закінчення війни, зокрема низка членів Альянсу готова взяти на себе зобов’язання надати Україні довгострокові гарантії безпеки. Мова йде безпосередньо про країни G7 (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада).
«Якщо сьогодні „Велика сімка“ зможе ці гарантії безпеки підтвердити, це буде великим успіхом та конкретним сигналом, — натомість наголосив Президент України Володимир Зеленський. — Передбчає Гарантії діють до вступу України до НАТО».
Глава держави зазначив, що наразі Україна не має жодних юридично оформлених гарантій, лише фактичні, як-от допомога країн світу в озброєнні, тренуванні, дипломатичні зусилля й так далі.
«Ці гарантії можуть стати першим юридичним документом — такою собі „парасолькою“, — сказав Зеленський. — Новий документ має діяти, поки ми не в НАТО. Але мета України та українців — бути в НАТО, але на шляху до нього ми хотіли б мати гарантії, відповідні потужні двосторонні документи».
Однак коли саме оприлюднять фінальну версію документу із гарантіями, та що він включатиме, поки що невідомо.
Загалом Президент України позитивно оцінив результати Вільнюського саміту, попри відсутність прямого запрошення до Альянсу.
«Україна розуміє, що не може бути членом НАТО, поки йде війна… Але вперше за час всіх наших зустрічей впевнено прозвучало, що ми будемо членами НАТО. Я так розумію, тоді, коли буде безпечно на нашій землі», — додав Зеленський.
Фото: «Вчасно»
Фото: «Вчасно»
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!