Станом на початок червня цього року тільки офіційно було підтверджено викрадення і вивезення окупантами 19 484 українських дітей до росії чи Білорусі, з яких 4390 — це діти-сироти. Лише 371 дитину на той час вдалося повернути додому.
Російські військові фотографуються з дітьми на фоні російської техніки у Куп'янську. Фото з відкритих джерел
Однак насправді, як уже стало відомо ГУР, більшості дітей, вивезених з України, не було потрібне лікування. Ця причина стала аргументом для їх вивезення, а станом на зараз про багатьох депортованих неповнолітніх нічого не відомо. Самі окупанти не надто активно діляться інформацією про «врятованих» неповнолітніх, водночас активно виставляють їхні дані, щоб дітей всиновлювали самі російські сім'ї.
Павло Лисянський, правозахисник, адвокат і громадський діяч, в інтерв'ю «Громадському радіо» пояснив: станом на зараз росіяни вже зробили електронний ринок українських «сиріт» і відкрили дані дітей для «потенційних батьків».
«Раніше рф забрала дітей з тимчасово окупованих територій, розміщувала їх у дитячих центрах. Зараз вони збільшують кількість дітей-сиріт, але вже через електронні банки даних. Вони фактично зробили електронний ринок і демонструють дані дітей «потенційним батькам».
«Усиновлення» дітей у рф — непоганий бізнес, тому «потенційні батьки» погоджуються на таке «усиновлення». Якщо люди є батьками й сім'я вважається багатодітною, то вона отримує одноразові та щомісячні доплати: як з регіонального, так і федерального бюджетів росії.
Там ціла корупційна складова. У Московській області, якщо у тебе понад 5 дітей, ти можеш отримувати з регіонального бюджету до 50 тисяч рублів на місяць на одну дитину. За дітей, яких усиновили з тимчасово окупованих територій України, у рф платять більше. Загалом цифри більше на 15−20 тисяч рублів на місяць. Щоб стимулювати цей процес", — наголосив адвокат.
Фото з відкритих джерел
За його словами, зараз окупанти дітей через відсутність російського паспорта. Відомі випадки, коли дітей забирали, тому що батьки забороняли ходити дитині на певні уроки у школі, або ж якщо у сім'ї малий дохід.
«Приходить росгвардія і каже: „ви не отримали паспорт рф і не відмовилися від українських документів, тож завтра ваших дітей забирають з родини“. Через таку загрозу людям доводиться йти за російським паспортом. Якщо людина не хоче вести свою дитину до школи або радить їй не йти на уроки історії, — викликають батьків до школи. І радник директора школи з питань ідеології каже, що якщо не хочете, щоб дитина ходила до школи, значить, ви порушуєте право дитини на освіту, тож ми забираємо дітей», — пояснює Павло Лисянський.
Адвокат додає: сама ж країна-агресорка провокує, аби дітей забрали з рідної родини. Навіть з російським паспортом та підтримкою рф ті, хто працював на «рятівників», у зоні ризику опинитися наступного дня вже без дітей.
«рф повністю закриває шахти на тимчасово окупованих територіях. Людей кидають на зарплату. Там величезні борги по зарплатах. Ми рахували, виходить майже 23 мільйонів доларів. Там величезні борги. Вони зараз до тих людей, хто не отримує зарплату, відправляють комісії. У людей же немає заробітної плати, нема грошей. Наприклад, приходять до родини, а там вдома двоє дітей. Питають, чи у них є гроші на утримання цих дітей. А мати на ринку торгує, батько — шахтар, який не отримує зарплати. Вони кажуть, що мають 10 тисяч рублів на місяць. Окупанти кажуть, що цього недостатньо. Мовляв, діти не можуть розвиватися у такій бідності, тож вилучають синів та доньок з українських родин в окупації», — каже правозахисник.
Водночас варто зауважити, що на самій росії з дітьми все складається погано. Зокрема, навіть тим матерям, які працюють на кількох роботах, рф не може допомогти — і жінкам доводиться віддавати дітей у притулок і навідувати їх на свята, оскільки не вистачає коштів їх прогодувати.
«Людожерка Львова-Белова старанно уникає будь-якої публічної згадки про викрадених Маріупольських (та й в цілому Українських) діточок. Проте активно засипає історіями про життя сиріт та багатодітних сімей в росії.
Знаєте, це суцільний жах. Щодня. От типовий приклад. Мати трьох синів. Батько помер (десь). Вона не може їх прогодувати тому двох віддала в інтернат (дитячий будинок по простому). Та така молодець — їх навідує постійно. А росія як держава (ні) ще більший молодець. Попіклувалась. Ціла омбудсменка завітала в гості й на тому допомога закінчилась", — обурюється радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!