Система цивільної оборони на Донеччині не готова до війни - правозахисники
Вже понад місяць західні ЗМІ та міжнародні партнери стурбовані можливістю військової агресії РФ в Україні, при цьому на прикордонних територіях підготовка до можливої війни не ведеться, розповіла «Вчасно» глава «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова.
За її словами, протягом трьох тижнів правозахисники Східної Правозахисної групи проводили моніторинг готовності органів місцевого самоврядування та державної влади до загрози бойових дій. Моніторинг проводився у містах Донбасу, а також Запорізької, Одеської та Харківської областей.
Правозахисники перевіряли стан систем повідомлення населення, підготовки бомбосховищ, систем евакуації, а також наявність місць позбавлення волі та можливість їх евакуації.
«Абсолютно не готова система оповіщення населення в містах, люди не знають кому вірити, місцеві органи влади трактують події з інформаційного простору відповідно до своїх політичних сил. Люди не знають чого чекати, — повідомила Віра Ястребова. — Бомбосховища також взагалі не готові, люди не знають де вони знаходяться. Я була у Дебальцевому у 2014 році, тоді дуже багато місцевих жителів загинуло через те, що не знали, що треба робити під час артобстрілу».
Правозахисники зазначили, що біля кордону на Донбасі залишається дуже багато місць позбавлення волі та інших установ. Вони не мають плану дій на випадок масштабного військового вторгнення. Більш того, кожне місто має своє бачення ситуації на випадок входження військ РФ і при цьому нічого не робиться для системи цивільної оборони, вона майже відсутня.
«Швидше за все Уряд України скаже: „Ми не хочемо підіймати паніку, навіщо лякати населення?“, — говорить Віра Ястребова. — Я можу відповісти, що у 2014 році я на власні очі бачила, як гинули мої сусіди від російських снарядів. Тоді ніхто не пояснював, що треба робити мирному населенню, як потрібно готуватися до війни».