Військовослужбовці вважають, що спроби окупантів вийти та закріпитися на трасі Покровськ-Костянтинівка північніше Воздвиженки — лише початок операції на лівому фланзі Покровська.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
На східному напрямку окупаційні російські війська продовжують використовувати тактику «м'ясних штурмів», бронетехніку взагалі не використовують. Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповів військовослужбовець 1-го окремого загону центру спецпризначення «Омега» з позивним «Художник».
Вояки рф задіюють значний мобілізований ресурс, але зустрічаються і добре підготовлені кадрові військові.
«Тривалий час дії ворога виражаються в так званих „м'ясних штурмах“, це їхній коник. Вони використовують тільки піхоту, на цьому напрямку у них немає ні броньованої, ні легкоброньованої техніки. Використання такої тактики не гарантує жодного успіху. Іноді 2−3 людини доходять до точки. Але далі нікого не цікавить доля тих, кого вони відправляють», — пояснює «Художник».
Збільшуючи особовий склад для штурмів, окупанти розраховують, що хоч якась кількість дійде до визначеної точки.
«Для переміщення використовують легкові авто або квадроцикли. Мобілізовані ідуть і гинуть, кадрові вміють аналізувати й ухвалювати рішення. Переважно піхота навіть не розуміє задач, які має виконувати», — додав військовослужбовець.
Станом на сьогодні тактика росіян на покровському напрямку може бути більш багатоетапна, аніж встановлення контролю та закріплення на ділянці траси. Зокрема, через те, що траса давно не виконує своїх звичних функцій, а тому її значення у воєнних діях інакше.
«Болючіше зараз виглядає потенційна інтенсифікація дій ворога в районі Променя та північніше Гродівки. Бо по факту наразі не сформовані кліщі покровсько-мирноградської агломерації з жодного флангу. На нашому правому фланзі є тільки зачатки. На лівому — взагалі нічого. Це, до речі, до питання про те, через скільки ворог потенційно зможе розпочати бої за сам Покровськ чи Мирноград. До того ще дуже багато подій та втрачених населених пунктів мають статися», — пояснив воєнний кореспондент Богдан Мірошников.
Водночас голова Служби зовнішньої розвідки у 2005−2010 роках, генерал армії України Микола Маломуж, впевнений: росіянам дали наказ захопити Покровськ до інавгурації Трампа. Про це він заявив в ефірі «Київ 24». За його словами, стратегічними цілями ворога є перекриття низки логістичних трас від Дніпра до Покровська, перерізання логістики.Тому стратегічне завдання окупантів — захопити Покровськ. А широкомасштабним заходом є просування в напрямку Дніпропетровщини.
Тоді як аналітики видання «Forbes» вважають, що наступ на Покровськ становитиме значну небезпеку для російських командирів. У виданні зазначили, що, на перший погляд, закріплення штабу загальновійськової армії, яка контролює десяток або більше полків і бригад, в Новогродівці, є поганою новиною для українського гарнізону в Покровську.
Однак як засвідчив недавній удар ЗСУ по командному пункту окупантів, така близькість до українських позицій перетворює командування російської армії на мішені для дронів та зброї малої дальності ЗСУ.
«Оскільки головна битва за Покровськ розпочнеться найближчими днями чи тижнями, і більша кількість російських військ наблизиться до міста, їхні командири та командні штаби також наблизяться до міста. Українці будуть їх шукати, готувати удари ракетами та бомбами», — припустили аналітики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ вразили командний пункт росіян у Новогродівці
Разом з тим речник ОСУВ «Хортиця», майор Віктор Трегубов, пояснив, що метою операції було знищення ключових елементів управління російськими силами.
«Будь-який такий далекий удар — це важливий елемент порушення російської логістики та організації. Так само як ми вже за цю війну вивчили, що немає кращого ППО за ракету, що впала на російський аеродром, так само немає кращих засобів стримування, ніж ракета, що впала на російський штаб, чи, наприклад, на склад зберігання палива», — зауважив Віктор Трегубов.
Фото 24 ОМБр імені короля Данила
Загалом, станом на сьогодні, в ОСУВ «Хортиця» ситуацію у Покровську називають «хорошою» — принаймні поки що немає мови про напівоточення міста.
«Росіяни намагаються обходити Покровськ по невеликих населених пунктах. Це логічна тактика. Але те, що вони її застосовують свідчить про те, що у них зараз немає сильної переваги у живій силі та техніці, яка у них була раніше. Тобто вони вже мають економити, а не просто лізти вперед в надії якнайшвидше захопити певну ділянку територію й отримати якісь нагороди не зважаючи на втрати особового складу», — пояснили в пресслужбі ОСУВ.
Там також наголосили, що ЗСУ готові до цього сценарію. Зараз відбуваються бої в передмістях населених пунктів.
Додамо, що у коментарі «Українській правді» командир 108-го ОМБр «Вовки Да Вінчі» Сергій Філімонов заявляв, що росіяни рухаються в напрямку Котлиного та Удачного. Обидва населені пункти розташовані на трасі Межова-Покровськ. На мапі аналітиків з «DeepState», окупантам до них лишилося менш як два кілометри. Проте за даними джерел «УП» серед військових — менше кілометра. Сам Філімонов вважає, що загарбники хочуть спробувати окупувати Покровськ «без бою» — обрізавши логістику.
Ситуація в Торецьку лишається стабільно напруженою. Станом на вечір 12 січня, за даними британської розвідки, окупаційна армія контролювала щонайменше 70% міста. На вулицях тривають важкі бої. За повідомленням Міністерства оборони Великобританії, росіяни досягли «значного прогресу», але бої на вулицях стримують швидке просування.
«У Часовому Ярі нинішньою лінією контролю є канал Сіверський Донець-Донбас. При цьому російські війська, які наближаються до каналу, часто стають мішенню для українських безпілотників», — додають у розвідці.
В ефірі «Суспільного» Євген Алхімов, пресофіцер 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу, розповів, що вояки російської армії порушують звичаї та закони війни на постійній основі, намагаючись відтіснити Сили оборони. Відтак користуються тим, що у Торецьку росіяни користуються тим, що в місті лишилися цивільні.
«Ситуація досить непроста, але територіально змін на нашій ділянці немає. Ми тримаємо позиції. Ворог намагається з окупованих 9-поверхівок наносити вогневе ураження. Місто в руїнах», — сказав він.
Зокрема, ворог перевдягається в цивільний одяг. Відтак люди в цивільному заходять в будівлю, виходять так само в цивільному, але вже в екіпіруванні. Це робиться для накопичування сил і подальших штурмових дій. А нещодавно росіянин в цивільному одязі ходив з мішком вулицями. За чоловіком прослідкували й з’ясувалося, що в мішку — протитанкові міни, якими окупант мінував дороги.
«Таке досить часто відбувається, тому що ворог намагається за будь-яку ціну нас посунути, й це одна з його тактик. Буває, що використовують так званих „верблюдів“ — людина в цивільному, без озброєння, але з рюкзаками, в яких боєприпаси, їжа тощо. Їх помічають, знищують. А потім наступна, вже штурмова група, заходить на це місці й в них є певний запас боєкомплекту та провізії», — сказав пресофіцер.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росіяни повністю окупували Курахове на Донеччині - DeepState
Експерти розповідають, що Силам оборони не вдалося утримати Курахове через три причини. Військовий оглядач Денис Попович заявив, що проблеми для Курахового почалися після відходу Сил оборони з Вугледару. За словами Поповича, росіяни могли захопити Курахове ще в грудні 2024 року, однак Силам оборони вдалося відтермінувати цей процес.
«Після того, як ми залишили Вугледар, утримувати Курахове було вкрай незручно через особливості цього фронту. Чому це сталося — бо ворог зараз безумовно має чисельну перевагу. По-друге, була неготовність з думки фортифікацій на певних ділянках фронту протягом цієї історії з Кураховим. І по-третє, це були певні організаційні проблеми в управлінні та злагодженості в українських військ», — пояснив оглядач.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!