За час війни в Україні росіяни показали, як здатні безжально вбивати людей, палити українські міста й закидати інформаційний простір пропагандистською брехнею. Перші одіозні та відомі фейки росіяни почали штампувати у 2014 році. Відтоді світ побачили шалені історії про «распятого мальчика», «кров російських немовлят» та страхітливі розповіді про «Правий сектор».
Російська пропаганда створила фейки про «распятого мальчика», «кров російських немовлят» та страхітливі історії про «Правий сектор»/ Колаж "Вчасно"
За 10 років росіяни поставили на конвеєр виробництво фейків про Україну. Починаючи від «поїдання немовлят» й до біозброї з лабораторій.
Одним із перших «феноменальних» фейків став — «распятый мальчик», який з`явився ще у 2014 році після деокупації Слов’янська.
Так, 12 липня 2014-го, коли війна на Донбасі активно розгорталася, на російському «Першому каналі» в ефір вийшов телесюжет про «розіп'ятого хлопчика».
У ньому жінка, переселенка, на ім'я Галина Пишняк розповідала, що начебто на власні очі бачила страту маленького сина і дружини «ополченця». Страту цю проводили українські військові на центральній площі Слов’янська.
«Взяли дитину, трьох років, маленького, у трусіках і футболці, як Ісуса на дошку прибили. Один прибивав, двоє держали. І вот ето всьо на маминих глазах. Маму держали й мама дивилася, як дитина істікає кров’ю, — правдоподібно описує жінка зі словами на очах й додає: — А потом взяли маму, прив’язали до танка без сознанія й по площі три круги провели».
Згодом багато журналістів шукали докази слів цієї жінки, але історія не мала жодного підтвердження. Як виявилося, ці жахливі звинувачення були типовим російським фейком. Адже за словами Пишняк, свідками цього «звірства» стали начебто тисячі людей, однак українським журналістам не вдалося знайти жодного, так само як і фото та відео цього «дійства». Метою «вкиду» було посіяти страх і ненависть до українських військових
Те що це фейк, підтверджують і самі росіяни, чиї «свідчення» про цю начебто подію сильно різняться і обростають додатковими деталями. Так одіозний російський публіцист олександр дугін тоді писав, що на площі була не мати, а батько й хлопчику було шість років.
«Він висів до тих пір, поки не привели батька. А коли привели, то розстріляли у всіх на очах», — пише пропагандист. Ну хоча б домовилися вже про одну історію.
Цей сюжет став дуже скандальним і відомим не лише в росії чи Україні, але й за кордоном. Одні побачили в ньому приклад непрофесіоналізму і використання російських державних ЗМІ в інформаційній війні, інші — отримали підтвердження того, що «дезінформація» і «брехня» стали нормою для російських медіа.
На цьому окупанти не зупинили свій конвеєр брехні й пропаганди.
Куди ж без фейків про те, що в Україні нацисти їдять дітей. Про це пропагандисти розповідали також у 2014 році й продовжують підхоплювати цю відверту брехню й зараз.
Відомо, що медіа рф тоді розповідали про «кров російських немовлят» на українському благодійному ярмарку: нібито такі ярмарки зараз проводять у наказовому порядку.
«Вся нинішня міліція України, яка набрана із правого сектора, вся дружно сидить у свастиці. А от пару днів тому по школах України у приказному порядку пішло требування зігріти солдатів АТО. Як? Кров російських младєннцов, це сок вони такий наливають», — таку думку висловив 10 років тому в ефір телеканалу «росія1» пропагандист егор краснюк. Цю маячню обговорювали на всю країну й дуже серйозно.
Але українцям відомо, що це черговий фейк вигаданий хворими росіянами.
З повномасштабним вторгненням російських фейків не поменшало. Пропагандистські теми поповнили історії про незліченні смерті Залужного, Буданова та Зеленського.
Кількість повідомлень про смерть українських головнокомандувачів постійно була на високому рівні. На що пропагандисти розраховують у час сучасних технологій та інтернету — незрозуміло, адже то й же президент України кожен день записує відеозвернення до українців.
Крім цих фейків існує ще безліч: «брудна бомба» в Чернівцях, біолабораторії, бандерівські гуси й комарі.
Ще один фейк — в Україні вже давно НАТО побудували свої бази і росіяни воюють саме з ними.
Також російські новини завжди перебільшують кількість знищеної української зброї. Так, наприклад, одна з пропагандисток скабєєва на початку вторгнення, розповідала, що росiяни знищили в Україні 1000 байрактарів, але тоді розробник БПЛА заявив, їх у світі всього налічується 350.
Крім цих нісенітниць, російські окупанти додають фейки, що пов’язані із обстрілами українців. Так нещодавно окупанти цинічно й безжально завдали прямого удару по дитячій лікарні Охматдит.
Як повідомляє ЦПД, російські пропагандисти одразу почали виправдовувати черговий терористичний акт своїх злочинців, поширюючи відповідні фейки.
Окремі пропагандистські пабліки називали російську атаку «провокацією режиму Зеленського». Зокрема, вони пишуть, начебто в лікарні «заздалегідь підготували заряди, щоб підірвати під час прильотів ракет». «Звичайно, без британських та американських спецслужб не обійшлося, професійні фотографи на місці кривавої провокації про це свідчать», — пишуть пропагандисти.
Інші ж стверджують, що нібито лікарню «спеціально» обстріляла «українська ППО», «керована англомовними операторами».
Деякі телеграм-канали писали, начебто київський «Охматдит» з 2022 року є військовим госпіталем. При цьому висловлювали «жаль» через те, що «збита ракета впала не на основний корпус лікарні, де під виглядом дітей лікують ЗСУ».
Перекручування реальності стало для російських медійників буденною справою. Нещодавно в ефірі пропагандистського телеканалу «Россия 24″ продемонстрували відео, на якому солдат російської армії добиває свого пораненого «товариша». Глядачам країни-агресорки оголосили, що на відео — українські військовослужбовці.
Скрін з ресурсів окупантів
Все це є черговим підтвердженням жорстокості країни-терориста, яка безжально знищує український народ. Росіяни радіють цьому й створюють фейки, які б «виправдовували» їх злочини. Але жодного виправдання для окупантів не існує, тільки окреме місце в пеклі для кожного «руського», який підтримує путінський режим і кровопролитну війну.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!