Учні селища на Донеччині поліпшують життя мешканців за допомогою бюджету участі / фото: Фейсбук Великоновосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2
Бюджет участі на рівні школи — це демократичний інструмент, який дає учням змогу долучатися до втілення змін у своєму навчальному закладі завдяки проєктній діяльності.
Успішно запровадити проєкт «Шкільний бюджет участі» на базі Великоновосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 вдалося громадській організації «Великоновосілківське районне товариство греків «АНАЄНІСІ».
До складу громадської організації належать декілька вчителів школи. Саме вони в пошуках цікавих ідей розвитку закладу освіти натрапили на інформацію щодо бюджету участі. Як розповідає керівниця проєкту та директорка школи Олена Авілова, освітяни вивчили європейський досвід і дійшли висновку, що бюджет участі — чудова можливість активізувати молодь та всю громаду.
«Ми прагнули створити мікромодель суспільства на рівні школи, яка могла б слугувати прикладом дорослим. Намагалися навчити дітей керувати шкільними проєктами, адже вони мають змогу самостійно визначати проблеми та знаходити шляхи вирішення. Але й хотіли навчити батьків, які здатні ініціювати запровадження бюджету участі у межах селища й, таким чином, розв’язувати нагальні питання», — каже пані Олена.
Перш за все, у межах проєкту «Шкільний бюджет участі» з учнями проводилася теоретична робота. Школярі відвідували тренінги, де досліджували написання та процес реалізації проєктів. Окрім тренерів-волонтерів, до навчання долучилися й фахівці органів місцевого самоврядування. Надалі серед учнів оголосили конкурс «Що я хочу зробити для своєї школи?».
«Важливо, що ідеї дітям ніхто не нав’язував. Ми організували консультаційний пункт, де дорослі підтримували задуми молоді. Часто це стосувалася оформлення проєктів», — підкреслює керівниця проєкту.
Загалом учні навчального закладу створили десять проєктів, направлених на покращення шкільного життя. Журі, до складу якого увійшли старші школярі та активна громадськість селища, відібрало шість проєктів, які було успішно впроваджено.
Однією з втілених ініціатив учнів стало створення лаундж-зони у коридорах на першому та другому поверхах школи, спеціальні місця для відпочинку на перервах. Для цього закупили дивани, столи для настільних ігор та книжкову поличку.
Крім того, зусиллями учнів було створено інформаційний центр, закуплено реквізит для оформлення шкільної сцени та фойє. За ініціативи однієї з учениць у навчальному закладі оновили та обладнали кабінками кімнату гігієни.
«Багато дітей у нас співають і посідають призові місця на всеукраїнських конкурсах. Тому наступним плануємо втілити проєкт з закупівлі сучасної музичної апаратури», — розповідає Олена Авілова.
У межах мініпроєкту «Швейна машинка — найкращий помічник та друг» у школі обладнали майстерню для шиття. Завдяки цьому учні захопилися соціальним підприємництвом.
«Відтепер діти звертаються з пропозиціями шити екосумки чи, може, гаманці або чохли для телефонів. Ми дійсно спостерігаємо, як втілені проєкти надихають наших школярів діяти далі», — переконана керівниця проєкту.
Пані Олена підсумовує, що запорука успіху шкільного бюджету участі — це, передусім, злагоджена робота, яка по-справжньому згуртувала школярів, батьків та вчителів: «Завдяки проєкту ми повірили в себе, плануємо нові ініціативи, покликані поліпшити не лише шкільне життя, а й всієї громади».
Для довідки:
Проєкт «Шкільний бюджет участі» реалізовано ГО «Великоновосілківське районне товариство греків «АНАЄНІСІ» за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Фото проєкту: Фейсбук Великоновосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2