Внутрішньо переміщені особи зможуть претендувати на компенсацію за програмою єВідновлення.
ВПО чиє житло залишилося на ТОТ або в зоні бойових дій отримуватимуть компенсацію/ Ілюстративне фото з архіву "Вчасно"
Уряд ухвалив рішення, яке дозволить дистанційне обстеження житла там, де державні комісії фізично не можуть цього зробити. Зокрема, на території активних бойових дій та окупованих, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Механізм дистанційного обстеження
Дистанційне обстеження проводитимуть комісії, створені органами місцевого самоврядування або обласними військовими адміністраціями. Вони зможуть використовувати всі доступні інструменти дистанційного спостереження, зокрема:
— супутникові знімки;
— матеріали, отримані за допомогою зйомки з БПЛА;
— фото та відео, зняті на мобільний телефон власником житла.
До знімків, зроблених заявниками, висуваються чіткі вимоги:
— фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів;
— файл має містити дату та час зйомки, геолокацію;
— має бути зафіксована земельна ділянка, на якій розташована зруйнована оселя;
— загальний і ще мінімум 3 різні ракурси житла, які підтверджують факт знищення;
— на знімках мають бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції, зокрема несучі стіни, перекриття, дах;
— світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об'єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.
За потреби можна подавати додаткові підтвердження — акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців. Якщо матеріалів достатньо, комісія складає акт дистанційного обстеження і вносить його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). Це відкриває шлях до отримання житлового сертифіката — документа, що дозволяє придбати нове помешкання у більш безпечному регіоні.
Запровадження механізму дистанційного обстеження — це частина системної цифровізації процесу фіксації збитків, завданих війною. На першому етапі він діятиме в громадах, де тривають бойові дії. У разі успішного впровадження, механізм буде масштабовано на інші території, зокрема й тимчасово окуповані.
Паралельно Міністерство розвитку громад та територій готує рішення, орієнтовані на внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій. Зокрема, програму компенсацій для придбання житла у безпечних регіонах. Першими нею скористаються військовослужбовці, чиї родини були змушені залишити свої домівки. У межах цієї програми планується надання житлових ваучерів, які можна буде використати для купівлі житла або покриття витрат за іпотекою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На відновлення Донеччини необхідно майже $ 78 млрд — Шмигаль
Нагадаємо, що у Верховній Раді прийняли закон № 11 161 яким врегульовується механізм сплати відшкодування за зруйноване житло після 2022 року, яке залишається в окупації та зоні бойових дій.
Однак вже минуло вже майже пів року після отримання президентом відповідного закону. Він досі залишається не підписаний, не оприлюднений і не повернутий до Верховної Ради України з вмотивованими та сформованими пропозиціями.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!