Фотоколаж із світлин в соцмережі
Так вийшло, що популяризація вакцинальної кампанії проти COVID-19 на Донеччині лягла на плечі громадських діячів та лідерів думок.
За останній час від коронавірусу щепилися мери низки міст області. Вакцинуються освітяни, медики, військові. Отримав щеплення і очільник Донеччини Павло Кириленко. Серед активістів і лідерів громадської думки також чимало тих, хто власним прикладом демонструє — вакцинація це не страшно і на сьогодні це єдине, що допоможе українцям разом зі всім світом, повернутись до звичного життя, яке існувало до пандемії коронавірусу.
Вакцинальна кампанія в Україні розпочалася 24 лютого 2021 року після прибуття першої партії вакцин. Станом на 22 червня в Україні щеплено 1 755 137 людей, з них 65190 — це вакциновані у Донецькій області.
Наразі, згідно з планами МОЗ, вакцинують пріоритетні групи 1—4 етапів, як-от медики, люди віком від 60 років, маломобільні громадяни, соціальні працівники та освітяни, військовослужбовці та співробітники структур державної безпеки, працівники органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, працівники критичної інфраструктури, засуджені та ув’язнені, персонал слідчих ізоляторів та місць позбавлення волі.
У розрізі цільових груп у Донецькій області більша частина вакцинованих — це військовослужбовці (понад 21 тис. осіб) та люди старше 60 років (11,3 тис. осіб). Далі йдуть працівники сфери державної безпеки (понад 8 тис. осіб), медичні працівники (5,4 тис. осіб), соціальні працівники (3,6 тис. осіб), освітяни (2,5 тис. осіб) та інші категорії осіб.
На Донеччині найбільше щеплених (61,8%) вакциною AstraZeneca, ще 25,5% щеплених отримали вакцину Sinovac. Найменше (12,7%) вкололи Pfizer — мабуть, найбільш очікувану вакцину з-поміж усіх, що зареєстровані в Україні.
Інформація про те, що на Донеччині розпочали вакцинацію американською вакциною Pfizer дещо пожвавило процес щеплення серед жителів області. Наприклад, депутат Часовоярської міськради Руслан Макарович зізнається, що чекав, поки в області почнуть вакцинувати Пфайзером, однак, якби його не з'явилося, погодився б і на будь-який інший препарат.
«Я пішов на щеплення заради популяризації вакцинації, бо вважаю, що було б добре використати період зниження зросту захворюваності задля того, аби вакцинувати якнайбільшу кількість людей та виробити колективний імунітет. Адже осінь не за горами та на нас чекають нові хвилі захворюваності», — розповідає Руслан Макарович. — Так, чекав на Pfizer, тому як вважають, що він краще. Але, якби його не було, то погодився на те, що є".
Чоловік не входить до переліку пріоритетних груп населення, яких вакцинують першочергово. Але через те, що охочих зробити укол не так вже й багато, лишаються залишки препарату.
«Дізнався, що у Часів Яр медичних працівників та освітян почали вакцинувати Пфайзером. Сказали, що залишками вакцини можуть щепитися усі охочі. Я зателефонував своєму сімейному лікарю та записався. Через 5 днів мені зателефонували та запросили на щеплення», — каже чоловік.
Руслан Макарович/фото ФБ-сторінка
Минулого тижня вакцинальна кампанія розпочалася і у найстаршому виші Донбасу — Донецькому національному технічному університеті. Першу дозу вакцини Pfizer тут отримали 180 осіб.
«Наразі загальна кількість вакцинованих у нас складає понад 200 осіб. Це більш ніж половина колективу, — розповідає проректор з науково-педагогічної роботи Вікторія Воропаєва. — Вакцинувалася переважна більшість викладачів. Серед співробітників це трохи менший відсоток людей. Хтось не зміг щепитися з об'єктивних причин — був у відпустці, хворів, мав протипокази від лікарів тощо. Так що, так би мовити, прищеплювальних нігілістів у нас немає. Усі розуміють, що це важлива справа».
Фото ДонНТУ
Віталій Грицак із Селидового також нещодавно поповнив перелік вакцинованих осіб. За словами чоловіка, весною він сам перехворів на коронавірус. Попри те, що Віталій має антитіла після перенесеної хвороби, він все одно щепився, аби його приклад підштовхнув до вакцинації інших.
«Для мене не було різниці, яка вакцина. У мене немає підстав недовіряти якійсь з вакцин. Якщо вони схвалені МОЗ — усі вони довели свою ефективність та працюють, а все інше — це чутки і упередження, — розповідає Віталій.
Побічна реакція на вакцину наздогнала чоловіка на наступний день. Відчувалася загальна слабкість, ломота у тілі та періодично підвищувалася температура. Тож тим, хто вирішить зробити щеплення, пан Віталій радить не планувати серйозних фізичних навантажень на наступний день після уколу.
«Багато хто сумнівається, багато хто хоче подивитися, що буде з нами (вакцинованими — ред.), а тільки потім піти зробити щеплення. На мою думку, це можна пояснити страхом перед невідомістю і браком офіційної інформації. У той час коли фейків і антивакцинальної пропаганди у нас хоч відбавляй».
Віталій Грицак
«Будь-яку епідемію можна побороти тільки утворивши колективний імунітет. Ця ситуація можлива у двох випадках — якщо населення перехворіє, і якщо пощастить — виробиться міцний імунітет, або щепитись. Жодних інших варіантів немає, але, на жаль, люди цього не розуміють», — розповідає Олександр Возовік, сімейний лікар зі Слов’янська.
Фото ФБ-сторінка Олександра ВозовікаЗа словами лікаря, наразі процес вакцинації серед мешканців Донецької області просувається «зі скрипом». Люди поділилися на тих, хто чекає на вакцинацію, і тих, хто є її абсолютним противником. При цьому друга категорія людей набагато чисельніша за першу.
Така ситуація характерна для всієї України. І викликано це не коронавірусом. Адже антиприщеплювальна кампанія в Україні розвинулася набагато раніше. І на це вплинуло багато чинників, зокрема і недовіра до медичної системи серед пацієнтів.
«Як лікаря мене це дуже засмучує. Ми дійшли до того, що пацієнти мало довіряють людині у білому халаті і його професійній думці. Зате вони вірять соцмережам, якимось відеороликам та блогерам, кому завгодно, але не лікарю», — зазначає Олександр Петрович.
Стосовно того, яка вакцина краща, на думку Олександра Петровича, будь-яка вакцина, якщо вона пройшла сертифікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я, ефективна. А на рахунок того, яка з них популярніша — це результат роботи маркетологів.
Наразі у Донецькій області працюють три центри масової вакцинації проти COVID-19: у Маріуполі (СК «Іллічівець»), Краматорську («Льодова арена», вулиця Дружби 1а., тел. 0503570705) та Торецьку (привокзальна площа, біля магазину MobiStyle, тел. 0668621980).
Найближчим часом пункти масової вакцинації відкриються у Бахмуті, Покровську, Селидовому, Костянтинівці.
У пунктах масової вакцинації можуть отримати щеплення усі громадяни України, старші 18 років, незалежно від місця реєстрації або проживання, які попередньо зареєструвались через мобільний додаток «Дія».
Для цього достатньо обрати місто та зручний пункт і записатися на вільний час. СМС із підтвердженням місця, дати та часу потрібно буде показати при вході до пункту вакцинації.
Поки ці центри працюють лише у вихідні дні. У них вакцинують як тих, кого попередньо запросили на щеплення телефонним дзвінком чи повідомленням, так і за іншою чергою усіх охочих, яким ще не надійшло запрошення, але які є в листі очікування. Пріоритет надається літнім людям.
Також пункти щеплення розташовані і в закладах охорони здоров’я, що надають медичні послуги, й обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю.
Якщо ви не належите до пріоритетних груп вакцинації проти COVID-19, то можете записатися до списку очікування на вакцинацію за допомогою застосунку чи порталу «Дія» або через контакт-центр МОЗ 0 800 60 20 19.
Також, для підприємств та організацій, де є більш ніж 50 охочих вакцинуватися, є можливість викликати до себе прищеплювальну бригаду.