Скрін відео
Одним з головних осередків екологічного лиха Слов’янська впродовж десятиріч був полігон побутових відходів. Його почали експлуатувати з 1961 року, і лише у 2000 звалище так би мовити легалізували — тобто надали офіційний статус полігону. Але знову — з порушеннями санітарного та екологічного законодавства, яке передбачає розміщення таких об’єктів на відстані від одного км за межами міста. Слов’янське звалище експлуатували не тільки на території міста, але й на відстані 200 метрів від житлових будинків, йдеться у сюжеті активістів ініціативного руху «Громадський патруль».
Через сморід від сміття, що розкладався, а також пожеж на звалищі внаслідок займання метану, що утворювався під полігоном, потерпало багато районів міста. Люди влаштовували акції протесту та перекривали дорогу сміттєвозам. Лише у 2016, як через порушення при експлуатації, так і через постійні скарги населення, слов’янська міськрада нарешті закриває звалище. Та навіть після закриття, на звалище продовжувати заїжджати сміттєвози — переконували місцеві мешканці.
ЧИТАЙТЕ: 11 «друзів» Натруса або Що чистить Департамент екології ДонОДА: довкілля чи бюджет?
Минулого року проблема смороду на Слов’янському полігоні, а також забруднення водних ресурсів шкідливими речовинами почала вирішуватися. Донецький регіональний центр поводження з відходами проводить тендер з рекультивації звалища, який дістається фірмі «Хозхімсервіс». А вже влітку розпочалися масштабні роботи. Екологи починають говорити про передовий досвід Донеччини у поводженні з побутовими відходами.
Проте справжній «передовий досвід Донеччини» у поводженні з відходами, і вирішення екологічних проблем загалом, почав проявлятися ще наприкінці того ж, 2019 року. Слов’янська поліція розпочинає кримінальне провадження за фактом незаконного заволодіння грунтовим покривом на території колишнього кар’єру будівельних матеріалів. Річ у тім, що Слов’янська міськрада погодила підряднику, що займався рекультивацією сміттєзвалища, безкоштовне видобування суглинку до глибини двох метрів. Цим матеріалом (сумішшю глини та піска) фірма «Хозхімсервіс» у кілька шарів засипала полігон. Натомість під час видобування суглинку, за даними працівників поліції, підрядник накопав корисниз копалин місцевого значення аж на 7 метрів углиб.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині розслідують видобуток корисних копалин одіозною фірмою
Кримінальне провадження стало далеко не першим у біографії фірми «Хозхімсервіс». Підприємство — фігурант кримінальних справ у різних регіонах країни, найпопулярніші статті — розтрата та привласнення майна та службове підроблення. Але це не заважає йому брати переможну участь у тендерах та набрати бюджетних замовлень на 3 мільярди гривень.
Сам слов’янський смітник має усі шанси стати черговим пам’ятником безгосподарності та марнотратства величезних грошей платників податків, вважають активісти.
За словами директора департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА Сергія Натруса, в проєкт входить створення шару, укомплектування біоматами, організація відводу води і організація устаткування, яке буде видобувати біогаз.
Справді, проєктом передбачалося не тільки позбутися жахливого осередку антисанітарії та забруднення повітря, землі та водних ресурсів Слов’янська. Очевидно, найскладнішою та чи не найдорожчою частиною проєкту було припинення викиду метану до атмосфери та видобуток газу для комунальних потреб Слов’янської громади.
Усі роботи з рекультивації полігону чиновники обіцяли завершити до кінця 2019 року, а навесні 2020 — розпочати видобуток біогазу, як це власно і передбачено тендером. На сьогодні рекультивація звалища не завершена, тобто колишній смітник не покрито родючим грунтом та не засаджений рослинами. Жодних слідів облаштування свердловин, тим паче передбаченої проєктом компресорної станції немає.
Згідно системи е-дата, на сьогодні на полігон витратили вже 95 мільйонів гривень з передбачених 115. Замовник багатомільйонних робіт — донецький регіональний центр поводження з відходами — у порушення закону відмовився надати активістам ані проєктної документації, ані актів виконаних робіт.
Через невиконання інформаційного запиту ми звернулися зі скаргою до голови Донецької облдержадміністрації Павла Кириленка.
Детальніше про ситуацію з рекультивацією сміттєзвалища у Слов`янську — у сюжеті: