З 18 травня в Україні запрацює новий мобілізаційний закон, й військовозобов'язані отримають доступ до реєстру «Оберіг» через електронний кабінет. Він міститиме всю необхідну інформацію про чоловіків.
З 18 травня в Україні запрацює реєстр військовогозобов'язаних «Оберіг»/ Ілюстративне фото
«Оберіг» — це електронна база даних про військовозобов'язаних, призовників і резервістів, потрібна для ведення військового обліку. Реєстр автоматично наповнюється інформацією з різних державних баз, а також даними, зібраними працівниками ТЦК та СП.
«Він потрібен, аби зменшити кількість помилок, спричинених людським фактором. Щоб чинні військовослужбовці, родичі загиблих чи ті, хто виключений з обліку, не отримували повісток і не витрачали час на з’ясування причин у ТЦК», — пояснює заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко, пише DOU.
Крім цього, він має заощаджувати ресурси держави та людини. Наприклад, завдяки взаємодії реєстрів можна буде швидко перевірити, чи людина є студентом на денній формі навчання.
«Також „Оберіг“ потрібен, аби запобігати корупції. Зокрема, виявляти „аномальну“ поведінку як-от коли в окремому районі різко збільшується кількість знятих з обліку людей за результатами ВЛК. Це може бути сигналом про корупційну змову працівників ТЦК і лікарів з комісії», — додає Черногоренко.
Нині «Оберіг» розширює взаємодії з іншими державними реєстрами. Зокрема, нині із шістьма:
— реєстром Державної податкової служби;
— реєстром Державної реєстрації актів цивільного стану;
— реєстром Державної судової адміністрації;
— реєстром Державної прикордонної служби;
— реєстром Міносвіти;
— реєстром Державної міграційної служби.
«У процесі ще під'єднання реєстру Пенсійного фонду. Звідти отримаємо дані про досвід роботи людини, у якій галузі вона працювала та чим займалася. А також буде взаємодія з Мінцифри, щоб створити електронний військово-обліковий документ», — пояснює заступниця міністра оборони з питань цифровізації.
За словами Катерини Черногоренко, доступ до роботи з «Оберегом» мають лише навчені оператори, які завіряють кожну свою дію електронним підписом.
«Це означає, що можна простежити кожну зміну, день, час і посадову особу, яка вносила інформацію. Це допомагає запобігати корупційним ризикам і швидко виявляти аномальну активність, наприклад, зняття з обліку за ВЛК», — каже Черногоренко.
Власником реєстру є Міноборони, його розпорядниками є Генштаб, СБУ та розвідка. А вносять інформацію в «Оберіг» посадові особи в ТЦК, які мають доступ до державної таємниці. Це — вузьке коло працівників.
- Прізвище, ім'я, по батькові — Вид обліку / дата зняття (виключений) — Категорія обліку- Дата народження- Відстрочка / бронювання / дата закінчення- Постанова ВЛК / дата ВЛК- Звання- Код і найменування військово-облікової спеціальності- РНОКПП- Унікальний номер у системі «Оберіг» — ТЦК та СП, де перебуває на обліку- Чи перебуває в розшуку.
Якщо певні дані некоректні, людина зможе звернутися до служби підтримки для актуалізації або для отримання алгоритму для зміни цих даних.
За словами Черногоренко, у реєстрі «Оберіг» є окреме поле про статус вручення людині повістки — коли була вручена та який статус.
«Оповіщення військовозобов'язаних відбувається лише згідно із законодавством — особисто та завірено підписом. Всі інші методи наразі не є правомірними», — каже жінка.
Чи треба військовозобов'язаному оновлювати дані в ТЦК, якщо вся інформація є в реєстрі?
«До релізу застосунку для військовозобов'язаних залишилися лічені дні. Зовсім скоро ми анонсуємо, як все це працюватиме на практиці. У застосунку згодом буде військово-обліковий документ, який сформується витягом з „Оберегу“. Уже зараз скажу, що це буде зручно як для військовозобов'язаних, так і для працівників ТЦК та СП», — каже Катерина Черногоренко.
«Коли буде налаштовано взаємодію з усіма визначеними реєстрами та реєстр „Оберіг“ зможе отримувати всю необхідну інформацію автоматизовано, ТЦК та СП контактуватимуть з військовозобов'язаними лише в окремих випадках. Наразі ми працюємо над цим», — пояснює Черногоренко.
Однак, за її словами, повністю прибрати людину з цього процесу не можна, оскільки деякі дані вона має завіряти особисто. І навіть після автоматизованого оновлення даних ТЦК все одно зможе викликати військовозобов'язаного для звірки, якщо останні зміни вносили давно.
Військовозобов'язаний зможе оновити про себе дані, які передбачені законом — номер телефону, електронну скриньку за наявності та місце фактичного проживання. Інформація верифікуватиметься під час авторизації через BankID.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!