З травня 2023 року за рішенням суду державний або приватний виконавець може накласти арешт за будь-який борг. Найчастіше — це блокування рахунків за невиплачені кредити.
Ілюстративне фото
Доходи українців фіксуються через банківські рахунки або картки. Електронні гаманці стали невід'ємною частиною цивілізованого життя. Але за різних обставин електронні кошти можуть блокувати. Люди все частіше звертаються за юридичною допомогою для розблокування рахунків.
З травня 2023 року за рішенням суду державний або приватний виконавець може накласти арешт за будь-який борг. Найчастіше — це блокування рахунків за невиплачені кредити.
Чому так відбувається та що робити — аналізують правозахисники Львівської приймальні Української Гельсінської спілки з плав людини:
«До війни державний чи приватний виконавець писав вимогу в банк щодо надання інформації про наявність та стан рахунку особи-боржника. Банк протягом години надавав відповідь. Потім виконавець надсилав постанову про арешт коштів. Банк арештовував та повідомляв про це виконавця. Якщо на рахунку боржника є гроші, то виконавець надсилав вимогу про їхнє списання до банку. За певних обставин міг надсилати боржнику. Рахунки блокувалися. Користуватися ними не можна».
Після початку повномасштабного вторгнення Кабмін вніс деякі зміни: людині дозволяли видаткові операції, але якщо сума боргу не перевищує 100 тис. грн. Однак згодом це скасували.
«Після всіх змін видаткові операції з рахунку можна здійснювати лише на суму двох мінімальних зарплат — 13 400 тис. грн протягом одного місяця, — повідомляють юристи. — Проте така можливість не надається автоматично. Для того, щоб особа змогла користуватися цими коштами, їй необхідно звернутися до державного чи приватного виконавця із заявою. Вона подається у паперовій або в електронній формі. В ній слід вказати номер поточного рахунку та найменування банку, у якому він відкритий».
Разом з цим, люди скаржаться на арешт рахунків після сплати боргу. У цьому випадку, треба надати банку постанову про закриття виконавчого провадження та скасування арештів з рахунку.
«Також є неприємним є те, що людям блокують банківські картки, на які нараховуються соціальні виплати або пенсії - кошти, які є єдиним джерелом доходів, — додають юристи. — Це не законно, але такі випадки фіксуються. Також з арештом рахунків стикнулися люди, які свого часу виступили поручителями по кредиту третіх осіб».
Людина повинна мати документ, що підтверджує закриття виконавчого провадження, тобто документ про відсутність боргів. Його треба надати в банк. Після цього рахунки розблокують.
«Якщо людина не має боргу, а рахунки все одно заблоковані, скоріш за все, банк затримується із опрацюванням виконавчих постанов, які надійшли раніше, — повідомляють правозахисники. — Варто звернутися до банку і виконавчої служби. Якщо немає реакції, то треба написати скаргу в Національний банк України. Якщо безрезультатно, то наступний етап — суд».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!