В Україні постійно отримували виплати близько 2,5 млн ВПО, а з 1 березня допомогу отримуватимуть 1,5 млн українців. Важливим критеріям для отримання виплат ВПО є працевлаштування або хоча б реєстрація в службі зайнятості.
З 1 березня допомогу отримуватимуть 1,5 млн переселенців/ Ілюстративне фото
Відсьогодні частина внутрішньо переміщених осіб втратила допомогу від держави. Виплату продовжать переселенцям, зважаючи на сукупний дохід родини, наявність неповнолітніх дітей та працевлаштування ВПО.
«Важливий критерій, щоб кожен був включений в економічний розвиток держави, — повідомляє міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. — Якщо люди не воюють, вони повинні працювати аби генерувати дохід. Ми просимо, щоб у кожному домогосподарстві ВПО хоча б один член родини, якщо другий доглядає за дітьми, працював або принаймні був зареєстрований в службі зайнятості. Це базова вимога, яка вводиться із 1 березня».
Водночас у Мінсоцполітики зазначили, що категорії переселенців, які потребують найбільшої підтримки, продовжать отримувати кошти автоматично ще пів року.
Відомо. що скорочення виплат для ВПО пов’язане зі зменшенням дохідної частини бюджету та вимогами від міжнародних партнерів, які надають фінансову допомогу Україні.
«Партнери ставлять вимоги постійно верифікувати виплати з метою їх зменшення чи оптимізації. За міжнародним досвідом, для адаптації переселенців достатньо двох років», — каже міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук,
За її словами, наразі в Україні постійно отримували виплати близько 2,5 млн переселенців із 4,9 млн зареєстрованих. У 2022 році на виплати для ВПО з бюджету було виділено 57 млрд грн, у 2023 році - 73 млрд грн, а у 2024 році уряд запланував зменшити цю суму знов до 57 млрд грн.
Після набуття чинності нових правил для ВПО, з 1 березня 2024 допомогу отримуватимуть 1,5 млн українців.
Без додаткового звернення виплату отримуватимуть найбільш вразливі верстви населення з-поміж ВПО:
— непрацездатні особи за віком — переселенці пенсійного віку, які отримують пенсію, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (9 444 грн).
— особи з інвалідністю І чи ІІ групи, діти з інвалідністю до 18 років та діти, хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, які мають тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, паліативної допомоги.
— діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з-поміж них віком до 23 років.
— малолітня дитина, яка прибула без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах);
— вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності - для жінок, яких віднесено до I — IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).
Крім того, на допомогу від держави за новою заявою можуть претендувати:
— домогосподарства, середньомісячний дохід яких не перевищує 9 444 грн на одну людину:
— непрацездатна особа, яка не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу;
— людина, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;
— особа працездатного віку, яка не працює, але зареєструвалася в Центрі зайнятості, і при цьому в сім'ї є діти, які відвідують садочки, навчаються в закладах освіти;
— працездатна особа, яка працює, провадить підприємницьку діяльність, зокрема, яка протягом попередніх 6 місяців отримання допомоги працевлаштувалася, зареєструвалися як ФОП або отримала допомогу на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім'ї є діти віком до 14 років.
У зазначених випадках виплати призначатимуть на всіх ВПО у складі родини, водночас інші члени сім'ї, які не працюють, мають зареєструватися в Центрі зайнятості або працевлаштуватися. Інакше виплату допомоги припинять через місяць.
Також на допомогу можуть розраховувати батьки, які не мають змоги працювати через необхідність доглядати за дітьми, і дохід на одного члена такої сім'ї не перевищує 9 444 грн.
Особи, що не працюють та не сприяють своїй зайнятості, можуть втратити грошову допомогу. Також виплати не призначатимуть, якщо особа не займається доглядом за дітьми чи особою з інвалідністю.
«Не будуть отримувати виплати, наприклад, дорослі люди працездатного віку, у яких немає дітей і які не працюють. Ми вважаємо, що такі люди не мають обмежень, які заважають їм працювати. Вони мають знаходити роботу, самостійно забезпечувати себе, сплачувати податки, допомагати нам утримувати, фінансувати наші Збройні сили», — зазначила заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.
Разом з цим допомогу не призначать, якщо протягом останніх 3-х місяців перед зверненням за виплатою:
— було придбано авто, з року випуску якого минуло менше ніж 5 років;
— здійснено купівлю земельної ділянки чи нерухомого майна на суму понад 100 тис. грн;
— особа має на депозитному банківському рахунку понад 100 тис. грн (на 1 число місяця звернення);
— особа придбала іноземну валюту на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
— особа має у власності житлове приміщення, розташоване в інших регіонах, ніж ті, з яких виїхали (є не окупованими та на яких не ведуться бойові дії).
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!